Звідки взялася Грета Тунбер і як 16-річна дівчинка може врятувати весь світ?
Чи пам’ятаєте ви, якими були у підлітковому віці? Які думки володіли вашим розумом? Чому не спали ночами? Звичайно, тут відповідь очевидна через хлопчиків. А що ще може хвилювати дівчат у такому ніжному віці? Зараз все не так очевидно, і 16-річна екоактивістка Грета Тунберг — найкращий цьому приклад.
Дівчина народилася у родині відомої оперної співачки Малени Ернман (жінка брала участь у «Євробаченні 2009» від Швеції, де посіла 21 місце) та актора Сванте Тунберга. Вона легко могла стати однією з it-girls, проте Грета обрала інший шлях, далекий від світських тусовок.
Журнал iD назвав дівчину голосом покоління, Time включили її до списку 100 найвпливовіших людей 2019 року нарівні з Мішель Обамою та прем’єром Нової Зеландії Джасіндою Ардерн. Про дівчину написали The Guardian, New Yorker та з десяток інших авторитетних видань.
Журналісти характеризують школярку як різку, саркастичну та аж ніяк не милу юну леді. Ще б! Від її промов закипає кров у світових лідерів. До речі, свої виступи дівчина пише самостійно. Її ціль у тому, щоб політики приділяли достатньо часу проблемам екології.
Читайте також: ВІД ІВАНА ДОРНА ДО ЛЕОНАРДО ДІ КАПРІО: ЯК УКРАЇНСЬКІ І СВІТОВІ ЗНАМІНОСТІ ПІДТРИМУЮТЬ ЕКРУХ
Я не хочу, щоб ви сподівалися на краще. Я хочу, щоб ви запанікували. Я хочу, щоб ви відчували той страх, який я відчуваю щодня. А потім почали діяти. Якщо ваш будинок горить, ви не сідаєте за стіл і не говоріть про те, як збудуєте його заново. Коли ваш будинок горить, ви вибігаєте надвір і дзвоните пожежникам. Це стиль мислення, який має бути.
Екологією дівчинка почала цікавитись із восьми років. Поступово вона відмовилася від м’яса. Зараз Тунберг не купує речі без потреби, а ще відмовилася від літаків на користь поїздів. Її сім’я встановила у будинку сонячні батареї, вирощує овочі на городі та переміщається містом виключно на велосипедах.
Бути не таким, як усі, це дар, — каже Грета. — Моя особливість дозволяє мені мислити нестандартно і дивитись на світ більш категорично, бачити його у чорно-білій гамі. То я розумію, що погано, а що добре.
Школярку справді складно назвати ординарною дитиною, а ще з ідеальним ментальним здоров’ям. У 11 років у Грети діагностували синдром Аспергера, СДВГ (синдром дефіциту уваги та гіперактивність) та селективний мутизм, який проявляється в тому, що людина не завжди здатна розмовляти, коли цього вимагає соціальна ситуація.
Вперше світ заговорив про Грету у 2018 році, коли вона вийшла до стін парламенту Швеції із саморобним плакатом «Шкільний страйк за клімат». Вона відмовлялася ходити до школи, доки політики не звернуть увагу на посуху та пожежі у лісах Швеції. Так Тунберг просиділа біля стін парламенту протягом кількох тижнів.
Я роблю це тому, що ви, дорослі, плюєте на моє майбутнє,
– пояснювала свою позицію дев’ятикласниця.
Читайте також: КЕМБРИДЖСЬКИЙ СЛОВНИК ВИБРАВ СЛОВО РОКУ, І ВОНЕ ПОВ’ЯЗАНО З ЕКОЛОГІЄЮ
Згодом Тунберг заявила, що не планує зупинятися. Активістка оголосила про нову акцію «П’ятниці заради майбутнього», на яку її надихнув «Марш за наше життя», організований після стрілянини у школі Паркленд, де загинуло 17 людей. Ініціативу дівчинки підтримала молодь із усього світу. У мережі було створено хештег #Fridaysforfuture, за яким можна відстежити діяльність активістів, серед яких понад півтора мільйона людей із 50 країн.
Такі акції спричинили обурення серед світових лідерів. Наприклад, прем’єр Великобританії Тереза Мей заявила, що «П’ятниці заради майбутнього» — це добре, але з іншого боку — марнування навчального часу та додаткове навантаження для вчителів. На що Тунберг різко відповіла: Політики витратили 30 років на бездіяльність. І це трохи гірше».
2019 року Грета виступила на економічному форумі в Давосі. Згодом у березні її номінували на Нобелівську премію миру. У червні активістка стала «Послом совісті» Amnesty International, потім вийшла книга «Ніхто не надто малий, щоб змінити світ» з одинадцятьма її найбільш резонансними промовами.
До речі, юна активістка стала однією із 15 героїнь вересневого номера британського Vogue, який готувала герцогиня Сассекська.
Проте остаточно світ заговорив про Грета Тунберга після кліматичного саміту ООН у Нью-Йорку 23 вересня 2019 року. Серед гостей офіційного рауту були 60 світових лідерів, зокрема — Дональд Трамп.
Читайте також: «Ми стоїмо на порозі масового вимирання»: ГРЕТА ТУНБЕРГ ВИСТУПИЛА З ЕМОЦІОНАЛЬНОЮ МОВЛЮ НА САММІТІ ООН
У емоційній промові екоактивістка зі сльозами на очах звинуватила політиків у тому, що своїми пустими розмовами вони позбавили її дитинства. Цей виступ став справжньою сенсацією. Про нього не говорив лише лінивий.
Вам це не зійде з рук. Прямо тут, зараз ми всі резюмуємо. Світ прокидається і зміни наступають, подобається вам це чи ні,
– Завершила свій виступ Грета.
Після такої мови Тунберг заручилася підтримкою ще одного екоактивіста – Оскароносного актора Леонардо Ді Капріо. Знаменитість особисто познайомився з дівчинкою: «Я сподіваюся, що послання Грети — це тривожний сигнал для всіх світових лідерів, що час бездіяльності закінчився. Саме завдяки Греті та молодим активістам зі всього світу я з оптимізмом дивлюся у майбутнє».
І як після цього не вірити, що діти це наше майбутнє?
Автор: Олена Худенко