Закрити
UA
Культура

Джамала: Для моїх синів дуже важливо знати, що їхня Батьківщина — Україна, Крим

Поділись:

Продовжуємо рубрику “Мій Крим”, в якій відомі кримчани діляться своїми спогадами про півострів. 

З моменту окупації Криму Росією у 2014 році півострів став недоступним для тисяч людей. У серії «Рідний Крим», створеній Ukraїner спільно з Українським інститутом, герої за допомогою віртуальної реальності спостерігають за знаковими для них місцями в Криму, діляться думками та історіями про рідний півострів.

Сусана Джамаладінова (крим. Susana Camaladinova), більш відома як Джамала — українська співачка кримськотатарського походження. У 2016 році Джамала перемогла на пісенному конкурсі «Євробачення» з піснею «1944», присвяченою трагедії депортації кримських татар з Криму.

Як і багато мешканців півострова, Джамала роками не була у Криму, окупованому Російською Федерацією у лютому 2014 року. Їй не заборонено в’їзд на півострів, як, наприклад, Мустафі Джемілєву, втім, з міркувань безпеки, вона туди не їздить.

Фото з сімейного архіву Джамали

Батьки Джамали продовжують жити на півострові. Щодня говорять з дочкою через інтернет, дивляться на онуків. Джамала вважає, що не мала можливості обирати, повертатися їй до Криму чи ні. Усе вирішили обставини.

 

«Ось де закінчується моя свобода. Я не вирішувала не їхати, за мене це вирішили. Я відчуваю себе зараз в клітці і дуже безпорадною. Якби я вирішувала — я б поїхала. Це Україна, це моя Батьківщина, там стається стільки подій, які дуже важливі для мого життя, але я не можу поїхати. А от коли повернеться моя свобода — я не знаю»
— говорить Джамала.

Фото з сімейного архіву Джамали

Щотижня Джамала з синами, чоловіком Сеїт-Бекіром Сулеймановим та його батьками збираються на сімейну вечерю: готують традиційні кримськотатарські страви, спілкуються рідною мовою, щоб діти переймали це як частину свого життя і зберігали зв’язок із Кримом.

 

«Для моїх синів дуже важливо знати, що їхня Батьківщина — Україна, Крим. Так, вони народились в Києві, але їхнє коріння все ж таки з Криму»

— зазначає співачка.

 

На думку Джамали, в українському інформаційному просторі вкрай мало говорять про Крим. Можливо, це пов’язано з людським умінням звикати до будь-яких обставин: від кордонів з півостровом до порушень прав його мешканців. Як змінити це? Говорити і пам’ятати, що Крим і Донбас повернуться до України, що люди, які там живуть, — це наші люди.

 

«Нам набридло говорити про війну, про окупацію. Ми втомились. А як кримські татари повертались після депортації 1944 року? Скільки років пішло на те, щоб повернутись? А якби вони втомились? Я б не знала, що таке Крим»

 — підсумовує Джамала.

 

Більше про Джамалу та її рідний Крим — у відео Ukraїner.

Важливо! Ukraїner звертається до всіх, хто на умовах збереження анонімності хотів би поширити свої фотографічні спогади про Крим. Якщо ви зафіксували історичні моменти окупації або живете в Криму і фіксуєте те, що там відбувається зараз, поділіться своїм Кримом з усім світом.

 

Автор — Ukraїner

Фото: в студії Сергій Коровайний

та з сімейного архіву Джамали

Також читайте