Закрити
UA
Життя

День подяки в США та світі: історія, традиції та святкування 

Поділись:

День подяки особливе свято, яке поєднує в собі історію, традиції та давні звичаї святкування. Хоч нам День подяки може бути відомий переважно з американських серіалів як сімейне застілля з індичкою на столі, насправді цей день набагато цікавіший. 

Анна Носок, інфлюенсерка, маркетинг та бізнес-консультантка, до Дня подяки провела в Каліфорнії благодійний івент і розповідає спеціально для Marie Claire особливості святкування цього дня в США. 

Історія свята

Історія Дня подяки сягає коренями до першопоселенців-пілігримів у Північній Америці. Вони прибули на кораблі Mayflower в 1620 році та встали на берегах Массачусетської затоки. Зимовий період був важким, проте завдяки допомозі місцевих індіанських племен пілігрими навчилися вирощувати боби, кукурудзу, полювати на дичину. У листопаді 1621 року, після успішного збору врожаю, вони влаштували триденне святкування, відоме як «Перше свято подяки», де висловлювали вдячність за врожай та допомогу місцевих жителів. Офіційним у США цей день став лише в 1863 році, коли президент Авраам Лінкольн оголосив його національним святом та вихідним днем. 

Звичаї святкування 

День подяки в США припадає на четвертий четвер листопада, цьогоріч це 24 число. Його сучасне святкування виділяється традиціями та атмосферою. Один із найпопулярніших звичаїв — сімейний обід з індичкою, головною стравою на святковому столі, та різними овочами, що символізують щедрість осіннього урожаю. Люди також відзначають це свято допомогою нужденним та благодійним організаціям. Заведено відвідувати будинки для людей похилого віку чи самотніх сусідів. 

Святкування на більш масштабному рівні включає паради, концерти та інші громадські заходи, які об’єднують на вулицях міст тисячі людей. Оскільки це ще й державний вихідний, часто сім‘ї та компанії друзів їдуть на святковий вікенд.

Читайте також: Героїня Збройних сил України стала обличчям в новорічного дропу GASANOVA

Помилування індички

Не менш цікавий звичай — помилування індички. Оскільки це головна страва святкового столу, яку їдять найбільше, одного чи двох індиків рятують від цієї сумної долі. Традиція має напівжартівливий характер, але пішла вона ще від часів Гаррі Трумена, а сумлінно виконуватися почала від часів Джорджа Буша-старшого.

На галявині перед Білим домом чинний президент зачитує указ помилування птаха, йому дають ім‘я, а потім відправляють до зоопарку. Зазвичай індиків два — головний та дублер про всяк випадок, а обирають дійових осіб для помилування звичайні американці шляхом голосування.  

Власний досвід святкування

Українці в США теж вирішили перейняти традицію святкування. Анна Носок зібрала друзів у Каліфорнії, щоб розповісти історію Дня подяки, разом поділитися речами, за які можна сказати «дякую», та почастувати святковими стравами. Гості вечора посмакували українськими стравами від Mom, please та створювали квіткові композиції в гарбузах з AYA FLOWERS Beverly Hills. У подарунок усі отримали прикраси «immigration» від керамістки Ганни Демидової, створені з Анною Носок, у вигляді клуночка, який також нагадує сльозу.

   

Серед традицій у цей день заведено робити хороші справи та допомагати тим, кому це потрібно. Найбільшої підтримки зараз потребують українські військові, які наближають перемогу, тому кошти, виручені з заходу та продажу прикрас, буде передано на благодійність. Анна Носок не вперше ініціює благодійні заходи на підтримку України. Раніше інфлюенсерка збирала кошти на івенті з гончарства та на поетичному вечорі, присвяченому Дню Незалежності України.

Святкування у світі та в Україні

Хоча День подяки найбільш популярний у США та Канаді, подібні свята відзначаються у різних куточках світу. Наприклад, в Японії існує «День урожаю», а в Індії — свято під назвою «Понгал», також фестиваль, присвячений вдячності за врожай. 

В Україні День подяки — поширене свято серед протестантів, тому носить більш релігійний характер. Його відзначають в останню неділю вересня та дякують Богу за врожай із плодючих українських земель. Раніше пропонували ввести свято й на державному рівні, як в Америці чи Канаді, щоб сформувати в українському суспільстві таку важливу рису як вдячність.

День подяки — це чудовий час висловити вдячність за все, що ми маємо. Свято також нагадує про важливість співчуття, підтримки й допомоги. Поєднуючи історію та традиції, в усьому світі воно залишається світлим днем добра та щедрості.