Закрити
UA
Мода

Чому у них вийшло: 7 метанавичок для щастя та успіху 

Поділись:

Кар’єра, свій бізнес, великі класні проекти, партнерства, ідеї, капітали та улюблена справа… Чому в одних людей виходить, а в інших — ні? Вся справа в метанавиках, вважає кар’єрний консультант та експерт Happy Monday
Уляна Ходоровська. 

posts-to-db-Фото 1

Уляна Ходоровська

Не буває у світі неталановитих людей. Але в одних виходить розвивати ці таланти, навіть за несприятливих обставин, а в інших — ні. Можна назвати це везінням, помилкою того, хто вижив, результатом важкої праці. Але є щось особливе у самих цих людях. Це можна намагатися описувати це словами типу «мотивація», «таланти» та «віра в себе», але мій досвід каже, що йдеться про щось більше.

Є безліч прекрасних відповідей на запитання «чому вони змогли?», і жодної універсальної. Я запропоную ще одну версію. Багато в чому ці та інші класні штуки виходять у людей завдяки добре розвиненим метанавикам.

Зауважте, не тільки тому. Інші фактори ніхто не скасовував: освіта, зв’язки, удача, соціальний капітал, наполегливість, здібності та звичайне везіння теж відіграють велику роль. Але метанавички, як на мене, це те, що дозволяє ці сприятливі фактори використовувати повною мірою, а вплив несприятливих — мінімізувати. 

posts-to-db-Фото 2

Отже, що таке – метаскіли? 

Цей термін був придуманий недавно психотерапевтом Емі Мінделл. З його допомогою вона описувала, як саме, за допомогою якоїсь «суперсили» терапевт впливає на клієнта.

Метаскіли – це такі навички, за допомогою яких ми засвоюємо та використовуємо все інше – як softskills, так і hardskills. Це навички володіння собою, керування собою. Мова не про самоконтроль, силу волі чи здатність «змусити себе», немає. Мова про знання себе — господарське, тверезе, структуроване знання всіх своїх інструментів (тіла, емоцій, свідомості) та здатність цим «господарством» керувати.

Про метаскіли, або метанавики, говорити досить складно. Приблизно як про космос. Він є, він великий, що відбувається там, впливає на нас кожен день, але ми цього не помічаємо. Зате дуже помітимо, якщо там щось не піде.

Та ж історія і з метаскілами – їх вплив величезний, пронизує все наше життя, але виділити і назвати їх досить складно.

Читайте також: ЗАБУДЬТЕ ПРО ПОЗВАННЯ І ШУКАЄТЕ «СВОЮ СТАЮ»: 5 ПРАВИЛ, ЯК БУДУВАТИ КАР’ЄРУ В ЕПОХУ ЗМІН

posts-to-db-Фото 3

7 метанавичок на прикладі

Спробуємо познайомитись із метаскілами за допомогою прикладу. Візьмемо гіпотетичну дівчину Анну (сферичну, у вакуумі). Не те щоб їй було легко чи дуже щастило прямо весь час. Але Ганна завжди займається вивченням себе. Якщо їй набридає робота, вона не відмахується від цього почуття, але й не біжить, стрімголов, в першу-ліпше нове. Вона питає себе: чому мені набридло? Що саме набридло? Чого я тепер хочу? І навіщо це мені в моєму житті? Тому кар’єрні рішення Ганни усвідомлені – навіть якщо їй не сподобається новий вибір, вона зможе зробити висновки і піти далі.

Ганна знає свої сильні та слабкі сторони. Без самоприниження та тривожності, просто знає. Вміє зміцнювати сильне і намагається не потрапляти до ситуації, де треба було б спиратися на слабке. Тому у своїй професії Ганна виглядає цікавим та реалізованим фахівцем.

Ганні цікаво вчитися думати по-різному, освоювати різні логіки, тренувати увагу та гнучкість мислення. Завдяки цьому її «вистачає» на кілька досить різноманітних проектів, а її рішення зазвичай – небанальні та ефективні.

Ганні дуже цікава вона сама: вона вміє відрізняти та розшифровувати свої емоції («чому я зараз розлютилася і на кого?»), тілесні сигнали, знайома зі своїми страхами і працює над тим, щоб вони мінімально нею керували. Тому нею важко маніпулювати, її реакцію важкі ситуації — менш імпульсивні, ніж в інших, і частіше призводять до потрібного самої Ганні результату.

Ганна отримує від життя насолоду. Не тому, що все рожеве і навколо суцільні поні, просто вона активно СТРЕМИТЬСЯ зробити своє життя цікавим, перш за все, для себе.

Читайте також: ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО РОБОТА ВАМ НЕ ПІДХОДИТЬ І ЩО З ЦИМ РОБИТИ?

posts-to-db-Фото 4

Якщо говорити конкретніше, то наша гіпотетична героїня володіє наступними метаскілами: 

  1. Здатність та вміння вивчати себе, рефлексувати свої думки, почуття, бажання Усвідомлювати, що вона робить у конкретній ситуації, чому тут виявилася і чого хоче зараз. Більшість людей навчаються цьому мистецтву у тісній компанії психотерапевта, коуча, під час медитацій. 
  2. Здатність керувати своєю увагою. Іншими словами, концентруватися на чомусь обраному і абстрагуватися від непотрібного. Золота навичка насправді, з її допомогою ми навчаємося, керуємо проектами, не допускаємо помилок у важливих документах та переговорах. На якомусь рівні він розвинений у кожного, але кількість проектів та інформації зростає, а скільки уваги було — стільки й залишилося. Це м’яз, його можна натренувати, як і будь-яку іншу, для цього є маса спеціальних вправ.
  3. Уява як здатність моделювати проекти, об’єкти та ситуації в голові, а потім – реалізувати на практиці. Всупереч популярному переконанню, воно необхідне не лише художниками та казкарям. Для створення більш-менш оригінального продукту або послуги на ринку необхідна активна, слухняна, тренована і керована уява. Будь-який новий бізнес починається з ідеї, навіть хорошу відпустку треба спочатку придумати, а потім уже будувати за вигаданим планом. Адже інакше доведеться користуватися чужими схемами, а чи підійдуть вони особисто вам — питання відкрите. Для розвитку уяви теж є безліч методик та програм.
  4. Здатність досліджувати власне мислення – Його логіку, схеми, стереотипи, причинно-наслідкові зв’язки. Здатність змінювати мислення та розвивати його, робити більш гнучким, складним, системним, цілісним. Це необхідно як для стійкості до маніпуляцій з боку, так і для того, щоб не потрапляти у власні пастки «звичного мислення» і принципу «я завжди так роблю і не вмію по-іншому». Тут можуть допомогти заняття логікою, а крім цього — базові знання про психологію людини та соціальну психологію — тобто про закономірності поведінки людини загалом.
  5. Інтуїція та емпатія як здатність відчувати іншу людину, ситуацію в цілому. Іншими словами, почуття цілісності ситуації. Тут йдеться про переживання – речі словами складно званих, але несучих величезну кількість корисної інформації. Як на мене, інтуїція це просто цілісність мислення, логіка і переживання, пов’язані в одній системі. Розвивати та володіти цією якістю вчать, наприклад, на сенситивних тренінгах. Жодної езотерики, просто ще одна дуже корисна здатність людини.
  6. Здатність тонко диференціювати та керувати відчуттями: тілесними та емоційними. Без такої здатності важко зберігати здоров’я — як психічне, і фізичне, отже, з віком якість життя падатиме. Попрацювати з цим можуть допомогти програми з розвитку емоційного інтелекту та фізкультура, яка спрямована на встановлення гарного контакту з тілом.
  7. самомотивація — здатність усвідомлено керувати своїми цілями, цінностями та смислами. Це означає, що ви знаєте, що цінно для вас, чому ці цілі задовольняють ці цінності і який сенс у всіх цих діях. Звучить, як програма максимум для Супермена, так. Але як на мене, тут завдання полягає в тому, щоб не переставати шукати відповіді на ці питання, а не в тому, щоб прагнути знайти їх раз і назавжди.

posts-to-db-Фото 5

Навіщо розвивати метаскіли

Основа метаскілів — це власне прагнення до того, щоб знати себе і керувати тією людиною, яка нам на це життя видана — тобто собою. Своїм тілом, емоціями та свідомістю. Опанування цих навичок:

  • Здорово захищає від вигоряння – ви помітите його відразу, перші ж ознаки насторожать вас, і ви швидко вживете заходів.
  • Допомагає залишатися затребуваним фахівцем на ринку стільки, скільки ви захочете – адже розвиваючи те, що цікаво вам, ви сформуєтеся в досить унікальному професіоналі.
  • Полегшує вхід у нову професійну сферу в будь-якому віці – гнучке та відкрите до нового мислення, натреновану увагу та здатність створювати нове – завжди цінні та досить рідко зустрічаються.
  • Дає добрі шанси вибудувати ту професійну ситуацію, яку хочете ви, а не як вийшло. А це знову призводить до високої якості життя.

Метаскіли складно «порахувати». “Я покращила свою уяву на 15% і це призвело до збільшення доходу на 50%” – неймовірна фраза. Але можна побачити, як змінюється якість життя, коли ми починаємо над метаскілами працювати. Це зміни якісні, не кількісні, а значить, ми швидше відчуємо їх на практиці, аніж порахуємо у цифрах.

Ми постійно питаємо «що б ще такого вивчити, щоб підвищити свою цінність на ринку?». Буває, губимося у морі варіантів відповідей. Буває, вчимо одне, інше, третє, і не бачимо бажаного результату… Можливо, варто познайомитися із собою, як із інструментом, ближче? Може тоді те, що ви вже знаєте і вмієте, заграє новими фарбами? Як ви думаєте?