В музеях Київщини представлені унікальні історичні артефакти та археологічні знахідки, предмети побуту та старовинний одяг, унікальні колекції та шедеври мистецтва. Індивідуальні екскурсії, історичні факти та легенди, майстер-класи з народних ремесел та інтерактивні майданчики допоможуть поринути в атмосферу та відчути багатогранність нашої історії. Гід музеями Київщини спеціально для Marie Claire склала Влада Литовченко, кандидатка історичних наук, членкиня Експертної ради з нематеріальної культурної спадщини України при МКІП.
Музей давньоруського гончарства
Музей давньоруського гончарства, відкритий у 2006 році, є підрозділом КЗ КОР «Вишгородський історико-культурний заповідник». Його перлиною є унікальний, єдиний у Східній Європі збережений гончарний горн ХІ ст. У Музеї представлені: зразки трипільської кераміки, раннього залізного віку, фрагменти унікальних виробів Межигірської фаянсової фабрики, колекція автентичного одягу та вишитих рушників Київського Полісся, Подвір’я Музею оформлено в народному стилі селянської садиби. На виставковому майданчику просто неба демонструються унікальні зразки давніх ремесел — бортництва та човнярства. Цей яскравий та різноплановий музей нікого не залишить байдужим. Тут вам запропонують майстер-класи з гончарства на гончарному колі, ліплення з глини, творення виробів з воску, плетіння з соломи. Є можливість проводити тут різноманітні фольклорні й етнографічні свята, знайомити відвідувачів з традиціями, звичаями та обрядами Київського Полісся.
м.Вишгород. вул. Межигірського Спаса, 11
Музей-садиба Катерини Білокур
Комплекс, який є відділенням КЗ КОР «Яготинський історичний музей», був відкритий у 1977 році й включає хату-музей та садибу зі столітніми деревами. На території встановлена паркова скульптура Катерини Білокур, яку створив та подарував землякам її племінник Іван Білокур. Інтер’єр відтворений у тому вигляді, який був за життя художниці: велика кімната, майстерня, спальня, кухня. Піч та стіни в будинку розписувала учениця Катерини Василівни — Ганна Самарська. У музеї-садибі експонуються картини й малюнки художниці, виконані олійними фарбами та олівцем. А також зберігаються фотографії, уривки з листів, висловлювань письменників Миколи Бажана, Олеся Гончара та інших, що розповідають про життєвий і творчий шлях Катерини Білокур. А ще тут зібрана цікава бібліотека господині, яку складають книги українських письменників та різноманітні посібники із живопису. Загалом фонди музею налічують понад 500 експонатів.
с.Богданівка, вул. Катерини Білокур, 72
Обуховицький музей ткацтва
Село Обуховичі давно було визнано головним осередком узористого ткацтва на Київському Поліссі. Тому у 1983 році тут було створено Обуховицький музей ткацтва, який є філією Іванківського історико-краєзнавчого музею. У музеї можна дізнатися про історію виникнення і розвитку ткацтва на Поліссі. Тут представлені знаряддя праці, якими користувалися в давнину під час обробітку льону і перетворення його на нитки, з яких ткали полотно. Є в музеї й ткацький верстат. Основний зал присвячений роботам Ганни Іванівни Верес — уродженки Обухович, лауреата Державної премії ім.. Т. Г. Шевченка, її матері — Марії Маркелівни Пособчук, та дочкам Валентині та Олені Верес. У Музеї можна дізнатися про історію цієї сім’ї та побачити їхні роботи. Також тут розкривається історія виникнення і розвитку цеху декоративного ткацтва (який входив до складу Київського виробничо-художнього об’єднання ім.. Т. Г. Шевченка). Для популяризації музею працівники бібліотеки проводять різноманітні мистецькі години, екскурсії тощо.
с.Обуховичі, Вишгородський район
Музей українського рушника, який входить до складу Національного історико-етнографічного заповідника, «Переяслав» відкрито у 1995 р. у пам’ятці архітектури загальнонаціонального значення — Трьохсвятительській церкві 1651 р. Колекція рушників у заповіднику налічує близько 4 тисяч одиниць. В експозиції музею представлено 367 рушників з різних регіонів України – Київщини, Полтавщини, Полісся, Черкащини та Чернігівщини. Гордість музею — переяславські домоткані рушники XIX ст., які займають особливу сторінку в історії українського народного мистецтва. Представлено поліські домоткані рушники XIX-XX ст. із характерним горизонтальним розташуванням візерунка; кролевецькі мануфактурні рушники XIX-XX ст. зі знаками-оберегами — двоголовими орлами, трисвічниками-трикиріями, церквами, дзвіницями; ткані рушники Переяславської земської майстерні початку XX ст.; вибійчані рушники Переяславщини 30-50 рр. XX ст.; сучасні ткані рушники фабрик художніх виробів Переяслава-Хмельницького та Богуслава 50-80 рр. XX ст. (серед них авторські роботи народних майстрів З. Гончарук, І. Нечипоренка, Н. Скопець).
м.Переяслав, вул. Літописна вулиця, 61
КЗ КОР Ржищівський археолого-краєзнавчий музей
Нині музей розташований в історичному приміщенні, якому понад 100 років. Це сучасна пам’ятка з надзвичайними артефактами в експозиції музею, що були знайдені на території міста археологами під час розкопок. Тут працюють три зали: археологічна, краєзнавча та виставкова. Їх експозиції постійно поповнюються — фонди музею нараховують понад 8 000 експонатів, створюється наукова бібліотека. В археологічному залі представлені археологічні знахідки різних культур: трипільської, чорноліської, зарубинецької, черняхівської та Давньої Русі. В краєзнавчому — показано Ржищів XVI-XX сторіч та зазначені знакові історичні події. У виставковому — організовуються художні виставки, виставки декоративно-вжиткового мистецтва та народних майстрів. Останні роки поспіль, починаючи з 2013 року, музей є співорганізатором пленерів молодих художників, результатом яких стало створення понад сто картин. Музей має ткацький верстат, прялки, обладнання для мукомельного та гончарного виробництва.
м.Ржищів, вул. Адмірала Петренка, 4
Читайте також: СПЕЦПРОЄКТ «КОРІННЯ»: ЮЛІЯ САНІНА РОЗПОВІДАЄ ПРО ДАВНЄ ЛІСОВЕ БДЖІЛЬНИЦТВО В УКРАЇНІ