Про менструацію намагаються не згадувати в пристойному суспільстві – дівчата говорять про це хіба що напівголосно і панічно бояться «протекти». Та чого там, багато хто навіть слово «менструація» побоюються вимовляти вголос, замінюючи його завуальованим «ці самі дні» чи «справи». Хоча, погодьтеся, соромитись своїх природних циклів для дорослої жінки трохи дивно. Тим не менш, такі реалії суспільства, що формувалося тисячоліттями під проводом чоловіків: у той час як в Америці дозволяють одностатеві шлюби, а про такий фізіологічний процес, як секс, майже всі без винятку говорять відкрито, тема менструації досі є табуйованою, і далеко не кожен представник сильної статі готовий купити в магазині прокладки для своєї обраниці. Як це взагалі можливо у ХХІ столітті, і чи є шанс змінити ситуацію? Представниці нового рухи bleeding freely (Дослівно «кровоточте вільно») переконані, що можна.
TAMPON RUN
«Припиніть ґвалтувати себе такими чоловічими винаходами, як тампони. Ми не повинні приховувати менструацію лише для того, щоб не ображати суспільство своєю жіночністю. Кровоточте вільно!» – йдеться у їхньому посланні до жінок. На словах шанувальниці цієї ідеї не зупиняються: на початку липня спортсменка індійського походження Кіран Ганді пробігла Лондонський марафон, спливаючи менструальною кров’ю. Дівчина аргументувала своє небажання скористатися тампоном тим, що з ним бігти їй було б незручно, і присвятила свою пробіжку «сестрам, які не мають доступу до тампонів, а також сестрам, які живуть звичайним життям, незважаючи на судоми та біль під час місячних». Цей вчинок викликав справжню бурю обурення, люди навперебій стали виявляти свою огиду, закликати до гігієни і порівнювати цей процес із сечовипусканням. Але чи наробила б Кіран стільки шуму, якби, приміром, обмочилася під час бігу? Навряд чи…
Читайте також: 4 екологічні засоби особистої гігієни
Не менший резонанс у суспільстві викликала художниця Петра Коллінз, засновниця і куратор феміністського арт-колективу The Ardorous, що зробила дизайн футболки для American Apparel з малюнком, що зображає менструюючу жінку, що мастурбує, з волоссям на лобку. Про цю футболку написали The Daily Mail, Huffington Post і Time, а люди поспішили назвати її «огидною», «жахливою» та «противною». «Менструація, а також лобкове волосся справді шокують людей. Я не розумію цього. Завжди забуваю, які люди обмежені», – прокоментувала Петра.
А 19-річна Елона Кастраті, надихнувшись твітом користувачки @cutequeer96 «уявіть, якби чоловіки відчували таку ж огиду до згвалтувань, як до менструації», запустила в Карлсруе арт-проект під назвою #padsagainstsexism. Упродовж місяця дівчина залишала у різних частинах міста прокладки з антисексистськими посланнями. Акція відразу привернула увагу ЗМІ та користувачів соцмереж. З фантазією підтримали рух дизайнери Андреа Гонсалес та Софі Хаузер із Нью-Йорка, створивши 8-бітну гру Tampon Run, у якій дівчина перемагає чоловіків, кидаючись у них тампонами. «Можливо, наша гра здасться дивною, – коментують дівчата, – але нас більше дивує, що суспільство нормально ставиться до насильства та жорстокості у відеоіграх, але водночас не приймає тампони та менструації».
Підтримав ініціативу #padsagainstsexism і арт-проект Gandhi, розмістивши на вулицях Санкт-Петербурга графіті з прокладками, на яких було написано «не соромно», «наша кров – чистіша за ваші думки», «ПМС – протимілітарна система». «Навесні 2015 року ми дізналися про протести індійських жінок щодо замовчування теми менструації та недоступності засобів гігієни для переважної частини населення, – прокоментували художниці Gandhi. – Майже кожній жінці знайоме почуття сорому, яке нам з дитинства вселяють через менструацію. Ми дотримуємося версії, що сором корениться у Середньовіччі, коли демографічна криза (голод, чума, зубожіння) призвела до роздмуху ворожнечі між чоловіками та жінками – ми маємо на увазі ініційоване владою жорстоке полювання на відьом, які були просто жінками, які використовують засоби контрацепції. Провина за демографічну кризу ставила за провину жінкам, що контролюють відтворення населення, була дискримінація бездітних жінок, страшні кари за викидень або смерть немовляти (хоча умови життя схиляли до смертності), і команда «влада плюс релігія» створила атмосферу істерії: «Менструація – сором і гр ти маєш весь час бути вагітною і народжувати». Наразі жінкам вдалося відвоювати право на контроль над своїм тілом, але не до кінця – світ продовжує соромитись теми менструації. Це була акція солідарності не лише з індійськими жінками, а й з усіма жінками, яких вселяли цей варварський сором».
Читайте також: П’ять факторів, що впливають на здоров’я піхви
ВНУТРІШНЯ ЗАГРОЗА
Особливо затяті феміністки сприймають популярні засоби гігієни як спосіб контролю, придуманий чоловіками, і ставлять їх в один ряд із позбавленням волосся на тілі і підборами. На думку, усе це сприяє створенню ілюзії ідеального тіла. Але до тампонів вони мають особливе ставлення: борці за права жінок вважають, що ці засоби гігієни символізують насильство над тілом. З їхнім поглядом можна не погоджуватися, але про таке явище, яке провокується тампонами, як СТШ, варто знати всім. СТШ, або синдром токсичного шоку, – рідкісне захворювання, що викликається стафілококом, із симптомами нудоти, діареї, лихоманки та спека. Багато хто напевно чув історію, що відбулася в 2012 році з моделлю Лорен Вассер, якій внаслідок гангрени, що розвинулася від СТШ, ампутували ногу. Цей випадок став резонансним, але не єдиним – за всю історію сучасних тампонів від СТШ, викликаного їх застосуванням, померло понад 200 жінок, і це лише зареєстровані випадки. Восени цього року Лорен має постати перед Конгресом США на підтримку законопроекту, який закликає розслідувати, як впливають на жіноче здоров’я компоненти, які використовуються під час виготовлення цих засобів гігієни. Але з огляду на те, що це вже далеко не перша спроба провести закон, шанси на успіх дуже малі.