Закрити
UA
Что такое мелазма?
Краса

Що таке мелазма?

Поділись:

Питання захисту шкіри від ультрафіолетового випромінювання піднімається щороку, а особливо актуальним стає з приходом літа. Крім фотостаріння шкіри та загрози меланоми, сонце може призвести до появи коричневих або синьо-сірих плям. Ми розуміємо, що це таке і як із цим боротися?

Подібні плями називаються мелазмою. Найчастіше вона зустрічається у жінок від двадцяти до п’ятдесяти років, а ймовірність подібного явища підвищують генетичну схильність і гормональні зміни.

posts-to-db-Фото 1

Що таке мелазма?

Мелазма – це стан, при якому на шкірі з’являються темні плями з чіткими межами. Фізичне самопочуття при цьому не порушується, але суттєво змінюється зовнішній вигляд шкіри. Плями мелазми можуть бути коричневими або сірими. Найчастіше вони з’являються на спинці носа, лобі, вилицях та верхній губі та по лінії нижньої щелепи. Але можуть виникати і в інших місцях, особливо схильних до сонячного опромінення: передпліччя, плечах, зоні декольте.

Читайте також: 5 НАЙПОПУЛЯРНІших ПИТАНЬ ПРО ЛІТО

При мелазмі відбувається підвищене відкладення пігменту меланіну, причому це може відбуватися в різних шарах шкіри і на різній глибині – від цього залежить видимий колір плям. Коли меланін розташовується між клітинами епідермісу або всередині кератиноцитів, плями виглядають коричневими, а більш глибоке або дермальне відкладення призводить до сіро-синіх, аспідно-сірих або сіро-коричневих плям. При такому розташуванні меланін знаходиться в клітинах меланофагах – вони поглинають його в поверхневих шарах, а потім мігрують углиб. Найчастіше цей пігмент відкладається одночасно в різних шарах шкіри, через що мелазма має змішаний характер.

posts-to-db-Фото 2

Гормони та сонце: який зв’язок?

Головна причина появи таких пігментних плям — ультрафіолетове випромінювання. Для більшості людей з мелазмою характерне щоденне або періодичне перебування на сонці. Як правило, пігментація посилюється у місяці інтенсивного сонячного випромінювання, взимку вона зменшується або навіть повністю зникає. Найчастіше мелазме схильні люди з темнішими відтінками шкіри.

Інший важливий фактор – гормони. Зокрема, мелазмі супроводжують підвищені рівні естрогену, прогестерону та меланоцитстимулюючого гормону. Через ендокринні зміни пігментні плями часто з’являються під час вагітності. Посилена пігментація так часто зустрічається в цей період, що раніше її навіть називали маскою вагітності. Гормональна контрацепція або гормонозамісна терапія також можуть сприяти появі пігментних плям, оскільки вони залежать від гормонів.

Читайте також: Веснянки: Коли треба турбуватися?

Набагато рідше мелазма зустрічається у чоловіків – за даними останніх досліджень, на їхню частку припадає 10% випадків. Сприяти появі пігментних плям можуть дратівливі косметичні засоби (наприклад, гомажі або пілінги), також у деяких випадках має значення і спадкова схильність. Якщо людина хоче уникнути появи плям, слід проводити профілактику. Захищати шкіру від ультрафіолету недостатньо, потрібно не забувати про ризик пігментації при прийомі оральних контрацептивів та гормонозамінної терапії.

posts-to-db-Фото 3

Профілактика та лікування мелазми

Насамперед важливо відзначити, що мелазма – не хвороба, і лікувати її необов’язково. Це хронічний та рецидивуючий стан, і, можливо, результат не коштуватиме докладених зусиль.

Найважливіше для зменшення існуючих вогнищ та профілактики нових – це захист від ультрафіолетових променів, у тому числі крислатими капелюхами та сонцезахисними кремами. Важливо уникати прямого сонячного проміння, не засмагати і не ходити в солярій. Крем повинен забезпечувати захист від променів спектру А (залежно від країни використовується маркування «broad spectrum» або маркування зірочками, що показують ступінь захисту від ультрафіолету спектру А) та спектру (маркуються значенням SPF, для пацієнтів з мелазмою рекомендовано використання SPF 30 і вище) . Фотозахисний крем потрібно наносити перед виходом на вулицю, а потім оновлювати кожні дві години. Крему має бути достатньо – для обличчя, вух та шиї. Рекомендована доза – 5 мл (одна чайна ложка) засобу.

Читайте також: ЯК ВРАСТИСЯ В СМАЧНУ ПОГОДУ: 7 ПРАКТИЧНИХ ПОРАД

Іноді фотозахисту недостатньо, щоб осередки зникли. Для освітлення плям пігментації найчастіше використовуються креми, що містять 2% гідрохінону. Ця речовина зменшує коричневе фарбування, впливаючи на фермент тирозиназу, необхідний синтезу меланіну в клітинах. Кошти з гідрохіноном зазвичай наносять на ділянки пігментації двічі на день – у такому разі поверх потрібно наносити фотозахисний крем. Гідрохінон діє при всіх типах мелазми, але найкраще працює при поверхневому (епідермальному) відкладенні меланіну.

Зазвичай лікарі комбінують методи та препарати, особливо при рецидивній пігментації. Для усунення або профілактики пігментних плям у косметології використовуються азелаїнова кислота у концентрації 15–20 %, ретинова кислота (третиноїн) у концентрації 0,025–0,1 %, кова, молочна, гліколева кислоти; лікар може призначити препарат із невеликою дозою кортикостероїдів. Також при особливо тяжких випадках використовують лазерну терапію.