Закрити
UA
Мода

Співзалежні відносини і як із них вибратися

Поділись:
Сімейний психолог Алла Пилипюк пояснює, що таке співзалежність та як її відрізнити від справжнього кохання. 

posts-to-db-Фото 1

@kayytrejo

"Наздогнати і заподіяти любов" - ось девіз співзалежних відносин. На жаль, для величезної кількості пар це стало нормою. Патологічна поглиненість партнером змушує багатьох жінок копатися в телефоні, божеволіти за банальним «я зайнятий» і навіть чергувати під вікнами офісу.

Тотальний фокус на об'єкті кохання проявляється у всіх сферах: емоційної, фізичної, соціальної. При цьому більшість не вірять у наявність проблеми. Вважають співзалежність – природним проявом кохання. Іншими словами – навіть не припускають думки, що стосунки треба лікувати. Поки що не опиняються на краю урвища…

posts-to-db-Фото 2

@heyitsjessvalentine

Як відрізнити кохання від співзалежності?

Є простий спосіб. У книзі «Підстави духовності» професор Роджер Волш наводить чудовий приклад. Уявіть, що ви любите морозиво. Коли воно є – ви щасливі. А якщо його нема? Що будете робити?

а) залишитеся спокійною, настрій не зміниться

б) занервує, адже без морозива не відчуваєте себе повноцінно щасливою людиною

У цьому різниця між прихильністю та залежністю. У першому варіанті без об'єкта бажання не змінюється сприйняття життя. У другому – відчувається неповноцінність.

Читайте також: ЯК ЗАЛИШАТИСЯ НЕЗАЛЕЖНОЇ У ДОВЖИХ ВІДНОСИНАХ 

Сильне бажання часто супроводжується внутрішньою емоційною напругою, прискореною роботою мозку і навіть печінням та ломотою в тілі. З'являються психосоматичні хвороби та порушення сну. Тривога, страх, ревнощі, фантазії – ось супутники співзалежності. Вона вичавить із вас усі соки. Збуджений розум як би каже: «Якщо я не буду з ним, я ніколи не стану щасливою!». Знайомо?

posts-to-db-Фото 3

@shaun.lyle

Звідки виникає співзалежність у стосунках?

Страждати – старовинний жіночий обряд. На жаль, у цьому жарті частка правди. Огляньтеся назад: у кожного з нас у житті відбувалися емоційні сплески. У школі не звертав увагу однолітка, який подобався. В інституті було важке розставання... Усі їх пам'ятають, але комусь вдалося пережити травмуючі моменти і йти далі. А в інших вони переросли до комплексів, страхів, деструктивних установок.

Є жінки – спочатку залежні. Ще до стосунків. Коли в їхньому житті з'являється кохана людина – вона стає вирішенням внутрішньої проблеми. Такою собі надією на лікування від нудьги, втраченого сенсу життя, навіть дитячих травм. Вступаєте у стосунки і сподіваєтеся, що тепер життя налагодиться на краще і заграє новими фарбами? Це перший дзвіночок співзалежної натури.

Читайте також: Цінні поради про відносини від найміцніших зоряних пар

Приклад з життя

У Ганни склалася установка «я негарна», «я нікому не подобаюсь». У її оточенні з'являється чоловік і заліковує цю психологічну рану. Він уважний, рятує від самотності, каже компліменти, любить нарешті! Дівчина відчуває себе повноцінною та щасливою: «Вона потрібна!». Але стосунки закінчуються, чоловік іде. В результаті - біль, апатія, страхи, знижується самооцінка, душевні рани відкриваються з новою силою.

posts-to-db-Фото 4

@gabrielconte

Ознаки співзалежних відносин

  • не мисліть себе без партнера;

  • постійно шукайте його схвалення;

  • думаєте, що ніхто не любитиме вас (чи терпіти?) так, як він;

  • відчуваєте безсилля в порівнянні з ним;

  • використовуєте зовнішні стимулятори для порятунку (їжа, робота, алкоголь та ін.);

  • граєте роль мученика кохання чи рятівника;

  • втрачаєте свою унікальність поряд із ним.

Читайте також: 6 ОЗНАК ТОГО, ЩО У ВАС З ПАРТНЕРОМ ПОВНИЙ ДИСКОННЕКТ ЩОДО

Що робити?

Рани слід лікувати. А не прикладати до них людей, як подорожник. Тільки цілісність людини здатна захистити психіку, підтримати здоровий емоційний стан. Відчути себе повною! Термін "друга половинка" - просто гарне словосполучення. Не більше. Насправді, щоб у житті трапилися справді гармонійні стосунки, людина сама має бути повною. Тільки тоді притягнеться гідна пара.

У співзалежних відносинах один партнер заповнює себе за рахунок другого. Забирає його енергію, латає свої душевні рани. Або прагне нав'язливо допомагати, рятувати, дбати.

posts-to-db-Фото 5

@couplegoals

4 кроки, щоб впоратися із співзалежністю

Якщо прив'язаність вже на межі, потрібно терміново послабити хватку.

1. Усвідомте: ви самостійно не керуєте своїми почуттями. Ніхто не може змусити вас страждати – лише ви самі. Все залежить від підходу у голові. Зрозумійте, як ви собі накажете – так і буде. І аж ніяк по-іншому. Ваші почуття – лише ваша проблема. Тут стоїть питання - а наскільки ви сильна і вмієте впоратися з собою. Чи не вмієте? Читайте спеціальну літературу, ходіть на тренінги, навчитеся любити себе. Залежність від партнера – це нормально. Це не про кохання.

2. Розмежуйте: де кохання, а де болюча прихильність. Якщо ви щиро любите, то приймаєте насамперед себе як особистість у даних відносинах. Кохання – це не страждання чи жертви. Це можливість віддавати та отримувати в рівних заходах. Чи відчуваєте, що заганяєте іншого в клітину – ревнуєте, контролюєте, використовуєте драми чи маніпуляції? Тоді поставте стосунки на паузу, щоби все переосмислити.

3. Навчіться: відповідальності та самостійності. Адже часто до залежних відносин схильні ті, хто покладається у всьому на інших. Зріла людина слідує своєю дорогою, не підмінюючи життєвий шлях чужим. Уявіть, що чоловік подав вам руку, щоби йти разом і спиратися на неї в негараздах. Натомість, ви повисли на руці, і тепер відмовляєтеся йти власними ногами. Відчуваєте різницю?

4. Працюйте над собою: розвивайтеся, як особистість, станьте самодостатньою та щасливою. Якщо ви у стосунках страждаєте, вам боляче та прикро – це серйозна нагода задуматися. Так, щось пішло не так. Перейдіть фокус уваги на внутрішні почуття. Чому ви це робите? Що коїться у вашій голові, коли виявляєте залежність? Не треба зі шкіри лізти, щоб стати необхідним партнеру.

Вибратися із співзалежних відносин можна лише за наявності міцної мотивації та ясного усвідомлення стану справ. Настав час звільнитися із залізних лещат. Одужання настане, коли ви вирішите бути автором свого життя. Не завдавайте любові, а обмінюйтеся нею! Хай щастить.

posts-to-db-Фото 6

Алла Пилипюк тренер fazarosta.com , сімейний психолог