Музика може бути джерелом насолоди, а може бути ліками.
Сила музики ні в кого не викликає сумніву: у тренажерному залі ви здатні поставити новий рекорд, якщо в навушниках грає Run The World (Girls), а від сумної Mad World готові пустити сльозу. Але ефект від мелодій може бути потужнішим і масштабнішим, ніж ви можете припустити.
Музична терапія – це практика, яка іноді використовується для зміцнення емоційного здоров’я, допомагає пацієнтам справлятися зі стресом та підвищує психологічний добробут. Музика може розслабити розум, зарядити тіло енергією і навіть допомогти людям краще впоратися з болем. На що вона здатна?
Дослідження показують, що фонова музика або музика, яка звучить у той час, коли слухач насамперед зосереджений на іншому занятті, може покращити продуктивність під час виконання когнітивних завдань. Зокрема, одне дослідження показало, що відтворення оптимістичної музики призвело до покращення швидкості обробки даних у «піддослідних».
Наступного разу, коли ви довго не можете виконати завдання, увімкніть пісню у фоновому режимі – це підвищить вашу розумову працездатність. Тільки є одне але: вибирайте інструментальні треки, а не текстові, інакше вся ваша увага буде звернена на слова.
Існує припущення, що музика може зменшити рівень стресу, а то й зовсім позбавити його. Подумайте тільки про медитативні мелодії, від яких, хочеш чи ні, починаєш розслаблятися і занурюватися в нірвану. На щастя, в унісон із нами кажуть учені. Справді, прослуховування музики може бути ефективним способом боротьби зі стресом.
Читайте також: БУДЬТЕ УВАЖНІ: 6 ФІЗИЧНИХ СИМПТОМІВ СТРЕСУ
В одному з досліджень 2013 року учасники спочатку поринули в один із трьох різних станів, потім зазнали впливу стресора, а потім пройшли психосоціальний стрес-тест. Деякі піддослідні слухали розслаблюючу музику, інші насолоджувалися звуком води, що струмує, а інші не отримували ніякої звукової стимуляції.
Результати показали, що слухання музики вплинуло на реакцію людей на стрес, особливо на їхню вегетативну нервову систему. Ті, хто слухав музику, мали тенденцію швидше відновлюватись після негативного досвіду.
Одним із найдивовижніших психологічних переваг музики є те, що вона може бути корисним інструментом для схуднення. Якщо ви намагаєтеся скинути вагу, прослуховування м’якої музики та приглушення світла може допомогти вам у досягненні вашої мети.
Згідно з одним дослідженням, люди, які їли у слабо освітлених ресторанах, де грала спокійна музика, споживали на 18 відсотків менше їжі, ніж ті, хто їв у більш гучних та яскравих місцях. Чому? Дослідники припускають, що музика та освітлення допомагають створити більш розслаблену обстановку. Оскільки учасники були більш розкуті та відчували себе комфортно, вони могли споживати їжу повільніше та швидше розуміли, що вже ситі.
Безсоння є серйозною проблемою, яка торкається людей усіх вікових груп. Хоча існує безліч підходів і способів, дослідження показали, що прослуховування класичної музики може бути безпечним, ефективним і доступним засобом вирішення проблеми.
Читайте також: 5 СТОП-ПРОДУКТІВ, ЯКІ КРАЩЕ НЕ Є ПЕРЕД СНОМ
В дослідженні, в якому взяла участь група студентів, яких розділили на три категорії: одні слухали класичну музику, інші — аудіокниги, а треті — взагалі нічого. Одна група щодня протягом трьох тижнів 45 хвилин слухала розслаблюючу класичну музику, тоді як інша група включала аудіокниги перед сном.
Вчені оцінили якість сну як до, так і після втручання та виявили, що учасники, які слухали музику, покращили якість сну, ніж ті, хто слухав аудіокниги або не отримував жодних звукових стимулів.
Дослідження показали, що музика може бути дуже корисною і у боротьбі з болем. В одному з них, де в центрі уваги опинилися пацієнти з фіброміалгією (захворювання, що характеризується генералізованими болями у м’язах і кістках), вчені дійшли висновку, що у тих, хто слухав музику лише одну годину на день, було відзначено значне зменшення болю порівняно з пацієнтами контрольної групи (її учасники не слухали музики). Такі результати припускають, що музична терапія може бути важливим інструментом лікування хронічного болю.
Огляд досліджень впливу музики на управління болем у 2015 році показав, що пацієнти, які слухали музику до, під час або навіть після операції, відчували менше неприємних відчуттів та занепокоєння, ніж ті, хто цього не робив. Також з’ясувалося, що «музичні» хворі потребують меншої кількості ліків, щоб упоратися з болем. До речі, в огляді було розглянуто дані понад 7000 пацієнтів.
Джерело фото: unsplash.com