Коли нав’язливі тривожні думки з вами постійно.
Хвилювання – нормальна реакція нашого організму, дивлячись на все, що відбувається сьогодні. Але постійна тривожність може спричинити низку психологічних проблем.
Кожно дня більшість з українців прокидається з думкою: “Чи всі мої рідні живі?”, “Чи вцілів мій будинок?”, “Як прожити в чужій країні з дитиною?” та багато інших тривожних думок, які не покидають нас з початку війни. Кажучи з власного досвіду, втомлюєшся від постійної напруги та “холодку” всередині, не можеш повноцінно функціонувати і жити. Якщо ви так само відчуваєте постійне хвилювання, тоді редакція Marie Claire підготувала для вас чотири способи, як можна заспокоїтись.
Коли ви відчуваєте, що починається черговий напад тривожних думок, відразу переключайтесь на своє дихання, знайдіть свою мантру, яку можна повторювати щоразу, коли стає тривожно або сконцетруйтесь на своїх п’яти почуттях. Щоб розпочати базову практику, закрийте очі, зробіть глибокий вдих, відчуйте свій пульс і по черзі зосередьтесь на кожному з п’яти органів чуття: зору, нюху, слуху, смаку та дотику. Зафіксуйте увагу на своєму тілі, а не на думках. Глибокі вдихи транспортують кисень до головного мозку, а це, в свою чергу, заспокоює реакцію на стрес.
Коли вас накриває хвиля тривоги, намагайтесь зосередитися на тому, щоб подякувати за щось. Цей процес заспокоює стрес в організмі. Вдячність також вивільняє в мозку дофамін, мотивуючий гормон, який надає сили та вселяє надію.
Витратьте кілька хвилин, щоб записати список речей, за які ви вдячні, або просто перерахуйте його подумки. Подякуйте за все гарне, що у вас є наразі, це допоможе відволіктися від тривожності. Дозвольте силі вдячності створити свою магію на вашому душевному стані.
Наші тіла не створені для того, щоб проводити довгий час без руху. Відсутність фізичного навантаження може проявлятися у вигляді застійних психологічних процесів. Тому давайте можливість своєму тілу рухатись. Навіть легкі фізичні вправи викликають в мозку продукування серотоніну, ендорфіну та інших хімічних речовин, що покращують самопочуття, допомагають знизити рівень кортизолу (гормону стресу) і знову заспокоїти думки.
Почніть свій день із легкої зарядки чи йоги, при нагоді – прогуляйтесь на свіжому повітрі чи зробіть справи по господарству, якщо ви перебуваєте в заміському будинку.
Читайте також: Підтримати Україну через міжнародний фонд «Червоний хрест»
Творчість добре відволікає від тривожних думок. Наприклад, ви можете почати писати роман або знайти собі якесь розумове хобі, наприклад, зробіть колаж чи розгадайте судоку, що завгодно. Зробіть узгоджені зусилля, щоб замінити тривожні думки продуктивними, і спостерігайте, як ваша нова психічна звичка закріплюється.
Навчити свій розум відволікатися від хвилювань і, натомість, схилятися до надії, вдячності, творчості й оптимізму – вимагає певних зусиль. Але хороша новина полягає в тому, що завдяки нейропластичності наш мозок залишається чуйним і адаптивним протягом усього життя. Практикуючись і повторюючи, ми можемо змінити свої думки, які потім змінять наше сприйняття, слова та дії, і врешті-решт змінить наш життєвий досвід.
Фото: Elia Pellegrini/unsplash.com