Щорічний міжнародний музичний фестиваль Odessa Classics – головний майданчик презентації класичної музики в Україні – цим літом відбудеться всьоме. Про програму, учасників та особливості проведення форуму цього року розповіли 2 квітня у прес-центрі ІА «Одесса-медиа» президент Оdessa classics, народний артист України Олексій Ботвінов і директор фестивалю Олена Зазуля.
– Я впевнений, – зазначив Олексій Ботвінов, – що велика музика має звучати, і саме зараз її цінність для суспільства висока, як ніколи. Тому ми робимо все можливе, щоб фестивальна програма цього року була ще більш масштабною і сенсаційною.
Програмою Odessa Classics цього року передбачені концерти з 2 по 11 червня та ще один спеціальний – 24 червня. Вони проходитимуть в Одеському національному академічному театрі опери і балету (2, 10 і 24 червня) та у Великому залі Одеської обласної філармонії (3, 5, 6, 8, 9, 11 червня), а також у Зеленому театрі (7 червня) і традиційний open-air – на Потьомкінських сходах (4 червня).
Насамперед, треба сказати, що у фестивалі цього року беруть участь п’ять оркестрів (!). Поряд з провідними українськими – Національним симфонічним оркестром України (Київ) і Національним одеським філармонійним оркестром виступатимуть два західноєвропейські камерні колективи – Цюріхський і Брюссельський, а відкриває фестивальну програму 2 червня Симфонічний оркестр Хайфи, який приїде в Одесу в повному складі – це понад 60 музикантів. Під керівництвом провідного ізраїльського композитора і диригента Беньяміна Юсупова колектив виступить у двох концертах з надзвичайно цікавою масштабною програмою.
Окремо треба підкреслити, що один з кращих музичних ансамблів світу – Цюріхський камерний оркестр на чолі зі своїм художнім керівником (а також Artist-in-Residence фестивалю Odessa Classics), феноменальним скрипалем Даніелем Хоупом зіграють три концерти. Зокрема, прозвучать романтичні серенади композиторів різних епох і музика Альфреда Шнітке у виконанні Даніеля Хоупа і Олексія Ботвінова. Саме у виконанні цих двох музикантів знаменита звукозаписна компанія «Deutsche Grammophon» взимку цього року презентувала альбом творів Шнітке, який, на одностайну думку критиків, став великою творчою подією в музичному світі.
Фестивальна програма радує гучними іменами солістів. Швейцарська скрипалька Марія Солозобова зіграє з Симфонічним оркестром Хайфи унікальний концерт Б. Юсупова «Голоси скрипки». Вперше приїде в Одесу найпопулярніший молодий європейський піаніст Люка Дебарг: він виконає концерт Моцарта. А ось кращий сучасний виконавець німецької вокальної музики Маттіас Гьорне вже одного разу був учасником одеського фестивалю, вразивши нас своєю майстерністю; цього разу він покаже свою культову інтерпретацію циклу Шуберта «Зимовий шлях». Є вже в Одесі свої прихильники і у провідного піаніста Німеччини Себастіана Кнауера, який на цьогорічному фестивалі представить новий погляд на творчість Бетховена у фантазії Араша Сафаяна «This is (not) Beethoven» («Це (не) Бетховен»).
Спеціальний концерт 24 червня дасть легендарний піаніст сучасності Євгеній Кісін: він вперше виступить в Україні за роки незалежності, а на одеській сцені грав, ще будучи підлітком-вундеркіндом.
Особливою подією стане приїзд видатного письменника сучасності Михайла Шишкіна (Швейцарія). Він разом з О. Ботвіновим представить літературно-музичний проект про Рахманінова.
4 червня відбудеться традиційний масштабний (і безкоштовний для публіки!) опен-ейр концерт на Потьомкінських сходах за участю Національного оркестру України під керуванням Володимира Сіренка. Соліст – народний артист України Олексій Ботвінов. Знову-таки, традиційно в концерті візьме участь переможець щорічного конкурсу юних піаністів імені Серафими Могилевської, який проходить в рамках фестивалю.
Особливою подією фестивалю стане європейська прем’єра концерту для скрипки, фортепіано та оркестру одного з найбільш затребуваних композиторів сучасності Тан Дуна (Китай – США). Концерт написаний спеціально на замовлення фестивалю ODESSA CLASSICS і оркестру Сан-Франціско «New Century Orchestra». Він буде виконаний 11 червня Цюріхським камерним оркестром, Д. Хоупом і О. Ботвіновим. Тан Дун – володар безлічі призів і нагород, у тому числі GRAMMY, BAFTA і премії «ОСКАР» за музику до кінофільму «Тигр, що підкрадається, дракон, що зачаївся» (саме на основі її тем написаний новий концерт).
Читай также: Ода телу: Мадонна позирует обнаженной — в одном лишь колье
В рамках фестивалю буде реалізовано ще кілька паралельних проектів. Програма сучасної української музики включає п’ять безкоштовних для відвідування концертів у Зеленому театрі та Одеському художньому музеї. Будуть представлені: проект «Open Opera Ukraine» – «Musica Sacra Ukraine» – партесний вимір»; ансамбль «Alter Ratio» з новою програмою музики українських композиторів; Антоній Баришевський, Золтан Алмаші, Олексій Пєтухов, літератор Олена Андрейчикова.
Художня виставка «Нонконформісти» (куратор – А. Димчук) вразить своїм розмахом у Музеї західного та східного мистецтва (1-23 червня).
19-21 травня пройде Четвертий всеукраїнський конкурс юних піаністів імені Серафими Могилевської, в якому візьмуть участь близько 30 юних піаністів віком 11-15 років. Як завжди, творче змагання пройде в стінах Одеської середньої спеціальної музичної школи ім. Петра Столярського.
Також у рамках фестивалю пройдуть культурологічні конференції та майстер-класи провідних музикантів, зокрема, легендарного скрипкового педагога сучасності Захара Брона (свою участь він присвячує 150-річчю Петра Столярського).
Фестиваль проходить за підтримки міського голови Одеси і Одеської міської ради. Президент фестивалю та оргкомітет Odessa Classics також висловлюють подяку Одеській обласній адміністрації, меценатам фестивалю – Асоціації стивідорів Одеського морського порту, фірмі Risoil, МТБ-банку, Анатолію Димчуку, Єгору Гребєннікову, Савелію Лібкіну, фірмам «Антошка», «Стікон», Інституту психології та підприємництва. Особлива вдячність міжнародним партнерам: Посольству Швейцарії в Україні, Гете-інституту і Баварському дому в Одесі.
PS.
У 2015 році, коли був заснований фестиваль Odessa Classics, він тривав лише чотири дні, у 2016-му – п’ять днів, а в 2017 році ця музична подія тривала сім днів і була визнана найбільшим в Україні святом класичної музики. У 2018-му вже було 10 фестивальних днів. Odessa Classics – 2020 тривав два тижні (10-23 серпня). Але головна перемога організаторів – це не кількість днів. Головне, що фестиваль зумів запросити на свою сцену найяскравіших артистів сучасного музичного світу. А це стало можливим, насамперед, завдяки високому авторитету в музичних колах Європи президента Odessa Classics, народного артиста України Олексія Ботвінова, прекрасній організації форуму і, як наслідок перших двох чинників, – фінансовій підтримці державних інституцій, благодійних фондів та окремих меценатів в Україні і за кордоном. Проект розвивається як європейський фестиваль високого класу.
«Я мрію зробити фестиваль, який став би знаковим не тільки для Одеси, а й для всієї країни. За значущістю він міг би бути схожим на Зальцбурзький. Хотів би, щоб уже незабаром ODESSA CLASSICS став головним фестивалем у Східній Європі», – каже Олексій Ботвінов.
www.instagram.com/odessa_classics
www.facebook.com/OdessaClassics