Закрити
UA
Життя

Спецпроєкт «Коріння»: Сабіна Мусіна про традицію кобзарства 

Поділись:

Нематеріальна культурна спадщина: національні традиції, обряди, святкування,  кухня, виконавські мистецтва, мова як носій живої спадщини, традиційні ремесла — це наші культурні коди, які передається від покоління до покоління.  І саме вони формують нашу  ідентичність. 

«Коріння» — спільний спецпроєкт Міністерства культури та інформаційної політики з Marie Claire.Мета проєкту — познайомити читачів з розмаїттям живoї спадщини через наших героїв та героїнь, які розповідають про нематеріальну спадщину певного регіону, з яким мають генетичний зв’язок. Їхні виразні образи транслюють додаткові сенси.

Сабіна Мусіна про традицію кобзарства 

Амбасадорка традиції

Сабіна Мусіна — українська підприємиця і співзасновниця міжнародної мережі б’юті барів, волонтерка та  інфлюенсерка.

Генетичний зв’язок

Народилася у 1983 році в Баку у вірменсько-єврейській сім’ї.

У дитинстві, через загострення вірменсько-азербайджанського конфлікту, з родиною емігрувала до Вірменії. Згодом сім’я переїхала до Запоріжжя, де Сабіна зростала та закінчила школу.

Історія

Кобзарство – це епічна музично-словесна традиція, яка історично має чоловіче начало і  передавалась з покоління в покоління через усні форми висловлювання, виконавське мистецтво, культурні коди та музичні композиції.

Кобзарська традиція зворушує первісні архетипи, виражає такі соціальні, культурні та моральні цінності, як героїзм, самопожертва, взаємодопомога, діалог, фізичне та духовне здоров’я, громадянська відповідальність, єдність, повага до природи, які досі підтримуються в суспільстві. Особливістю музичних творів є їхній взаємозв’язок через епічні історії, такі як думи, історичні пісні, релігійні твори; кожен епічний твір озвучений музичним супроводом на традиційних музичних інструментах: кобзі, бандурі та колісній лірі. Всі ці інструменти є складниками ідентичності української нації.

Елемент зберігся завдяки його носіям – спільноті кобзарів та лірників, оповідачів, музичних виконавців. Сьогодні елемент передається шляхом усної передачі від майстра до учня. Для громадян України елемент є сполучною ниткою поколінь, яка зшиває сторінки національної історії та культури. Точна дата виникнення традиції невідома, найдавніші письмові згадки датуються 16 ст. Найпоширенішою вона стала у 17- на початку 20 століть, що пов’язано, зокрема, з існуванням Запорізької Січі та Козацької держави.

«Так сталося, що в моєму ДНК декілька культур, але сьогодні я є носійкою української! Я пишаюся своїм корінням, але з тим вважаю правильним вшановувати культуру та традиції країни, яка стала моїм прихистком та домом. Ба більше, що в Україні такі цікаві і давні традиції, які хочеться відроджувати. І так цінно знову бачити домоткані вишиті скатертини і дідухів на святкових столах друзів. А на поличках — звірів і посуд з майоліки, про яку донедавна зовсім не було відомо широкому загалу. Сьогодні, я точно розумію, що майбутнє культури під захистом українців, що стають головними амбасадорами країни!», – Сабіна Мусіна.       

Креативним партнером проєкту виступила незалежна контент-агенція SLAY agency. Партнером локації виступив Національний музей народної архітектури та побуту України. До створення образу героя долучився український бренд Gaptuvalnya.

Фото: Владислав Томік

Макіяж: Анна Жадко

Стиль: Софія Нестеренко

Бʼюті-стиль: GxBar

Креативна команда: Поліна Геращенко, Дар’я Лучинкіна, Дар‘я Цикунова (МКІП), Валентина Лазарченко, Катерина Євсікова (SLAY agency).

Читайте також: СПЕЦПРОЄКТ «КОРІННЯ»: АНТОН ВЕЛЬБОЙ ПРО РІЗЬБЛЕННЯ ПО ДЕРЕВУ НА СЛОБОЖАНЩИНІ