В кінотеатрі «Жовтень» відбулася закрита прем'єра документального фільму «1% війни», створеного волонтером Денисом Христовим, відомим під позивним «Голландець».Стрічка розповідає про евакуацію цивільних з прифронтових територій під час повномасштабної війни. Багатотисячні людські долі зібрані у шість епізодичних розділів короткометражного документального фільму «1% війни», знятого особисто Денисом Христовим під час евакуації Авдіївки та її околиць. Кожен з епізодів розкриває болісні й трагічні історії людей, які опинилися на межі життя і смерті.
Унікальність стрічки в тому, що всі моменти наживо зняті самим Деном у вирішальні дні боїв за місто.
«1% війни» триває 26 хвилин, проте Христовим для монтажу було передано більше одного терабайту відеоматеріалів, знятих під час евакуацій, та лише 1% увійшов у фінальний монтаж, аби через малу форму передати найстрашніший біль війни.
«Якось Микола Бут, мій дуже хороший друг ще з часів студентства, сказав: «Дене, треба з цим щось робити, треба це збирати». І так виникла ідея фільму, в якому саме Микола і виступив режисером. Потім до нас приєднався майбутній продюсер Юра Карагодін, і так утворилася команда. Я кажу: “Робіть, у мене немає на це часу, займайтеся самі». І ось, власне, що з цього вийшло», - розказав Денис.
«1% війни» – це більше ніж фільм, це документ часу і життя.
«У такі темні часи на моєму шляху зустрічаються дуже світлі люди, і це правда. В нас сформувалася саме така команда, завдяки якій і з'явилася ця стрічка».
Перший епізод розпочинається з порятунку військового, який отримав важкі поранення. Цього бійця вважали зниклим безвісти, але завдяки відео, яке Денис опублікував у TikTok, його донька дізналася, що її батько вижив. Через сім місяців Денис особисто зустрів цього військового в реабілітаційному центрі, що стало надзвичайно зворушливим моментом.
Під час прем'єри Христов поділився своїми глибокими переживаннями:
«Я вже давно помер. Я помер того ранку, коли почалося повномасштабне вторгнення. Частина мене загинула тоді, і з кожною новиною про загибель знайомих або близьких частина тебе вмирає разом із ними. І ця частина вже ніколи не повернеться. Так можна сказати про більшість із нас».
Денис також наголосив на неймовірній кількості волонтерів, які щодня рятують сотні людей під обстрілами, часто залишаючись у тіні:
«Щодня волонтери на всіх ділянках фронту роблять неймовірні речі. Люди гинуть, але ви не знаєте їхніх імен. Сотні цивільних вивозяться під обстрілами, але не всі мають змогу показати це світу. Проте герої серед нас, їх дуже багато».
Режисер фільму, Микола Бут, також з’явився перед глядачами з коротким вступом, поділившись своїми емоціями щодо прем'єри:
«У мене зараз дуже контроверсійні враження. З одного боку, це моя перша прем’єра, а з іншого - це такий фільм, що не хочеться радіти його існуванню. Але такі часи і така творчість».
Після перегляду фільму співак Віталій Козловський також висловився на підтримку Дениса Христова та його важливої місії:
«Дякую, що ти допомагаєш такій кількості людей, тваринам. Я вже бачив деякі з цих відео, і неодноразово, я навіть собі їх зберігав. Але вкотре дивишся, і, як маленький хлопчик, ревеш, настільки вони щемливі. Це тригерить, це дуже важко. Дуже радий, що сьогодні зібралися люди, яким не байдужий ти і твої дії, твої вчинки, тому що ти велика, поважна особистість. Я тебе дуже поважаю, дуже тобі дякую за те, що ти є в нашій країні. Всі оплески тобі».