Закрити
UA
хроническая усталость
Краса

Синдром хронічної втоми: що це таке та основні симптоми

Поділись:

Синдром хронічної втоми не можуть діагностувати у 84% випадків. А донедавна його зовсім не вважали захворюванням. 

Ми зібрали класичні симптоми синдрому хронічної втоми (СХП). Якщо ви відчуваєте, що з вами щось відбувається, перегляньте наш путівник з цієї хвороби. 

хронічна усталость

Що таке синдром хронічної втоми?

Як ви могли здогадатися за назвою, це захворювання характеризується постійним почуттям втоми, якого не можуть позбавити ні тривалий сон, ні постільний режим. У цьому стані людина може бути місяці і навіть роки. 

Здатність людини виконувати функціональну діяльність, або повсякденні дії, зазнає серйозних змін,

– Каже доктор філософії Бетсі Келлер. 

Тільки останніми роками лікарі стали серйозно сприймати синдром хронічної втоми. Вперше офіційно дані про СХУ з’явилися у 1934 році, а свою назву захворювання отримало у 1984-му завдяки доктору Полю Чейні. Сьогодні в одній тільки Америці налічується 2,5 мільйона людей, для яких стала втома стала способом життя. 

Поки що певного плану лікування немає, але ви можете полегшити перебіг хвороби. Наприклад, за допомогою снодійних, болезаспокійливих, психотерапії та спеціальних фізичних вправ. Найкраще, що ви можете зробити для себе, — це вчасно визначити проблему і, не відкладаючи, звернутися за допомогою до лікаря. 

Що провокує появу синдрому хронічної втоми?

Як каже вчений, що досліджує синдром, Кріс Снелл, «генетична схильність є певним тригером». До інших причин, які можуть провокувати розвиток СКУ, належать:

  • вірус Епштейна-Барр

  • гормональний дисбаланс

  • погана екологічна обстановка

  • емоційно-інтелектуальне навантаження

  • хронічне захворювання

  • ослаблена імунна система

Але ні вчені, ні лікарі не можуть дати однозначної відповіді, що є винуватцем хронічної пригніченості, апатії, незрозумілої втоми. 

Читайте також: ЯК ХРОНІЧНИЙ СТРЕС ВПЛИВАЄ НА ВАШЕ ЗДОРОВ’Я: 4 СХОВАНІ НЕБЕЗПЕКИ

Хто перебуває в групі ризику?

Жертвами синдрому хронічної втоми може стати будь-яка людина, незалежно від її статі, національності та рівня добробуту. Проте дослідження показують, що жінки вчетверо більш вразливі до захворювання, ніж чоловіки. СХУ може з’явитися навіть у дітей, але під його «прицілом», все-таки, старші люди — від 40 до 50 років. Цікаво, що від цієї маловивченої хвороби страждає більша кількість людей, ніж від розсіяного склерозу та деяких видів раку.

Як діагностувати синдром хронічної втоми?

Немає спеціальних лабораторних аналізів або біомаркерів, які допоможуть фахівцеві встановити, що перед ними людина, яка страждає на синдром хронічної втоми. Симптоми захворювання схожі на ознаки інших хвороб, тому оцінити реальний стан речей буде непросто. СХУ має безліч «червоних прапорів», які можуть сперечатися між собою: з одного боку людину долає втома, а з іншого — вона не контролює спалаху гніву. 

Якщо лікарі не можуть визначити проблему і повісити на неї ярлик – це перетворюється на велику проблему, 

— каже Келлер.

Щоб діагностувати захворювання, лікар повинен виключити інші розлади, пов’язані зі втомою, та визначити контрольні ознаки хронічної втоми, які ми наведемо нижче.

Читайте також: ЯК СПРАВИТИСЯ З СИНДРОМОМ ХРОНІЧНОЇ Втоми

хронічна втома

Головні симптоми синдрому хронічної втоми:

1. Ви відчуваєте виснажливу втому

Ми не говоримо про втому, з якою стикається кожна людина, — після важкого дня на роботі, фізичної активності, сварки. Почуття, ніби ви вичавлені як лимон, хоча тільки встали з ліжка після повноцінного сну, яке супроводжує вас тривалий час – ми про це. Вам складно виконувати самі базові речі, які зазвичай даються без особливих зусиль. Наприклад, вам навіть тяжко сидіти. 

2. Ви відчуваєте погіршення, коли намагаєтеся

Можливо, ви відчуваєте страх від того, що не в змозі виконувати банальні дії і докладаєте всіх зусиль, щоб виправити ситуацію. Але це може ще більше ускладнити перебіг хвороби. Чим більше фізичної, психічної або емоційної напруги, тим більша ймовірність того, що симптоми ще сильніше проявлять себе і знайдуть фізичний вихід, наприклад через запалення лімфатичних вузлів або біль у суглобах. 

Пацієнт, який страждає на синдром хронічної втоми, так описав свій стан: 

Коли я роблю хоч щось, що виходить за межі того, що я в змозі зробити, я буквально починаю руйнуватися – кожна клітина мого тіла відчуває біль. Мені боляче лежати в ліжку, мені боляче думати, я не можу говорити, просто не знайду слів. Я відчуваю, що мої нутрощі перебувають у стані війни.

3. Ви постійно прокидаєтеся втомленим

Люди зі СХУ можуть спати по 12 годин на добу, але прокидатися з почуттям, ніби вони не замикали очей. І це не те саме, що безсоння або часті пробудження. Цей стан має назву — сон, що не відновлює. Через постійний недосип людей з синдромом хронічної втоми потрібно дуже дбайливо ставитися до своєї енергії і акуратно її витратити. 

4. Ваша голова повільно працює

Хворі найчастіше стикаються з когнітивними порушеннями. 

Це характеризується проблемами обробки інформації. Людина може обробляти інформацію, але робить це дуже повільно, 

– пояснює Бетсі Келлер. 

У людей, які страждають на СХУ, можуть також виникати проблеми з короткостроковою пам’яттю, умінням концентрувати увагу на чомусь, вирішенням проблем та плануванням. Все це призводить до того, що хворі не можуть повноцінно працювати та перебувати у деяких соціальних ситуаціях.  

5. Ви відчуваєте запаморочення

…навіть стоячи. Ви можете просто приймати душ, як раптом відчуєте сильне запаморочення та переднепритомність. І тут краще прилягти. Запаморочення пов’язане з впливом хронічної втоми на вегетативну нервову систему, яка є частиною нервової системи. Вона контролює всі дії, що відбуваються на автоматі, у тому числі й кровообіг. Хронічна втома викликає проблеми з кров’яним тиском та кровотоком.

6. Ви страждаєте від болю

При синдромі хронічної втоми вас можуть долати різні види болю, починаючи від головного та закінчуючи м’язовим. Їхні прояви найчастіше індивідуальні. 

Можу описати це так, ніби ви одночасно страждаєте від застуди, похмілля, jetgala, А при цьому вас ще й б’ють електрошоком, 

– розповів один із пацієнтів. 

Цікавий факт: 1992 року відомої поп-виконавниці Шер поставили діагноз синдром хронічної втоми. Хвороба протікала настільки складно та непередбачувано, що співачці довелося на три роки відмовитися від виступів. 

За своїм досвідом можу сміливо заявити, що це було не психологічне, а фізичне захворювання, що провокує депресію. Можу сказати, що воно було для мене руйнівним, 

– Так описала свої почуття Шер. 

Не чекайте, поки ваше життя перетвориться на нескінченний кошмар, у якому для кожного руху і навіть думки потрібно докладати титанічних зусиль – звертайтеся до лікаря! 

Джерело фото: unsplash.com