Закрити
UA
Мода

5 правил “прямого ефіру”, які допоможуть підготуватися до публічного виступу

Поділись:

Своїми правилами з читачками Marie Claire поділилася ведуча заходів, телевізійна та радіоведуча Ганна Заклецька.

posts-to-db-Фото 1

Публічний виступ — це не лише вироблена психологічна готовність працювати з публікою, а й щоденна праця над собою та вдала імпровізація. Виступ у режимі live накладає додаткову відповідальність за все сказане та зроблене, тому важливо запам’ятати кілька правил, які стануть у нагоді, щоб уникнути конфузу та почуватися комфортно в ефірі.

Виступ наживо перед стадіоном, камерною аудиторією та радіопультом відрізняються за відчуттями та сприйняття себе в моменті та людей навколо. У відомій системі Станіславського описується цей феномен виступів, коли артист чи ведучий залежно від зміни аудиторії може потрапити у некомфортний психологічний стан та «замкнутися» перед стадіоном, але добре виступати у маленькому кафе.

Щоб страх великої, маленької аудиторії чи радіо-мікрофона відчувався менше, варто щодня тренуватися, частіше виступати і навчитися імпровізувати. Навіть творча пауза, коли ведучий довго не виходить перед радіо- чи телеаудиторією, залишиться непомітною, якщо до виступу готуватися ретельно та заздалегідь.

posts-to-db-Фото 2

Важливо усвідомлювати: виступ наживо або у прямому ефірі означає, що зупинити, перезаписати, переговорити весь текст не вдасться. Ефір не безмежний, вам потрібно вкластися у певний відведений вам час із усіма необхідними думками та смислами.

Читайте також: ПЕРФЕКЦІОНІЗМ: ЩО ЦЕ ТАКЕ І КОЛИ ВАРТО ЙОГО ОПИСАТИСЯ

Найкращі помічники ефіру – начитаність та імпровізація. Особливо в момент, коли ви чи ваш співрозмовник потрапили у смислову, логічну чи фактологічну пастку, і потрібно терміново виправлятися. Ефективна імпровізація – жарт, природна реакція або самокритика. Як це на практиці? Помилилися в ефірі – смієтеся над собою – вибачаєтеся – знову формулюєте цю думку без помилок, чітко і зрозуміло. Що допоможе підготуватися, щоб уникнути потенційних помилок:

posts-to-db-Фото 3

1. Підготуйтеся до теми передачі/події. Ви повинні володіти інформацією про тему, людину, подію, якою присвячено захід або програму. Навіть загалом, але це розуміння вже задасть структуру розмови.

2. Запишіть тези виступу. Звертали увагу, що ведучі завжди тримають у руках планшет і періодично заглядають у нього? Іноді там прописаний дослівний сценарій, але часто просто тези для того, щоб орієнтуватися в часі та просторі.

Отже, якщо ви точно знаєте, що хочете сказати, краще пропишіть тезно для себе ці думки. Для пам’яті м’язів та мозку корисно проговорити тези вголос хоча б пошепки. Мовний апарат звикає до того, що ви збираєтеся сказати, а значить, ймовірність помилок щодо дикції та конструкції самої пропозиції зменшується.

Читайте також: Як не звертати уваги на думку інших: 5 способів

3. Формулюйте думки простими пропозиціями. Складнопідрядні пропозиції з сотнею оборотів – це масштабно, але на слух важкі конструкції сприймаються важче, ніж прості та короткі речення. Особливо не варто перевантажувати текст цифрами, датами та іменами. У більшості випадків ваші слухачі просто не запам’ятають жодного слова, а тому все озвучене — марна трата вашого взаємного часу. 

Якщо ж ви розкладете думку на прості пропозиції та обмежтеся невеликою кількістю цифр та статистичних даних, інформація запам’ятається краще. І навіть зацікавить слухача «копати» тему далі самостійно. Те саме стосується і темпоритму викладу думки: чим складніше меседж, тим більш розміреним має бути розповідь. Дайте слухачеві час на осмислення вашого посилу, говоріть повільніше, щоб увага встигала «чіплятися».

posts-to-db-Фото 4

4. Готуйтеся до форс-мажорів заздалегідь. Традиційна підготовка до форс-мажорів для ведучого виражається у простих і важливих речах: бути готовим йти в історичну довідку в питаннях, що стосуються теми вашої події/програми, а також мати в запасі стандартні «палочки-виручалочки» — інтерактиви, розповіді, цікаві факти з врахуванням часу, відведеного на захід / ефір.

5. Перевіряйте технічну готовність. Заздалегідь перевіряйте звук та світло, поставте всі необхідні питання режисеру та організаторам. У вас не повинно бути «білих плям» за подією, коли щось не зрозуміло, або ви не знаєте, за яким планом діятимете.

Читайте також: ЯКІ ПЕРЕДОЗУМОВИ І СТЕРЕОТИПИ ЗАВАЖАЮТЬ КАР’ЄРНОМУ ЗРОСТАННЯ УКРАЇНОК

На момент початку заходу/ефіру в голові мають бути план А, план Б, усі імена учасників, усі виходи, входи, камери, відеоролики або хоча б розуміння, коли під час програми ви зможете уточнити усі нюанси, яких не вистачає. Не соромтеся ставити запитання. Краще кілька разів уточнити до початку, ніж потім під час виступу запинатися.

Тому відточуйте свою майстерність, помиляйтесь, виправляйтеся, пробуйте, імпровізуйте, звикайте до роботи з різними аудиторіями, тренуйтеся щодня. Сподіваюся, мої поради вам знадобляться.