Шукали книгу, яка зацікавить із перших сторінок та не розчарує? “Дурна кров. Обман та таємниці одного стартапу Силіконової долини» – ідеальний вибір.
Що може бути благородніше, ніж бажання подарувати людству безболісний спосіб забору крові для аналізів та комплексне дослідження організму всього за допомогою кількох крапель червоної рідини? Можливо, на початку свого шляху засновниця медичного стартапу Theranos переслідувала саме такі цілі, але десь посередині (або ще раніше) все пішло навперейми, вона обдурила весь світ і небезпідставно вважається найвіртуознішою аферисткою XXI століття. Журналіст Джон Каррейру майже перший із працівників ЗМІ зумів викрити Елізабет і написав про неї матеріал у The Wall Street Journal, а потім і книгу, про яку розповідаємо в рубриці «Що почитати».
Читайте також: Найкращі документальні фільми 2019 року
Елізабет Холмс народилася в сім’ї федерального чиновника та співробітниці Конгресу США. З дитинства дівчинка знала, що буде успішною підприємницею, тому після школи вирішила вступати до Стенфорду. Вже через рік після навчання у престижному університеті Елізабет заявила на сімейній вечері, що «не хоче здобувати освіту та науковий ступінь, її цікавить заробляння грошей».
Підприємницька жилка Елізабет давала знати про себе ще не раз протягом усієї її кар’єри, але коли у 2003 році 19-річна дівчина покинула університет і амбітно заявила, що засновує компанію, це виглядало як примха маленької дівчинки. Багато знайомих Елізабет так і подумали.
Читайте також: Найкращі фільми, засновані на реальних подіях
У 2014 році Холмс вдалося переконати весь світ в успіху компанії Theranos та увійти до рейтингу журналу Forbes. Її визнали наймолодшою жінкою-мільярдеркою в історії, якій вдалося заробити свій стан самостійно, Time включив її до списку 100 найвпливовіших людей світу, а Барак Обама призначив посланцем глобального підприємництва. Тож у чому ж обман, запитаєте ви? У тому, що винахід Холмс виявився пустушкою, зовсім не придатною для реальних досліджень на людях.
Між стартом кар’єри Холмс та світовим визнанням є багато темних плям, про які на момент проголошення дівчини наймолодшою мільярдеркою було відомо лише обраним.
Читайте також: 5 книг на літо за рекомендацією Білла Гейтса
“Дурна кров. Обман та таємниці одного стартапу Силіконової долини» — нон-фікшн авторства дворазового володаря Пулітцерівської премії Джона Каррейру. Журналісту та письменнику вдалося перетворити розслідування на захоплюючу книгу, яка читається анітрохи не гірше за художній роман. Звичайно, подякувати за це варто здебільшого Елізабет Холмс, фантазії для подібного сюжету вистачило б не кожному письменнику.
Читайте також: Книги, які допоможуть розібратися з поняттям фемінізм
Джон Каррейру витратив на розслідування справи Елізабет Холмс три з половиною роки. Він відновив хронологію подій з дня відкриття медичного стартапу Theranos до його занепаду буквально щодня.
Коли читаєш «Дурну кров», стає зрозуміло, що ЗМІ мають величезну силу — інформацію. Не завжди вони розпоряджаються нею правильно. Forbes підніс Холмс на п’єдестал дуже рано, не спромігшись дізнатися, хто така твориця Theranos насправді. Каррейру провів журналістське розслідування, опитав працівників компанії Theranos і показав на прикладі Елізабет, що відкритість на публіці не означає таку ж поведінку всередині своєї компанії. Харизматична садистка — саме так можна описати підприємницю та найбільшу аферистку XXI століття.
Джерело фото: gettyimages.com, кадри з фільму