У понеділок, 15 квітня, світ сколихнула новина про пожежу в соборі Паризької Богоматері. Що потрібно знати про велику пам’ятку готичної архітектури?
Собор Нотр-Дам, що височіє на висоті 69 метрів, повна назва якого Нотр-Дам-де-Парі, досі залишається однією з найважливіших пам’яток французької столиці. Читайте десять цікавих фактів про цей релігійний та архітектурний шедевр Парижа.
Ні для кого не секрет, що Франція займає перше місце в рейтингу найбільш відвідуваних країн світу. Але цікавий факт, що найвідвідуваніше місце у самій Франції — не Ейфелева вежа. Що ж тоді? Діснейленд! А ось туристичним напрямком номер один у межах Парижа вважається собор Нотр-Дам.
Щороку понад 13 мільйонів відвідувачів проходять через великі ворота Нотр-Дам. Це означає, що собор приймає близько 35 тисяч відвідувачів на день! До речі, 99% міст Франції менше за чисельністю, ніж щоденна кількість візитерів Нотр-Дам-де-Парі.
Читайте також: КУРС НА ЄВРОПУ: 10 НАЙБЮДЖЕТНІШИХ МІСТ ДЛЯ ПОДОРОЖІВ
Собор Паризької Богоматері побудований на Іль-де-ла-Сіті (міський острів) у самому центрі Парижа. Досить складно уявити Іль-де-ла-Сіті без собору Нотр-Дам. Готичний шедевр, споруджений у 12 столітті, здається, був тут завжди.
Тим не менш, Іль-де-ла-Сіте був тут задовго до собору. Після того як римляни перемогли галів у битві при Лютеції (52 р. до н.е.), нове галло-римське місто влаштувалося і розвивалося на Лівобережжі та на Іль-де-ла-Сіті.
З моменту свого виникнення Іль-де-ла-Сіте був поділений на дві частини: західна частина для міських справ із палацом, а східна – для поклоніння з вівтарями. У середні віки римський палац був замінений Королівським палацом, який згодом став Палацом правосуддя та Консьєржері, а вівтарі були замінені католицькими церквами.
Нотр-Дам був збудований пізніше на залишках цих церков.
Якщо вам пощастило стояти в черзі перед Нотр-Дамом, то ви, напевно, дивилися на скульптурний фасад або у бік берегів річки Сени… але чи звертали ви увагу на землю? Якщо ні, це велика помилка, тому що ви пропустили важливу деталь: офіційний орієнтир, який представляє Париж.
На площі перед церквою ховається восьмикутна крихітна табличка у вигляді компаса, відома як французький нульовий кілометр (Point zéro des routes de France). Вона вимірює відстані до Парижа та з Парижа.
Як це часто трапляється у церквах, дзвони Нотр-Дам носять імена. І вони досить химерні: Марі, Еммануїл, Габріель, Анн-Женев’єв, Денис, Марсель, Етьєн, Бенуа-Жозеф, Моріс та Жан-Марі…
Але що цікавіше, так це бурхливе життя цих дзвонів. Нині вони звучать не так, як описував Віктор Гюго у своєму знаменитому романі «Собор Паризької Богоматері». Дзвони, які ми чуємо, вже не ті, що були встановлені після зведення собору шістсот років тому.
Після Французької революції в 1791 більшість дзвонів було вивезено з Нотр-Дама і розплавлено для виготовлення гарматних ядер. Нові дзвони були встановлені лише в середині 19-го століття, і саме завдяки їм протягом 150 років у небі над французькою столицею лунав відомий дзвін. У 2013 році на честь 850-річчя Нотр-Дама дзвони було замінено.
Типовий елемент готичного мистецтва, химери та горгульї, прикрашають стіни Нотр-Дам-де-Парі. Цікаво, що горгульї – це порожні статуї, розташовані у стратегічно важливих місцях для забезпечення відведення води, а у химер місія більш проста – бути декоративною деталлю.
Люди часто думають, що ці химерні статуї стосуються середньовічного стилю собору, але це не зовсім так. На жаль, до наших днів ні горгульї, ні химери в їхньому автентичному, середньовічному вигляді не збереглися. Їхнє «життя» досить коротке — 150 років.
Читайте також: КУДИ ПОЇХАТИ У 2019: ПОПУЛЯРНІ НАПРЯМКИ ДЛЯ ПОДОРОЖІВ
Після Французької революції Нотр-Дам-де-Парі сильно постраждав. Деякі статуї було зруйновано, а дзвони — розплавлено.
Він увійшов у 19-е століття у жалюгідному стані і використовувався більше як місце для зберігання, а не для поклоніння. Проте 1804 року саме тут пройшла коронація самопроголошеного імператора французів Наполеона. Він знову нагадав світові про велич Нотр-Дам.
А 1831 року шедевр Віктора Гюго, роман «Собор Паризької Богоматері», приніс безпрецедентну популярність новозабутої церкви. Народні протести та міністерські програми щодо його збереження призвели до масових реконструкцій, які допомогли збереже цю перлину готичного мистецтва до наших днів.
Нотр-Дам-де-Парі має 127 метрів заввишки та 48 метрів завширшки, а головний неф має висоту 43 метри. Дивно, що за таких габаритів конструкція даху повністю виконана з дерева. І вона не зазнавала кардинальних змін із 12-го століття! Дерев’яний каркас складається з більш ніж 1300 дерев, кожна балка з одного дерева.
Конструкцію даху зазвичай називають «Лісом» через її величезні розміри.
Під час революції люди настільки повстали проти монархії, що почали знищувати кожен символ королівської влади на вулицях Парижа.
На головному фасаді Нотр-Дама революціонери зняли голови двадцяти восьми статуям, думаючи, що вони уособлюють французьких королів. Однак вони помилилися, оскільки ці статуї були присвячені юдейським царям.
Кам’яні фігури досі не мають голів, але їх у кількості 21 штуки ви можете побачити в Музеї середньовіччя Клюні на лівому березі.
В архітектурі золотий переріз видно у будь-якій формі, що складається з квадрата і прямокутника, об’єднані розміри яких приблизно відповідають співвідношенню 1: 1,61. Це співвідношення, як відомо, є показником досконалості у мистецтві. В архітектурі деякі з найбільш значимих будівель слідують цьому співвідношенню, наприклад, Парфенон в Афінах або Тадж-Махал в Агрі.
Західний фасад Нотр-Дама також чітко дотримується цього співвідношення. Висота собору, поділена з його ширину, приблизно дорівнює 1,61, загальна висота приблизно 1,61 разу перевищує висоту перших двох поверхів, загальна ширина (центральна секція + дві вежі) становить приблизно 1,61 ширини однієї вежі плюс центральної секції.
Читайте також: ФРАНЦУЗЬКІ БЛОГЕРИ, НА ЯКИХ ВАРТО ПІДПИСАТИСЯ В INSTAGRAM
Нотр-Дам є притулком для безцінного скарбу – тернового вінця Ісуса Христа. Якщо рештою реліквій ви можете милуватися цілий рік, то побачити вінець вдасться що першої п’ятниці місяця під час спеціальних церемоній, а також під час Великого посту та Страсної п’ятниці.
Джерело фото: unsplash.com, wikipedia.org, gettyimages.com