Навіть якщо статті про східних правителів та їхні життя не займають першість у вашому must-to-read списку, про цю жінку ви точно чули.
Можливо, ви краєм ока бачили арабську ікону стилю та активного політичного діяча, або натрапляли на статті про першу дружину еміра Катара шейха Хамада бен Каліфа-аль-Тані, яка з’являлася на публіці без чадри. Так, всі ці заголовки саме про шейха Мозе. Вона руйнує стереотипи про арабських жінок і робить все, щоб Катар став країною, якою хочеться пишатися.
Влітку 1959 року в сім’ї успішного бізнесмена народилася одна з найвпливовіших жінок світу. Початок, як у казці, але це лише на перший погляд. Батько шейхи Мози був ще й опозиційним лідером, тому у 60-х роках, після оприлюднення закликів до більш справедливого розподілу грошей, його заарештували. Сім’я була змушена переїхати до Кувейту.
Перші роки свого життя дівчина провела поза батьківщиною. Таке «вигнання» тривало до 1977 року, доки Моза не вступила до Катарського університету. Там вона познайомилася з чоловіком, який подарував наполегливій та рішучій дівчині неймовірні можливості. Думаємо, ви вже здогадалися, що це був не просто привабливий хлопець, а кронпринц Катару.
З цього часу починається історія, яка надихає та захоплює з перших сторінок.
Вона витримала лише 14 років традиційного способу життя арабської жінки. Народивши сімох дітей, друга дружина еміра Хамада бен Каліфа вирішила, що саме час виходити на політичну та світову арену.
З 1995 року жінка стала з’являтися на міжнародних заходах, іноді одноосібно представляючи свою країну. У тому ж році її призначили головою катарського фонду, який займається питаннями науки, освіти та розвитку суспільства.
Водночас вона виступає як президент Верховної ради з сімейних питань, а також як віце-президент з питань освіти. У 2003 році шейха Моза стає спеціальним посланником ЮНЕСКО з базової та вищої освіти.
Недарма займати такі пости довірили саме їй, адже, пройшовши стажування в США, жінка приділяла велику увагу сфері освіти. Зокрема, з її ініціативи створено «Освітнє місто» у Катарі. Головна перевага цього університетського містечка – можливість відвідувати лекції американських професорів. До речі, сама шейха Моза має докторські звання багатьох вищих навчальних закладів, серед яких Вірджинський та Техаський університети, Імперський коледж Лондона.
Оскільки своєю головною місією жінка вважає зміну статусу Катару на сучасну передову країну, вона вирішила одразу посягнути на святе місце всіх технологій та розробок Кремнієву долину. Вже в 2009 році Моза відкрила Катарський парк наук та технологій, який спочатку залучив близько 300 млн. інвестицій.
І це лише один із багатьох інших проектів, організованих Катарським фондом.
Чого тільки варті її образи! Усі модниці стежать за кожним виходом східної красуні. Елегантне, вишукане та жіночне вбрання притягують погляди як чоловіків, так і жінок. Шейха Моза є чудовим прикладом того, як можна стати світовою іконою стилю, не хизучись декольте та оголеними ногами.
Як ми вже казали, вона перша, кому емір дозволив з’являтись на людях без чадри. Чим шейха викликала досить суперечливі коментарі: хтось підтримав подібне осучаснення, тоді як інші, навпаки, засудили відхилення від традицій.
До речі, наша героїня дбає не лише про свій зовнішній вигляд. У 2018 році вона запустила FTA (Fashion Trust Arabia).
Організація прагне надати фінансову та ділову підтримку, а також міжнародне визнання дизайнерам моди у країнах Близького Сходу та Північної Африки,
– йдеться на офіційному сайті.
Головна роль жінки та дружини у політичному, суспільному та культурному житті — велика рідкість для культури східного світу. Саме тому така цінна і важлива історія шейхи Мози — сучасної успішної жінки з Катару.
Автор: Ліза Єрмоленко