Наш автор Марина Головньова випробувала всю красу безвізу і розповіла, як вижити в Амстердамі на мінімальний бюджет.Безвізовий режим суттєво спростив життя українців. Якщо питання економії часу та нервів успішно закрите, то фінансова сторона подорожей для багатьох поки що залишається непереборною перешкодою на шляху до туристичної Європи. Але й за нинішнього курсу євро навіть в одній із найдорожчих столиць можна собі дозволити багато чого, не заплативши при цьому нічого.
Амстердам незмінно виправдовує очікування кожного, хто приїжджає сюди вперше, бо це одне з найконтрастніших і водночас толерантних міст на планеті. Легальні легкі наркотики, узаконена проституція та офіційні одностатеві шлюби – у цьому місті, здається, немає жодних заборон. Жити на втіху, не обмежуючи чужої свободи, – головна і, мабуть, єдина сувора заповідь. А інакше як тут могли б ужитися представники 177 національностей?
Вулиці Амстердама наповнені духом вседозволеності, гіркуватим димом канабісу і вируючим потоком велосипедистів. Все місто - найбільш музей під відкритим небом, і якщо добре пошукати, то в цьому музеї знайдеться багато вражаючих експонатів. Безкоштовних, зрозуміло, – у найкращих традиціях свободи та вседозволеності.
Читайте також: 10 природних чудес України, які варто побачити кожному
Сходити на екскурсію містом
У 2003 році безробітний випускник Йеля Кріс Сендемен вийшов на площу міста з написаною від руки табличкою free walking tour, зібрав групу випадкових роззяв і провів першу безкоштовну екскурсію. День за днем він працював над тим, щоб зробити тур цікавішим, а історичні факти – простіше для сприйняття. Навіщо? Тому що його головний принцип: відвідування екскурсії ні до чого не зобов'язує гостей, і грошова винагорода гіду завжди залишається виключно на їх розсуд. Це означає, що гід повинен бути не тільки відмінно підкований в історії, але й мати винятковий талант оповідача, якщо не акторськими здібностями.
За 14 років ідея FWT розійшлася по всьому світу, і сьогодні вже міжнародна організація Sandeman працює в 18 містах світу від Нью-Йорка до Тель-Авіва і проводить тури для 1,5 мільйона туристів щороку. Амстердам входить до таких міст. Піший тур займає близько 3 годин і охоплює всі основні визначні пам'ятки, від Вулиці Червоних ліхтарів до будинку Ганни Франк. Щодня і в будь-яку погоду на площі Дам на всіх бажаючих чекають гіди з червоними парасольками. Один з них може бути навіть схожим на Джона Леннона.
де: старт на площу Дам, біля підніжжя Національного монумента.
коли: щодня 10:00, 11:00, 13:30, 14:00.
Подивитися на Амстердам з міських дахів
І без того кінематографічний Амстердам з його затишними будиночками та вузькими бруківками виглядає ще більш іграшковим, варто подивитися на нього з висоти. Для цього в місті є три різнопланові безкоштовні майданчики.
Blue Amsterdam. Затишне двоярусне кафе на 7 поверсі торгового центру в самому серці міста. Відкритий для вільного відвідування. Через прозорі стіни відкривається краєвид на Квітковий базар, канал, а вдалині можна розглянути навіть шпилі Державного музею та бірюзовий купол Королівського палацу. На столиках поруч із меню лежать біноклі.
де: Сингель 457
коли: пн 11:00-18:30; вт, ср, пт, сб: 10:00-18:30, чт: 10:00-21:00; Нд: 12:00-18:30
Читайте також: 10 ФОТО З INSTAGRAM, ПІСЛЯ ЯКИХ ВИ ЗАХОЧЕТЕ НА БАЛІ
Публічна бібліотека. Це місце точно зламає будь-які стереотипні уявлення про бібліотеки. Тут немає нічого спільного з будівлями, що похилилися від старості, з запиленими пошарпаними книгами і дратівливими співробітницями, що закликають до тиші. Ця бібліотека – справжня рекордсменка: найкраща в Нідерландах, найбільша в Європі культурна установа Амстердама, яка найбільше відвідує. Архітектура, інтер'єр кожного поверху, місця для роботи та відпочинку, книжкові стелажі – варто виділити щонайменше дві години, щоб обійти все. А на сьомому поверсі є недороге кафе та тераса з видом на річку Ей та набережну з пряничними будиночками.
де: Oosterdokskade 143
коли:щодня з 10: 00 до 22: 00
Дах наукового центру "NEMO". Ще один приголомшливий оглядовий майданчик, буквально за 400 метрів від бібліотеки. З кафе, лавочками, фонтаном, видом на корабель «Амстердам» у музейній гавані зліва та панораму міста з церквою Святого Миколая праворуч.
де: Oosterdok 2
коли: щоденно з 10:00 до 17:30
Проїхатися на поромі
Будемо чесними, катання на корабликах вузькими каналами Амстела, яке до речі обійдеться щонайменше 15 євро, і переправа на інший берег річки Ей на поромі – все ж таки враження різного порядку, і одне інше не замінить. Але якщо вже шукати безкоштовну альтернативу та задовольнятися самим процесом річкової прогулянки, то чому б і ні. Поромний причал знаходиться за будівлею вокзалу, пороми ходять регулярно за трьома різними маршрутами. З центрального – до інституту кіно Eye, а з того, що лівіше за всіх – до колишньої верфі NDSM, яка стала свого роду оплотом авангарду та сучасного мистецтва.
де: Руйтеркаде, за будівлею центрального вокзалу, ліворуч від входу.
коли: щодня, з 6:45 до півночі, з регулярністю 10-30 хвилин
Сходити на концерт
Культурний центр ""Mezrab» раз на тиждень влаштовує вечірки, виставки та джазові концерти музикантів із різних країн. На більшість заходів вхід безкоштовний, але перевірити на офіційному сайті зайвим не буде.
де: Veemkade 576
коли: щоп'ятниці о 19:00
Читайте також: ГІД ПО СВІТУ: ЗНАМЕНІТІ ПАРКИ РОЗВАГ, ЩО КОРИСТЬ ВІДВІДАТИ
"Concertgebouw" – великий концертний зал, неподалік музейної площі. Вважається найкращим у країні, щосереди дає 30-хвилинні ланч-концерти класичної музики для всіх бажаючих. Безкоштовні квитки роздають при вході і за ними краще приходити за годину до початку, тому що кількість місць у залі обмежена.
де: Concertgebouwplein 10
коли: щосереди о 12:30
дослідити місто
Ринок Альберта Кейпа – один із найбільших та старовинних базарів, котрий палко улюблений місцевими жителями. У повітрі пахне індійськими спеціями, голландськими сирами, свіжою рибою, а багатонаціональний гомін не вщухає до вечора. Прямо за прилавком колоритний індус підсмажує солодкі вафлі з начинкою, а за сусіднім пишна грузинка загортає м'ясну начинку в тонке, як папір, тісто. Тут можна знайти все від турецьких килимів до антикварних ювелірних прикрас та електроніки. Але головне, за чим сюди варто їхати, - відчуття тієї міжнародної єдності, якою так пишається і славиться Амстердам.
де: Albert Cuypstraat (район De Pijp)
коли: пн-сб 9: 00-17: 00
NDSM – майже сто років тому тут була найбільша судноверф у всій Європі, але після банкрутства у 1980-х майданчик під свою опіку взяли молоді столичні авангардисти. Тут часто відбуваються виставки сучасного мистецтва та музичні фестивалі. Гігантські графіті, готель у підйомному крані, кафе із залізних контейнерів та стара субмарина біля самого берега – загалом справжній рай для любителів урбаністики. Навіть у Берліні такого не знайти.
де: Tt. Neveritaweg 61
коли: приміщення заводу, воно ж виставкова зала, відкрито з понеділка по п'ятницю з 9:00 до 17:00; по відкритій території можна вільно гуляти будь-коли.
Artisplein – маленька затишна площа біля міського зоопарку. Вхід з боку вулиці Plantage Middenlaan через великі зелені ворота. На площі розставлені столи та стільці, можна відпочити після прогулянки та перекусити. Але головне - це вихід до невеликого ставку, в якому живе зграя рожевих фламінго.
де: Artisplein
коли: щоденно, 9:00-23:00
Читайте також: Майже задарма: ДЕ У ЄВРОПІ КУПИТИ БУДИНОК ЗА 1 ЄВРО
Вонделпарк – один з найбільших та найкрасивіших у місті, з декількома водоймами, велодоріжками та ідеальними для пікніків галявинами. Але найцікавіше це скульптура, створена самим Пабло Пікассо в глибині парку.
Читайте також: ДЕ ПРОВІСТИ МЕДОВИЙ МІСЯЦЬ: 5 КРАЩИХ МІСЦЬ ДЛЯ ВІДПОЧИНКУ ЦЬОГО РОКУ
Відвідати музеї
"Amsterdam Cheese Museum". Сир – одна з візитівок Голландії та національна гордість уже протягом 600 років. У музеї можна дізнатися про історію сироваріння та продегустувати деякі сорти.
де: Принсенграхт 112
коли: щоденно з 9:00-20:00
"Classic sportcars Holland" – виставковий центр, він магазин спортивних ретро-автомобілів. Бірюзовий кабріолет Ford, яскраво-червоний Alfa-Romeo та Dino за 360 тисяч євро. Вразить навіть байдужих до автоспорту дівчат.
де: Принсенграхт 112
коли: вт-пт 10:00-17:30
Галерея цивільної гвардії – це невелика вуличка біля Музею сучасного мистецтва. На стінах будинків висять полотна знаменитих голландських художників. Щороку галерею відвідує півмільйона гостей, і навіть якщо ви не шанувальник класичного голландського живопису XVII століття, сюди все ж таки варто ненадовго зазирнути. За цінністю виставлених картин галерея не поступається навіть Rijkmuseum і не встигне втомити кількістю полотен. Окрім постійної виставки тут є й тимчасова, яка регулярно оновлюється сучаснішими творами.
де: Kalverstraat 92
коли: щодня з 10: 00 до 17: 00
Алмазна фабрика "Gassan". Тут можна побачити на власні очі, як роблять ограновування алмазів найкращі майстри в країні. На обробку однокаратного діаманта йде три повні робочі дні: процес довгий і монотонний, один рух по полірувальному диску і відразу контроль через мікроскоп. У процесі екскурсії покажуть різні види оброблених алмазів, наприклад маленький діамант за 50 тисяч євро – так вартість непоганої київської квартири може вміститися в ледь помітному камінчику. Наприкінці всіх відвідувачів пригощають смачною кавою.
де: Nieuwe Uilenburgerstraat 173-175
коли: щодня з 9: 00 до 17: 00
Автор фото: Марина Головньова