Говорити про жіночий оргазм – важливо. Говорити про нього зі спеціалістом — важливо стократ.
Напередодні авторського семінару про анатомію жіночого оргазму на питання редакції відповідає Катерина Богомолова — провідний сексолог та тілесний психотерапевт із 10-річним досвідом психотерапевтичної та тренінгової практики.
Почну, напевно, зі схожостей чоловічого та жіночого оргазмів. За оргазмічне задоволення в обох статей відповідає права півкуля, імовірно в тій частині мозку, яка називається мигдалеподібним тілом. Ця структура, як відомо, відповідає за багато важливих функцій, у тому числі за емоційну сферу. За дослідженнями вчених, на центр оргазму насамперед впливають зовнішні подразники, сигнали, що надходять через органи зору, слуху та дотику.
Коли імпульси надходять у головний мозок, починає вироблятися дофамін – нейромедіатор, який відповідає за передчуття задоволення.
Якщо говорити про сам оргазм, то це потужний нервовий розряд, що супроводжується м’язовими скороченнями та підвищенням рівня серотоніну та окситоцину, який відповідає за виникнення почуття близькості та прихильності.
Права півкуля відповідає за емоції, тому, якщо людина по життю стримує свої почуття та прояви, це формує внутрішню напругу і, звичайно ж, безпосередньо впливає на статевий потяг. І також коли нервова система пригнічена від сильного стресу, жінка не може розслабитися в сексі, а у чоловіка виникають складності з еякуляцією. У цьому ми схожі.
Читайте також: ПОХІДНЕ ЗАДОВОЛЕННЯ: 7 ФАКТІВ ПРО ЖІНОЧИЙ ОРГАЗМ
А ось різниця між жіночим та чоловічим оргазмом полягає у самому відчутті. Чоловічий оргазм краще вивчений, він завжди піковий та короткочасний, пов’язаний з еякулюванням і, як правило, означає закінчення статевого акту. У жінки оргазм буває багаторазовий, хвилеподібний, блукаючий, на ньому статевий акт може не закінчиться або навіть зовсім не станеться. Також наші оргазми мають різну механіку: у чоловіка йдеться про скорочення м’язових м’язів, а у жінок про скорочення піхви.
У чоловіків буває тільки один варіант оргазму (вплив може бути різний, а оргазм один), у жінок його поділяють: вагінальний, кліторальний, матковий та інші варіанти. У жінки найчастіше трапляється змішаний оргазм, тому що навіть при вагінальній стимуляції дуже важлива дія на клітор.
Спектр ерогенних зон у чоловіка знаходиться дуже локалізовано, у жінок ерогенні зони розташовані по всьому тілу. Плюс ці зони можуть бути не до кінця розкриті, оскільки жінка не дуже добре знає себе. Це і є причиною того, що перший статевий контакт у жінок, як правило, не закінчується оргазмом і таку здатність розвивається поступово (вважається, що пік відчуттів настає до 35 років), а у здорового чоловіка він є щоразу в момент стимуляції. Також не варто забувати, що жінка більш емоційна і більше залежить від психологічних факторів та емоційного фону, місця, антуражу, стану.
Можна, звичайно, і так сказати! Як я вже говорила, у жінок дуже багато залежить від зорового та аудіального компонента. Доведено, що рівень порушення підвищується, коли вона бачить або представляє щось приємне для себе (спираючись на свій досвід раніше), починається вироблення дофоміну.
Якщо коротко, то багато від чого: як від особистісних змінних, так і від актуального стану. Перший фактор – це те, як жінка себе фізично почуває. Чи є якісь складності по здоров’ю, в якому стані знаходиться її гормональна система, адже вона безумовно впливає на оргазм.
Також дуже багато впливає простір і обстановка, де відбувається статевий контакт. Це наша безпека. Але тут можуть бути нюанси, наприклад, якщо жінка отримує оргазм виключно в екстремальних умовах, це вважається питанням, на яке варто звернути увагу і, можливо, звернутися до фахівця. Я не говорю про моменти, коли хочеться трохи урізноманітнити особисте життя, а саме про ситуацію, коли оргазм трапляється лише в небезпечному середовищі.
Здобуття оргазму безпосередньо залежить від накопиченого досвіду: дитячий, підлітковий, досвід, отриманий під час першого статевого контакту. Коли ми говоримо про перший статевий досвід, важливо розуміти, що головний акцент необхідно робити на психологічну готовність та на атмосферу навколо жінки та партнера.
Також на оргазм впливає фактор, чи вагітна жінка, чи у неї були недавні пологи. Часто буває, що жінка в цей період не сильно звертає увагу на себе і насолоду, і складність з оргазмічним відчуттям закріплюється.
Звичайно, варто згадати про гормональний фон. Часто жінки під час вагітності можуть дуже хотіти сексу, а ось після пологів може йти сильний спад.
Ми не можемо списувати з рахунків і фізіологічні наслідки пологів — жінці потрібен якийсь час, щоб відновитись. Плюс при годівлі виробляється підвищений пролактин, який дає зниження сексуального потягу та впливає на сухість у піхві, потрібно знати це, та використовувати додаткові засоби.
І один із найважливіших факторів — у жінки змінюється самовідчуття, і справа не лише у сексі, а й у житті. Вона знаходиться в сильній залежності з малюком, всі її емоції та переживання направлені туди. У неї зникає цілісне відчуття себе, а секс дуже залежить від того, наскільки ми почуваємося. Тому я рекомендую парам, яким за фізіологічними показаннями вже можна займатися сексом після пологів, просити когось погуляти з коляскою і залишитися вдома наодинці, або ставити няню з дитиною та поїхати на кілька годин до готелю. Щоб малюк був для жінки не в прямому доступі. Тоді вона отримує можливість розслаблення.
Читайте також: ШВИДКА ДОПОМОГА: ЯК ДОСЯГТИ ВАГІНАЛЬНОГО ОРГАЗМУ?
Потрібно розбиратися. По-перше, необхідно зрозуміти, що ми вкладаємо в поняття “немає оргазму”: його не було ніколи в житті/ він раніше був, а тепер ні/ іноді він є, а іноді ні.
У перших двох випадках ми маємо справу з таким порушенням, як аноргазмія — відсутність оргазмічного задоволення. Поділяють кілька ступенів: крайня, коли оргазму не було взагалі за жодної стимуляції. Це вважається серйозною проблематикою, з нею варто працювати зі спеціалістом. М’якший ступінь, коли раніше було задоволення, а тепер зникло. Тут також варто розбирати, які блоки, установки, страхи, травми стоять за цим явищем. Причина є практично завжди.
Те, що точно не вважається аноргазмією – коли жінка отримує оргазм при кунілінгусі, але при цьому переживає, що вона не має вагінального оргазму. Це не захворювання, а легке замішання, тому що немає неправильного оргазму і кліторальний оргазм вважається таким же справжнім, як і вагінальний.
Почну з історичних фактів — у ХІХ столітті оргазм вважався застосовним виключно чоловікам. Тільки десь у ХХ столітті це поняття стали застосовувати до жінок також. Змінилася тенденція (слава богу!), і задоволення жінки стало так само важливим, як і чоловіки. З’являється все більше чоловіків, яким дуже важливо, щоб жінка була задоволена, і вони також одержують від цього величезне задоволення. Це дуже радує.
З іншого боку, з’являється нова проблематика – жінка тепер має отримувати оргазм. Якщо це не відбувається щоразу, то значить із нею щось не так. І багато жінок починають імітувати задоволення.
Часто буває, що коли у неї виникають дискомфортні відчуття в процесі статевого контакту, вона соромиться сказати про цього чоловіка — боїться його образити. Це також може спричинити імітацію оргазму.
Або просто жінка знає, що вона його ніколи не отримує, що для неї це велика складність, але їй хочеться бути для чоловіка привабливою і дати йому якесь підживлення, вона імітує його.
Також причиною імітації може бути той факт, що жінці дуже складно говорити про секс загалом. Наприклад, вона росла в сім’ї, де це не було прийнято, секс був чимось ганебним, або відсутнім, наприклад. У жінки формується відповідне ставлення до сексу, і як ми можемо говорити про справжнє задоволення, якщо вже за самої думки про статевий контакт вона відчуває дискомфорт або навіть огиду?
Читайте також: ТРИ ВИДИ ОРГАЗМУ, ПРО ЯКІ ВИ НЕ ЗНАЛИ
Безперечно. Скажу більше – якщо жінка чекає, що чоловік їй принесе оргазм, вона сильно помиляється. Вона сама повинна знати, як треба її стимулювати, щоб оргазм відбувся і говорити про цього чоловіка.
Якщо жінка не знайома зі своїм тілом, не знає, як вона його отримує, то стосунки з першим чоловіком, який вгадає необхідну для її оргазму стимуляцію, ризикують стати співзалежними. Жінка триматиметься за того єдиного, з ким вдалося отримати оргазм, навіть якщо нічого, крім сексу, їх разом не тримає. Або після розлучення жінка в нових відносинах часто згадує того єдиного. На жаль, такі випадки нерідкі.
Тому жінка має знати, від чого залежить її насолода. Для цього потрібно досліджувати себе, пізнавати себе і потім привносити це у стосунки. Потрібно говорити чоловікові, підказувати, просити його. Це може бути складно, може бути дуже складно, але це дуже важливо.