У рубриці “Особистий досвід” ми розповідаємо цікаві історії наших героїв та героїнь. Сьогодні поспілкувалися з Ганною Головащенкою про роботу, пошук хобі та вигоряння.
Чи варто перетворювати хобі на роботу та справу всього життя? А як тоді відпочивати? Ці питання цілком можуть потрапити до категорії вічних, таких, про які можна сперечатися та розмірковувати дуже довго. Але натомість ми вирішили поспілкуватися з нашою героїнею Ганною Головащенкою, яка нещодавно відкрила для себе нове заняття — шиття, хоча її робота абсолютно не творча.
Читайте також: 6 хобі, яким варто присвятити свій час
— Розкажіть, ким та в якій компанії ви працюєте?
Донедавна я працювала у великій маркетинговій компанії менеджером розвитку бізнесу (змішані обов’язки продажника і проджект менеджера). Зараз змінила роботу, займаюся більше проджект менеджментом та рекламою у сфері e-commerce.
Після того, як пошила першу сукню, виникло дуже незвичайне почуття. Коли ти дивишся наприкінці на пошиту річ, дивуєшся тому, як це вийшло.
— Чому ви вирішили знайти творче хобі, працюючи у сфері ІТ і як зважилися саме на шиття?
— У мого хлопця є хобі машини. Він може днями не вилазити з гаража. Я правда вперше бачу людину, яка так кайфує від якогось процесу. Почала замислюватися, що мені подобається так само сильно, чи є щось хотілося б себе присвятити.
І я зрозуміла, що це пошук vintage речей в Instagram або на Etsy (американський хенд мейд маркетплейс). Але з Америки замовляти не хотілося: невиправдано дорого та довго чекати. В Україні, безумовно, є вибір, але він не такий великий, як би хотілося. Я подумала, що можна просто зробити це самою, ще й змінивши щось у виробі, як мені хочеться.
Після того, як пошила першу сукню, виникло дуже незвичайне почуття. Коли ти дивишся наприкінці на пошиту річ, дивуєшся тому, як це вийшло.
Читайте також: 7 незвичайних та дивних хобі знаменитостей
— Ваші знайомі здивувалися вибору чи підтримали?
– І здивувалися, і підтримали. Я думала, що багато хто буде здивований у негативному ключі. Тобто говорити, що це старомодно чи нецікаво. Але я не почула жодної подібної думки.
Я почала звертати увагу на одяг, в якому ходять оточуючі, замислюватися, з яких деталей складаються різні моделі одягу.
— Які хобі та захоплення були у вашому житті раніше?
— Я відвідувала багато інвентів — концертів, театрів, музичних фестивалів — і колекціонувала квитки з них. Але не можу сказати, що я мав якесь конкретне хобі.
— Що найскладніше було спочатку у освоєнні нової сфери?
— Є думка, що шиття — це робота руками. Насправді, це не зовсім так. Десь на 40-60% це справді робота руками, залежить від умінь. Але добра половина всього процесу – це геометрія та побудова лекал (ескізів/шаблонів, які прикладаються до тканини та після вирізуються деталі виробів). Ця частина і була найскладнішою. Я ходила на інтенсивний курс, заняття проходили раз на тиждень цілий день. На початку у мене буквально боліла голова (посміхається). Але потім втягнулась.
Коли хобі починає ставати роботою, ти перестаєш отримувати задоволення від нього.
— Як, крім практичних навичок та можливості самої собі щось пошити, хобі ще допомагає у житті?
— Я почала звертати увагу на одяг, у якому ходять оточуючі, замислюватись, з яких деталей складаються різні моделі одягу. Стала набагато ретельніше вибирати собі речі: дивитися на якість та складність пошиття, на склад тканини. У принципі майже не купую зараз одяг, розуміючи його собівартість і більшість речей у масмаркеті прості у пошитті.
— Чи не плануєте монетизувати своє хобі і почати заробляти на ньому?
— Шити на замовлення точно не буду, у мене не вистачає терпіння. Але мені цікаво створити бренд одягу. Знання технологій пошиття – важлива частина цього.
— Чи згодні з думкою, що «найкраща робота – це високооплачуване хобі»?
– Скоріше ні. Коли хобі починає ставати роботою, ти перестаєш отримувати задоволення від нього. Принаймні, так у мене. Багато знайомих почали говорити, що вони хотіли, щоб я їм щось пошила. І чомусь факт того, що я маю взяти на себе зобов’язання за чиєсь замовлення, виконати його за якийсь термін мене не тішили. Плюс, швейна машинка у мене досить проста, а скіли на рівні любителя. Можливо, клієнти навіть не помітив дрібниці, які зроблені не за каноном, але я б про це знала.
— Ви коли-небудь стикалися з вигорянням через роботу, як виходили з цього стану і переживали його?
— Так, на жаль, я мав такий досвід. Спочатку я справлялася з цим. Знайшла хобі, ходила у відпустку. Але потім поверталася до того ж. Суть робочих обов’язків та сфера не змінювалися. Зрештою, я змінила роботу. Подібні обов’язки, але інша сфера – e-commerce. Це набагато ближче до того, що я хочу робити зі своїм хобі в майбутньому.
Читайте також: Вигоряння на роботі: як його розпізнати та що робити
— Яку пораду можете дати тим, хто втомлюється від роботи та хоче знайти хобі, але не знає, з чого почати?
— Люди не працюють постійно, у них у будь-якому разі є вільний час, і вони якось його проводять. Варто подумати про те, як вони це роблять і відштовхуватися від цього. Я зробила саме так, це спрацювало.