Збагачуємо словниковий запас важливими термінами.
Терміни про відносини, соціальні мережі, здоров’я, б’юті-сферу, фемінізм і не тільки, які міцно увійшли до наших життів. Якщо ви не знаєте, що таке аб’юз, менспредінг, селфхарм або скляна стеля, словник людини XXI століття вам знадобиться.
Читайте також: Засновник блогу @thevelvetdust про фемінізм, небажане волосся і щастя бути собою
Аб’юзивними відносинами називають ті, в яких одна зі сторін застосовує до іншої фізичне та/або емоційне насильство. Це можуть бути стосунки будь-якого порядку — між батьками та дітьми, партнерами, колегами і не лише.
Інакше аб’юзивні відносини також називають токсичними, а агресора – аб’юзером.
Модель погляду на світ чоловіками, за якої вони вважають свою думку єдино правильною та об’єктивною, а будь-яку іншу точку зору, у тому числі жіночу, неправильну та суб’єктивну.
Розлад харчової поведінки. Для нього характерна часткова або повна відмова від їжі, а також неможливість об’єктивно оцінювати власне тіло.
Рух, спрямований на шанобливе ставлення до будь-якого тіла, незалежно від ваги або зовнішніх характеристик, на жаль, постійно піддається нападкам з боку тих, хто називає його «збоченим», а також виправданням лінощів.
Напевно, багато хто в шкільні роки або якомусь колективі піддавалися так званому цькуванню, часто необґрунтованому. Зараз це називається запозиченим з англійської словом буллінг.
Читайте також: Найкращі бодіпозитивні бренди, які змінили сприйняття жіночого тіла
Явище, коли жертву насильства звинувачують у тому, що вона сама винна у тому, що сталося. Часто знаходять якісь причини — певний одяг, зовнішній вигляд, поведінка, які могли стати спусковим гачком для ґвалтівника.
Ситуації, у яких до людини застосовують психологічне насильство протягом багато часу. Відмінність від аб’юзу полягає в тому, що мета газлайтингу — розхитати психічне здоров’я жертви та змусити її сумніватися у своїй адекватності.
З англійської ghost перекладається як примара, але не варто сприймати цей термін буквально. Він з’явився в еру онлайн-знайомств, коли стосунки можуть закінчитися так і не розпочавшись, а одна зі сторін раптово пропадає після побачення, однієї ночі чи навіть кількох.
Ще один термін, що народився завдяки соцмережам! Напевно, в житті кожного були особливі випадки, коли фото в соцмережі потрібно викласти для певної людини, щоб дізнатися про її реакцію. Це і називається гетсбінг. Термін недвозначно відсилає до роману “Великий Гетсбі”, в якому головний герой влаштовував вечірки з метою колись побачити на них свою кохану Дейзі.
Зневага жінок жінками – явище досить поширене. У той час як феміністки борються на захист жінок, є ті, хто ставиться неповажно до представниць своєї ж статі. До речі, нерідко жінки займаються віктимблеймінгом.
Кожен із нас співвідносить себе з певною громадою/спільнотою за тими чи іншими критеріями та інтересами. Наприклад, ідентичність окремий індивід може визначати за своєю статтю, расою, класовою приналежністю, релігійною і т.д.
Інфлюєнсери називають новими ЗМІ, а вони доносять інформацію до аудиторії за допомогою своїх блогів у соціальних мережах. Завдяки впливу на маси інфлюєнсери заробляють гроші, часто підписують рекламні контракти з різними брендами та компаніями, запускають власні бренди, знімаються у кіно, рекламі та не тільки.
Через безліч культурних та історичних аспектів, у тому числі мистецтва, у громадськості формується певне розуміння краси та різного роду стандарти. У різні епохи вони відрізняються. На наше сприйняття краси впливають ЗМІ, мистецтво, громадські люди.
Упереджене ставлення до зовнішності – одна з багатьох проблем сучасного (та й не тільки) суспільства. Приказка «зустрічають по одягу…», здавалося б, давно стала пережитком минулого, але не для всіх.
Лукісти називають людей, для яких зовнішність — головний критерій оцінки, причому не тільки в особистому житті.
Рух за права жінок проти сексуального насильства швидко набрав обертів після гучних звинувачень у домаганнях кінопродюсера Харві Вайнштейна, а згодом поширився по всьому світу. Вже три роки хештег #MeToo не зменшує обертів.
Термін менспредінг виник ще на початку XX століття. Він означає не що інше, як звичку чоловіків сидіти в громадському транспорті та інших місцях з широко розсунутими ногами, які займають багато місця.
Женоненависництво чи мізогінія — не мем із серіалу чи соцмереж, а цілком реальне явище. Чоловіки можуть ставитись до протилежної статі не як до рівних, принижувати їх досягнення, відверто ненавидіти, обзивати некоректними фразами, вважати залежною від себе.
Прагнення здорового способу життя може призвести не тільки до позитивних наслідків. Орторексія — ще різновид розладу харчової поведінки.
Людина з орторексією радикально контролює своє харчування та режим, а будь-яке відхилення від своєї «норми» розцінює як велику помилку. Починає звинувачувати себе за слабку силу волі, їсть виключно правильну на свою думку їжу і ставиться до цього питання дуже ретельно, не дозволяє собі з’їсти нічого зайвого.
В епоху соцмереж додатки для знайомств посідають у нашому світі вагоме місце. Здається, знайомства на вулиці або десь у метро залишилися лише у кіно, а от онлайн-дейтінг – інша справа.
Сприйняття будь-кого як особистості, бо як об’єкта, незалежно від набору його якостей, називається об’єктивацією. Вона може бути як звичайною, так і сексуальною, коли людину незалежно від статі сприймають як сексуальний об’єкт.
В якості альтернативи традиційному радіо або тим же онлайн або друкованим ЗМІ сучасні користувачі надають перевагу подкастам. Ведучі подкастів записують свої бесіди один з одним або із запрошеними експертами на різні теми залежно від обраної ніші. Це можна назвати інтерв’ю чи навіть розмовою двох друзів.
Чоловіки, які підтримують жінок у прагненні домогтися рівних прав та можливостей, деякі називають профеміністами або просто феміністами.
Щоправда, не всі жінки вважають за правильне зараховувати чоловіків до руху, який апріорі їх не стосується.
Духовні практики, створені задля відновлення ментальних сил, поширені у східній культурі, але вже давно стали міжнародними. Ретрит – це не тільки йога, а також відмова на певний час від зовнішніх подразників на зразок техніки або соцмереж, це навіть може бути повне мовчання.
Коли людина не може впоратися з внутрішніми проблемами чи травмами психологічного характеру, вона шукає звільнення болю через тіло, завдаючи себе фізичним ушкодженням. Це може бути порізи, удари себе, виривання волосся тощо.
В очах суспільства кожен крок може бути сприйнятий невірно, а будь-яке відхилення від «норми», чи це занадто яскравий макіяж, коротка спідниця (зрозуміло, вона може бути такою тільки в очах інших людей), глибокий виріз і ще мільйон пунктів. Без приводу дівчину можуть називати образливими словами лише через її зовнішній вигляд.
Поняття скляна стеля — це навіяні суспільством стереотипи, які заважають шляху досягнення певної посади високого рівня. Наприклад, жінка не може працювати у сфері IT, професором математики чи очолювати велику компанію.
Коли людина сягає престижної посади, можуть говорити, що вона «пробила скляну стелю».
Які продукти можуть вважатися суперфдуамі? Що взагалі означає це поняття? Якісь дорогі продукти? Насправді ж все просто, йдеться про їжу,
Фастинг (інтервальне голодування) – відмова від їжі на певний період доби. Зазвичай – від 12 годин і більше.
Рух за права жінок часто неправильно тлумачать через безліч міфів та страшилок. Фемінізм – це не про ненависть до чоловіків та бажання жінок захопити всесвітнє панування. Йдеться про рівні права і можливість вибирати те, що хочеться безпосередньо жінці, а не те, що вимагається від неї суспільством і стереотипами, що склалися.
Якщо жінка хоче працювати, а не сидіти у декреті – це її право; виховувати дитину, а не сидіти в офісі – без проблем; відповідати не очікуванням суспільства, лише своїм — її право.
На противагу сексистській рекламі, де жінка є об’єктом, є феміністична реклама — фемвертайзинг. Її завдання — боротися зі стереотипами, що склалися, а не підтримувати їх.
Харассмент – це не тільки фізичне насильство без згоди жінки, але й влада над нею, через яку відбуваються різні ситуації на кшталт дотиків або бавовни з різних частин тіла, небажаного загравання, поцілунків, недоречних грубих жартів тощо. Влада, наприклад, може виражатися на вищій посаді.
Крім того, що люди судять про інших за зовнішністю, упередження можуть будуватися з приводу віку. “Ви занадто молоді або занадто дорослі” – протилежні грані однієї проблеми. Наприклад, часто роботодавці можуть відмовляти претендентам як через юний вік та свої упередження, так і через надто велику цифру в паспорті. До слова, ейджизм може спіткати не тільки в робочій сфері.
Крім відомого нам IQ (intelligence quotient), є поняття EI — емоційного інтелекту (emotional intelligence). Якщо перший вимірює наші розумові здібності, другий відповідає за емоційний бік нашого життя.
Людина з високим емоційним інтелектом здатна контролювати пориви агресії, зневіри, депресивні моменти. Це також допомагає у спілкуванні з іншими людьми.
Екологічна усвідомленість – підхід до життя, побуту, моди, який передбачає дбайливе ставлення до навколишнього середовища та наслідків нашої діяльності на Землю.