Дебютний сингл “Bitanga”, який і дав нове дихання кар’єрі Аліни Паш, вийшов два роки назад. З того часу про молоду виконавицю почали говорити усі: колеги по цеху, музичні журналісти та звичайні слухачі. Ви, безперечно, чули про Аліну Паш, могли слухати її спільний трек з реперкою Alyona Alyona або бачити її виступ на Дні незалежності України, який точно увійде до історії як один із найнеординарніших. Співачка нечасто дає інтерв’ю, бо “поважає себе та свій час”, але ми не могли пройти повз один із голосів нашого часу, хоч яким би норовливим він не був.
З Аліною ми поговорили про фемінізм, соціальну місію, стиль, особливу манеру мови та багато іншого.
— На першому курсі журналістики на питання нашого викладача “навіщо ви сюди прийшли?” дехто відповів “щоб нести людям правду та виконувати соціальну місію”. Від більшості це звучало лицемірно, особливо у 17-18 років. Яка історія у вас із музикою? Із самого початку вкладали глибокий сенс у професію, соціальну місію чи це прийшло потім?
— Мене виховували у режимі любові й справедливості. Батько перевіряв уроки й не давав філонити в науці, твори списувати було нереально — приходилось думати. Це все викарбувало основу для майбутнього. Й музичного в тому числі.
Моя музика і я ростемо крок за кроком, від цього й сенси й місії, якщо відчувається. Згадайте чи уявіть себе у 26 (посміхається).
— Зараз Аліна Паш стійко асоціюється із соціальними темами та проектами: реклама «Забий на породу», кліп «Падло», останній трек «Vysokomirni». На якому етапі кар’єри вирішили зачіпати такі теми?
— Варто сказати, що майже із самого початку, адже у всій цій «естрадній» історії я мінімально торкнулась звичайних очікуваних тем і мені стало досить скоро нудно. Захотілось викликати у людей спекотнішу емоцію.
— Що ви обираєте: здоровий, але все-таки егоїзм, чи жертовний альтруїзм, іноді навіть на шкоду собі?
— У мені егоїзм і альтруїзм сполучаються на балансі.
Свідомий благородний фемінізм — це те, що я намагаюсь рухати в маси й пояснювати тим, хто взагалі його трактує нерозумінням та осудженням.
— Вам завжди була близька філософія фемінізму чи трапився переломний момент, який до цього привів? Усе-таки традиційне закарпатське виховання мало накласти свій відбиток, але про сьогоднішню Аліну Паш такого не скажеш.
— Свідомий благородний фемінізм — це те, що я намагаюсь рухати в маси й пояснювати тим, хто взагалі його трактує нерозумінням та осудженням. Жінка із чоловіком на рівні в коханні, в професії, у світі взагалі — невід’ємні пазли цільної картини.
— Як ви трактуєте фемінізм, про що він для вас?
— Не люблю саме слово «фемінізм» чи «феміністка» лише тому, що в наш час воно є свого роду ярликом. Сама підтримую і вважаю, що фемінізм помилково асоціюють тільки з жінками. Якщо чоловік вірить в те, що його дочка повинна мати рівні можливості з протилежною статтю, значить, він теж фемініст. Проблема полягає в тому, що у світі все ще існують подвійні стандарти й щоб почати змінювати ситуацію, про це не потрібно мовчати.
Фемінізм фемінізму різниця. Хтось хоче мати такий же дохід, як і колеги протилежної статі, і можливість рівного розвитку в різних сферах життя, а хтось ображається на відкриття перед ними дверей, весняне свято 8 Березня і супроводжуючі його букети квітів. Головне — не попастися на гачок підміни понять та ідей.
Хто мене знає, той із впевненістю може сказати, що я ще та халепа, але завжди із благородними намірами.
— З першої пісні до вас “причепилося” амплуа дівчини-хуліганки. Навіть прес-релізи про тоді ще маловідому Аліну Паш розсилали з заголовком “закарпатська хуліганка”. Це була придумана стратегія просування одразу з напором чи так сталося виходячи з того, яка ви в реальному житті?
«І не проєкт я зібраний, типу «із гір»…
Хто мене знає, той із впевненістю може сказати, що я ще та халепа, але завжди із благородними намірами. Навіть на сайті для формування нікнейму від Wu-Tang мені обралось ім‘я “Mad Bandit”.
— Образ, наступні треки, навіть манера мови підтримують це амплуа дівчини-хуліганки. Не важко завжди бути артисткою, від якої очікують хайпу та чогось незвичайного?
— Я ніколи не буду робити те, що від мене очікує більшість. Тому бути собою і жити своє цікаво.
— А що як у якийсь момент захочеться відпочити від цього? А глядач уже звикне до Аліни-хуліганки, захоче екзотики, що тоді робити?
— Тоді їм прийдеться дізнатись і полюбити Еріку Баду і Шаде в мені.
Обожнюю, коли люди не можуть виговорити назву мого альбому або їх улюблену пісню.
— Ще один невід’ємний елемент Аліни Паш — мова. Вашу особливу манеру, діалектизми, мовний мікс розуміють усі чи були комічні ситуації, коли співрозмовник просив когось перекласти?
— Йой, це незмінна рубрика! Обожнюю, коли люди не можуть виговорити назву мого альбому або їх улюблену пісню. Це завжди забавляє. Але хай тренують язик — це хороші вправи.
— Ви активна в соцмережах і навіть відповідаєте у коментарях. Там же часто пишуть образливі слова. Відповіді на хейт — це спосіб самозахисту чи щось інше?
— Так, я веду свої соцмережі абсолютно самостійно і люблю комунікацію зі слухачами.
— Що відповідаєте, якщо бачите образливі слова у коментарях: захищаєтесь чи пишете щось у стилі коментатора?
— А на хейт відповідаю сердечками. Бо так їм і треба! (посміхається).
— Ваш стиль теж вартий уваги. Як він сформувався?
— Насправді воно все саме вилізло, бо жило завжди, тільки було запилене комплексами та судженнями інших. Тому зараз я гостро палю за те, аби знімати із себе не свої шати.
— Наскільки стиль нинішньої Аліни Паш відрізняється від Аліни Паш декілька років назад?
— Всі ми змінюємось. Камон, давайте заглянемо до Вас у “Vk” чи навіть в «Однокласники». Але так, відверто кажучи, є зміна, яку точно можна помітити: колись я намагалась сховатись за косметику, зараз на мені її майже немає, навіть на сцені чи фотосесіях. Приймаю себе якою є і просто дбаю за своїм здоров‘ям, внутрішнім та зовнішнім.
— Без якого елементу гардеробу не можете себе уявити?
— Без кросівок та білизни від Puma!
— Молоді артисти-початківці погоджуються майже на всі інтерв’ю, співпраці, часто навіть пропонують перші. Робили так на початку чи просто працювали й чекали цього моменту?
— Я жучка, яка чекає. Не люблю нав’язуватись.
— Достукатись із пропозицією інтерв’ю на сьогоднішньому етапі до вас нелегко. Часто відмовляєте ЗМІ? Чому?
— Так. Тому що поважаю себе та свій час, який люблю використовувати із користю для себе і світу. Частіш за все після великих інтерв’ю та нецікавих інтерв’юєрів наче морально зґвалтована. Не хочу цього відчуття.
— Минулого року ви співали у балеті «The Great Gatsby». Усе було чудово, стиль 20-х років, неймовірні наряди від Івана Фролова. Але особисто я на сцені вас не впізнала, та й ви самі казали в інтерв’ю, що цей образ не зовсім ваш. Чому все-таки погодились?
— Цей образ не зовсім притаманний мені сценічній і буденній. Я рідко можу одягнути щось надто сексуальне і відкрите. Але у спільній історії мені таки сподобався цей експіріенс дуже.
— “Закарпатську хуліганку” у балеті не було де показати. Часто бувають пропозиції, від яких доводиться відмовлятись, навіть якщо річ справді достойна, але ваш образ не підходить?
— Ні, я вмію перевтілюватися досить таки вправно, тому із цим проблем немає.
— Про любов до клубного життя ви згадували не раз. Розкажіть найбільш жорстку історію, яка колись траплялася з вами?
— Колись мене не впустили Berghain із першого разу.
— Я майже не знаю людей, навіть не те що дівчат, але й чоловіків теж, які задоволені собою на 100%. Низька самооцінка та купа комплексів ще нікого не зробили щасливими. Ви завжди були сильна та випромінююча впевненість як зараз, чи історія знає протилежну Аліну Паш?
— Я людина, яку виховали все ж таки не як ідеального самурая, тому як у всіх, у мене є купа сумнівів щодо себе навіть зараз. Але всі ці негативні й заважаючі штуки можуть пропрацьовуватись, тільки б не лінитись.
— Порадьте вашим прихильникам та усім, хто прочитає це інтерв’ю, як стати такою ж безпосередньою та незалежною, як Аліна Паш формату 2020 року.
Приймайте біль, черпайте з нього силу. Плекайте в собі найблагороднішого воїна.
Фото: Анна Іконнікова