Довгоочікувана відповідь на споконвічне запитання.
Ви одягли кросівки, затягли шнурки тугіше, але через якийсь час вони розв’язалися. Знайома ситуація? Вчені з Каліфорнійського університету в Берклі вирішили дати раду причинам цього явища. Для цього вони провели із шнурками серію експериментів.
Під час одного з них співавтор дослідження Крістін Грегг бігла біговою доріжкою, тоді як її колеги записували на відео все, що відбувалося з її взуттям. Проаналізувавши уповільнений відеозапис, фізики дійшли висновку, що шнурки розв’язуються незалежно від того, наскільки туго вони затягнуті. Виявляється, сила, з якою нога вдаряється об землю під час бігу, у сім разів перевищує силу тяжіння. Через це вузол спочатку розтягується, а потім слабшає. Потім сила інерції впливає на вільні кінці шнурків і вони остаточно розв’язуються.
Для того, щоб послабити вузол, достатньо зробити лише два кроки.
Читайте також: 6 найкращих програм для бігу
Також вчені провели ряд дослідів із різними типами шнурків. Деякі з них тримали вузол краще за інших, але зрештою всі вони розв’язувалися.
На думку авторів дослідження, вивчення впливу динамічних навантажень на вузли є дуже важливим, оскільки вузлові структури зустрічаються скрізь — від ДНК до парашутного спорту.
Статті по темі:
Вчені: кішки люблять людей більше, ніж їжу
Фото: Gettyimages