Один із найвідоміших англійських письменників сучасності, фантаст і справжній лицар свого часу, якому дістався не лише талант, але ще й почуття гумору та велика мужність. Сьогодні ми вам розповімо про людину, яка вміла посміхатися крізь труднощі і творила мистецтво, незважаючи ні на що.
Террі Пратчетт став одним із тих письменників, які прославилися своєю творчістю ще за життя. Перша розповідь, написана ним у 13 років, була опублікована в місцевому журналі і принесла йому 14 доларів. Пройде зовсім небагато часу, і 15 його книг будуть визнані книгами століття за версією ВВС. Але це далеко не все: у жанрі гумористичного фентезі більшість книг Пратчетта стали бестселерами, і його читають у всьому світі.
Сам письменник не раз зізнавався, що з цим йому допоміг його ж оптимізм та активність: Террі часто приходив на телевізійні програми та виступав перед публікою. Протягом 1990-х він став найбільш читаним автором у країні: загальний тираж його книг наближався до 50 мільйонів екземплярів, і це 1% книг, які колись були продані в Англії.
Життєво важливий інгредієнт успіху — це знати, що задумане вами неможливо виконати.
Читайте також: Книги в маси: Письменники, яких варто фолловити в Instagram
Пратчетт написав понад 60 книг, і 38 із них відносяться до циклу «Плоский світ». Багато критиків вважають його книги збірниками, насиченими сарказмом та іронією, але завжди з точним описом нашого світу. І недаремно: письменник завжди описував усе, що бачив, і завжди з гумором. Ось, наприклад, як він описав зовнішність:
Краса. Грація. Ось що має значення. Якби кішки були схожі на жаб, ми б зрозуміли, які ж вони злісні й жорстокі. Стиль. Ось що запам’ятовують люди.
Ідея циклу книг “Плоский світ” прийшла до нього несподівано. І вчасно: молодий Пратчетт вважав, що жив у сірому повсякденному світі. Він хотів бачити більше фарб, намагався знайти щось незвичайне та цікаве. Багато письменників того часу намагалися зачепити читача чимось новим. Террі це чудово вийшло: він створив зовсім інший світ, помістивши його на плоский диск, який несуть на своїх спинах чотири слони і, звичайно ж, черепаха. Іноді жителів через це трусить, але вони впевнені, що добрий струс ще нікому не завадив.
Письменник зробив землю плоскою і населив цей світ цікавими та пізнаваними персонажами. Хоча читач може знайти тут що завгодно: чарівників та чарівниць, що говорять скрині із золотом, абсолютно легальні гільдії вбивць та грабіжників, і навіть уявних драконів. Саме це є родзинкою книги.
Якщо злочинність неминуча, то нехай вона хоч би буде організованою.
Читайте також: 10 найвпливовіших письменниць нашого часу
Дії в книгах циклу «Відьми» відбуваються у Плоському світі, що так сильно вподобав багатьох читачів. Письменник чітко показує різницю між вигаданим світом і реальним: поки в останньому є багато чого прихованого, про що не говорять уголос, у Плоском світі Пратчетт виставляє все напоказ, і ще називає різними іменами, не забуваючи при цьому добре посміятися.
Наприклад, у вигаданому світі кожен вміє чаклувати, але це дозволено тільки чоловікам. Жінки, звичайно ж, не можуть з цим змиритися, і починається напрочуд довга та смішна історія, яка затягується на 6 книг. Читання циклу варто розпочати з книги «Творці заклинань».
Ні, богам відьми не вірять. Надто вже добре вони знають цих самих богів. Це все одно що вірити, наприклад, у листоноші.
Мати Террі Пратчетта дуже боялася, що син зануриться в написання книг і не зможе забезпечити собі щасливе життя. Навіть колись письменник став відомим. Але вона змирилася і нарешті набула спокою, коли у 1998 році за внесок у літературу Террі Пратчетт був удостоєний звання Кавалера Ордену Британської Імперії. Більше того, 2008 року Королева Британії нагородила його титулом лицаря.
Щоб повністю відповідати своєму титулу, Пратчетт захотів мати меч. І не простий — він вирішив викувати його із метеоритного заліза, і самостійно зробив це.
Можна сказати Всесвіту: “Це нечесно”. І почути у відповідь: «Щоправда? Що ж, вибач».
Читайте також: Генії пера: Фільми про письменників
Пратчетт ще з дитинства любив читати фентезі. Одного разу він прочитав “Володаря кілець” Толкіна і після цього вирішив перечитати всі книги в даному стилі, які тільки зможе знайти у бібліотеці.
Більше того, письменник з упевненістю говорив, що книги у стилі фентезі навчають дітей краще, ніж багато шкільних підручників. Тоді діти стають начитанішими, не бояться перешкод і створюють зовсім новий тип мислення, який допоможе їм у різних ситуаціях у майбутньому.
Інтелектуальний рівень натовпу дорівнює інтелектуальному рівню найдурнішого її представника, поділеному на число її членів.
3 грудня 2007 року в пресі з’явилася інформація, що письменник хворий на рідкісну форму хвороби Альцгеймера. Пізніше Пратчетт підтвердив цю інформацію, опублікувавши лист-звернення до фанатів у The Daily Mail: «До того, як хвороба зітре в моїй голові останній слід розуму, я зможу стрибнути в прірву перш, ніж вона мене поглине». До кінця свого життя він уже не міг самостійно друкувати, але намагався дивувати своїх читачів і не втрачав бойового духу.
Час – той самий наркотик. Передоз часу — і ви небіжчик.
Автор: Лада Янчук