Елізабет Гілберт – американська письменниця, яка так полюбилася багатьом читачам з усього світу. Автор книги «Їж. Молись. Люби», яка стала не лише бестселером, а й основою фільму з Джулією Робертс у головній ролі.
Народилася майбутня письменниця у Уотербері, штат Коннектикут. Виросла вона на невеликій сімейній ялинковій фермі в Лічфілді. Сім’я жила в селі без сусідів, вони не мали програвача, а телевізор показував лише пару каналів. Але це було зовсім не важливо – всі члени сім’ї дуже любили читати. Маленька Елізабет та її сестра розважалися, вигадуючи сюжети книгам та п’єсам. Це і стало початком її любові до письменства.
Я люблю писати. Але я не пишу з метою змінити чиєсь життя. Це призведе до важкої, дратівливої прози. Натомість я просто ділюся тим, що мене радує, бісить або зачаровує. Якщо при цьому чиєсь життя зміниться на краще, то це свого роду бонус.
Читайте також: 10 найвпливовіших письменників нашого часу
Після закінчення Нью-Йоркського університету Елізабет подорожувала країною, підробляючи офіціанткою, кухарем і навіть час від часу журналістом. Свій досвід вона старанно записувала у щоденнику – так з’явилися книги «Остання американська людина» та «Пілігрими». Письменниця зізнається:
Щоразу я намагаюся розповідати історії, а не пояснювати речі. Люди люблять історії, і ми ненавидимо, коли нам щось пояснюють… Єдиний експерт у власному досвіді – це ми самі!
«Пілігрими» стали її дебютом: збірка оповідань стала найвідомішою книгою за версією The New York Times та отримала приз «Pushcart». Але справжній успіх письменниці принесла книга Є. Молитися. Кохати”. У списку бестселерів газети The New York Times книга протрималася 187 тижнів. Вражає, чи не так?
Але це ще не все. Компанія Columbia Pictures купила права на екранізацію цієї книги, і вже у 2010 році вийшов однойменний фільм із Джулією Робертс у головній ролі!
Цікавий факт: Джулія Робертс була дуже рада, що саме вона зіграє головну героїню книги на великому екрані, оскільки є однією з найвідданіших читачок Гілберт.
Чим же книжка зачарувала читачів? Без сумніву цей опис Італії з її апетитною місцевою кухнею («Є»), а також розповіді про загадкову Індію, де головна героїня знайшла свій духовний стрижень («Молитися») і про барвистий остров Балі в Індонезії, де Елізабет нарешті усвідомила, що таке кохання («Любити»).
Успіх прийшов несподівано: багато жінок засипали письменницю листами з проханнями допомогти чи дати пораду, їздили за маршрутом головної героїні книги, тож особиста історія письменниці стала досить популярною. Однак Гілберт не шкодує про це:
Я не думаю, що можу скаржитися на популярність, бо сама вирішила написати таку особисту книгу і представити її публіці. Ніхто не вломився в мій дім, не вкрав мої щоденники і не створив на їхній основі «Є. Молитися. Любити» – все це я зробила сама… Мені пощастило, що за природою я людина відкрита, і в книзі немає нічого такого, що мені було б неприємно розповісти.
Не менш популярною книгою стала «Природа всіх речей», у якій письменниця також розповідає про життя, намагаючись знайти її суть. Основою сюжету є відносини людини та природи, а також проблеми расової та гендерної дискримінації, пристрасного кохання та духовної близькості, релігії та науки. При цьому Елізабет описує життя своїх героїв до дрібниць, не забуваючи залишити читачеві простір для роздумів та аналізу.
“Природа всіх речей” – ботанічний роман про жінку, життя якої з самого дитинства була тісно пов’язана з різними науками про рослини, так що зовсім не дивно, що незабаром вона і сама стане бриологом (людиною, що вивчає мохоподібні).
Мене захоплює його скромність. Краса моху – у його вишуканій стриманості. Всі інші представники рослинного світу виглядають проти моху простецькими та грубими.
Читайте також: ВІРА ВОНГ, ДЖОАН РОУЛІНГ І ІНШІ: 5 ЗНАМІНОСТЕЙ, ЩО пізно ЗНАЙШЛИ СВОЮ ПРОФЕСІЮ
У цій книзі письменниця намагається зрозуміти саме життя з усіма її невдачами та перешкодами, усвідомити природу всіх речей. Гілберт зізнається:
Прикро, коли щось не виходить, правда? Але найжахливіше, коли опускаються руки, і ми говоримо: «Я більше ніколи нікому не розповім про свої мрії» або «Я більше ніколи не любитиму». І що тоді нам залишається робити до кінця життя? …Треба продовжувати жити. Немає нічого більш значущого в житті, ніж просто бути цікавою та зацікавленою людиною.
Новинкою, яка встигла завоювати серця багатьох, став роман «Місто дівчат». Це книга про богемне життя Нью-Йорка та про секрети акторів театру за лаштунками. Родзинкою є любов головної героїні та досить незвичайного чоловіка, а також тінь війни на їхніх стосунках.
Нагадуємо, що цю книгу теж збираються екранізувати! Права на екранізацію придбала компанія Warner Brosers. Продюсером фільму стане Сью Кролл, а над сценарієм попрацює Мішель Ешфорд. У себе на сторінці Елізабет Гілберт написала:
Я дуже рада, що ці дві жінки будуть на чолі проекту, який розповідає все про життя дівчат. Я почуваюся абсолютно впевнено, передаючи цю історію в умілі руки Кролл та Ешфорд. Не можу дочекатись, щоб побачити це! З дня, коли я вперше почала писати цю книгу, я завжди уявляла її саме як фільм… Мені не терпиться побачити весь цей блиск і гламур, привнесений у візуальне середовище, де вони й мають бути.
Зараз письменниця веде активний спосіб життя та багато подорожує. Вона з радістю ділиться секретами своєї творчості та намагається відповісти на всі листи шанувальників. Гілберт дає універсальну пораду всім, хто хоче досягти успіху:
Дбайте про себе. Творіть вільно. Діліться хоробро.
Автор: Лада Янчук