Байопік про оперну діву ХХ століття вже на екранах кінотеатрів.
Анджеліна Джолі зіграла в «Марії» Пабло Ларраїна одну з найвидатніших оперних співачок усіх часів, Марію Каллас, якій сьогодні, 2 грудня виповнилося б 101 рік. Журналістка Лєна Бассе ділиться враженнями від зустрічі з дівою та режисером фільму.
Святкування американської прем’єри «Марії» у Нью-Йорку наприкінці вересня було під стать фільму. Важко уявити краще місце для цього за ресторан «Чіпріані», розташований на 42-й вулиці Мангеттена. Банкетний зал з величезною аркою на фасаді, що веде до гігантського приміщення заввишки 20 метрів і вікном з оксамитовими завісами, сприймалося як продовження театральних залів, в яких свого часу виблискувала Марія Каллас. При цьому Анджеліна Джолі, яка зіграла головну роль у фільмі-опері, постала перед запрошеними гостями у чудовій світлій сукні, що вигідно підкреслювала її фігуру, немов грецька богиня. Саме так називали найбільшу оперну діву ХХ століття.
Світова прем’єра фільму «Марія» Пабло Ларраїна відбулася цього року у серпні на Венеційському кінофестивалі. Інтерес до цього фільму був настільки великим, що організатори фестивалю після показу не змогли допустити на пресконференцію всіх охочих кінокритиків і журналістів. Люди чекали під палючим сонцем, щоб хоча б одним оком поглянути на Анджеліну Джолі, яка, до речі, мала просто неймовірний вигляд в новому образі білявої красуні в чорній оксамитовій сукні.
Деякі з моїх різнобічно талановитих італійських колег навіть були готові заспівати кілька арій, щоб привернути її увагу. І це спрацювало! На жаль, я зовсім не вмію співати, і тому мені надзвичайно пощастило отримати можливість зустрітися з акторкою та з режисером, щоб поговорити про фільм про Марію Каллас. Причому в Нью-Йорку, місті, де саме народилася велика оперна діва.
Однак фільм Ларраїна розповідає про американсько-грецьку співачку-сопрано під час її перебування у Парижі, де вона провела свої останні роки, живучи в основному в ізоляції, у супроводі переважно своєї покоївки Бруни (роль якої виконує Альба Рорвахер) і дворецького на ім’я Ферруччо (П’єрфранческо Фавіно). А також двох старих собак Піксі та Джедда. Тих двох пуделів їй подарував Аристотель Онассіс, грецький судноплавний магнат, харизматичний, зарозумілий мультимільйонер.
На відміну від її собак, які ніколи не зраджували діву, саме Онассіс розбив їй серце. Їхні стосунки закінчилися плачевно в 1968 році, коли Онассіс раптово одружився на Жаклін Кеннеді, вдові американського президента Джона Ф. Кеннеді.
Цікаво, що, знявши фільм про Марію Каллас, Пабло Ларраїн наче замкнув свою кінематографічну трилогію про культових жінок під час найдраматичніших періодів їхнього життя. Як у «Джекі» (2016) і у «Спенсер» (2021), у центрі яких перебувають Джекі Кеннеді та принцеса Діана відповідно, «Марія» не є звичайним байопіком.
Вочевидь, чилійського режисера більше цікавить душевний стан героїнь, аніж історична лінія їхнього життя. Хоча саме «Марія», мабуть, найпохмуріша з його неофіційної трилогії. Настільки, що дивлячись цей фільм, майже неможливо не заплакати хоч раз.
В той же час, фільм є прославленням Марії Каллас, життя якої стало насправді трагічною оперою. Як з’ясувалося згодом, співачка з великою часткою ймовірності страждала від нервово-м’язового захворювання, яке вплинуло на її виступи в 1960-х роках, коли вона кілька разів втрачала голос, що призвело її до наркотичної залежності. Марія Каллас померла від серцевого нападу 16 вересня 1977 року. Їй було лише 53 роки.
Не дивно, що фільм також був побудований як опера з власною увертюрою, актами, аріями, хором і кодою.
Пабло Ларраїн з дитинства захоплювався оперою:
«Я був дуже щасливою дитиною. Я виріс, відвідуючи оперний театр у Сантьяго, Чилі. І ми ходили майже щотижня протягом багатьох-багатьох років з моєю мамою, часто. А іноді ми ходили дивитися, наприклад, «Тоску» чи будь-яку зі знаменитих опер Каллас, але вочевидь, без неї. Тому коли ми поверталися додому, моя мама кожен раз казала: «Тепер я покажу тобі справжню річ». Він сміється та продовжує: «І вона грала касету з Каллас. Тож я виріс, слухаючи цю культову співачку, хоча ніколи не бачив виступу наживо».
А ще його мама також цікавилася приватними історіями Марії Каллас, включаючи її стосунки з Онассісом. Він тихо посміхається:
«Моя мама й досі продовжує про це говорити. Отже, така загадкова фігура виросла в мені. Тому я щасливий, що пізніше, завдяки співпраці з багатьма людьми, я отримав змогу зняти цей фільм».
Він махає в бік Анджеліни Джолі зліва. Акторка, яка одягнута у сіруватий твідовий великий піджак у ялинку поверх бежевої шовкової струмуючої сукні, люб’язно йому посміхається у відповідь.
З жовтня 2022 року, коли Анджеліна Джолі погодилася взяти участь у проекті Пабло Ларраїна та перетворитися у найважливішу оперну зірку 20-го століття, у пресі та кулуарах не бракувало припущень щодо результату. І це зрозуміло. Марія Каллас відома насамперед тим, що привнесла свої акторські здібності у свій спів. Чи здатна Анджеліна Джолі додати власний спів до своєї акторської гри?
Дійсно, без співу неможливо зняти фільм про оперу. І чилійський режисер, який не мав жодних сумнівів у тому, що Анджеліна зможе вловити магнетичну присутність Каллас і пов’язати з тиском, який співачка відчувала довкола своєї слави, із самого початку роботи над фільмом не приховував свого підходу до захоплення співу. Його зовсім не цікавила робота з синхронізацією губ, де актор просто намагається виглядати, ніби співає, і рухати ротом у потрібний момент.
Однак Анджеліна Джолі зізналася, що не була готова до того, що їй доведеться повноцінно співати на камеру в образі Марії Каллас. Здається, вона все ще здивована сама собою, коли згадує цей момент:
«Я зробила помилку, коли Пабло запитав мене про спів. Я подумала, що справді вмію трохи співати. Але потім дуже швидко зрозуміла, що оперний спів неможливо підробити. І не те, щоб я хотіла щось підробити, але мені чомусь не спало на думку, що мене насправді попросять заспівати арії».
Причому співати наодинці, без фону, лише маючи навушник із музикою. Звичайно, ніхто не очікував, що вона співатиме так, як велика Марія Каллас, але щоб змішати її голос із голосом Примадонни, необхідно було вловити голос Анджеліни чистим. До того ж, їй довелося співати самій перед усіма.
Початок був для акторки важким. Але з часом вона потроху звикла. Зйомки почали в невеликому наборі, втрьох, більше нікого. Ларраїн згадує:
«Ми всім наказували: «Забирайтеся геть!» Це було майже як зйомки сцен сексу. Всі вийшли. А потім повільно на зйомочному майданчику залишалося все більше і більше людей. І ми закінчили тим, що Анджеліна вже співала в Ла Скала в Мілані, найбільшому оперному театрі в світі!»
Уміння Пабло Ларраїна знімати акторок крупним планом стало його фірмовою рисою. Але в «Марії» він пішов ще далі, адже крупним планом ми бачимо Анджеліну Джолі не лише під час її драматичних акторських моментів, а й під час виконання складних арій. Насправді перша сцена є одним із найдраматичніших крупних планів Анджеліни Джолі, коли вона зображує Марію Каллас під час співу «Ave Maria». Незважаючи на те, що крупні плани можна було знімати здалеку за допомогою дуже довгого об’єктива, немає сумніву, що цей крупний план створює відчуття, ніби ширококутний об’єктив знаходиться прямо перед акторкою, що створює величезну близькість. Здається, можна відчути її подих і навіть почути її серцебиття.
Ось чому я запитала Пабло про те, як йому вдалося побудувати таку довіру між ними двома і змусити акторку проявити вразливість у найвищому ступені. Відповідаючи на моє запитання, Пабло Ларраїн раптом стає дуже захопленим:
«Мені здається, це дуже цікаво, навіть якщо я поруч, вона буде тією, хто вирішуватиме, пускати вас чи ні. Як режисер, особливо коли це жіночий персонаж, у мене є обмеження з інших причин. Отже, у цьому фільмі ми на початку багато працювали над цим. Ми обговорювали характер. Ми робили дублі, і я казав їй, що я думаю і що вона повинна робити. Тобто ми розмовляли. А потім після третього тижня я майже перестав давати їй будь-які вказівки. Я просто сказав, що ми робимо це тут, що це межа, не переходь її, тому що я побачу штатив. Але це все. І вона диригувала сценою, тому що це вона отримала персонажа, а наша робота полягала в тому, щоб зафіксувати його».
Крім того, у нього в навушниках був премікс, який хтось із звукової команди робив для нього, тож він чув мікс Каллас і Анджеліни, щоб знати, чи добре вона йому підходить. А потім, під час постпродакшну, кілька людей вибирали, привезти більше «Енджі», як він називає Анджеліну Джолі, чи менше.
Отже, скільки голосу Анджеліни у фільмі? Пабло Ларраїн стверджує:
«Іноді у нас є 5% Енджі і 95% Марії Каллас, іноді 1%, іноді 30%, а в деяких моментах 50%».
Але щоб отримати такий результат, Анджеліні Джолі знадобилося сім місяців занять, з яких перші два місяці вона займалася поставою і диханням. А ще вона оволоділа двома мовами, тому що Марія співала, а іноді й розмовляла італійською.
Натомість вона отримала справді унікальний досвід, який вона б не хотіла ні за що пропустити:
«Я думаю, що ми всі так сильно тримаємо все в собі, що ми насправді майже ніколи не вимовляємо свій голос на повну. Свій власний голос — це така особлива річ, що для того, щоб почати його відкривати, я б заохотила кожну людину пройти через такий курс. Це дуже особливий досвід, коли ви хоч трохи співаєте та хтось скаже вам: «Тепер співайте якомога голосніше, з усім своїм тілом, з усіма емоціями, які ви носите в собі».
Наприкінці нашої зустрічі Анджеліна Джолі розсудливо говорить про власні стосунки зі своєю героїнею:
«Я дуже люблю цю жінку. І коли я чую її спів, для мене це спів подруги. І коли я бачу, як люди реагують на фільм або чую від людей, що вони сумували, коли вона померла, я відчуваю такий жаль, що наприкінці її життя, і навіть більшу частину свого життя, вона відчувала себе самотньою. У неї не було поруч мами. У неї не було людей, які піклувалися про неї. Коли вона не була на вершині своєї гри, критики були до неї жахливо злі. Вона померла, мабуть, навіть не думаючи, що настане такий день, коли люди будуть так високо про неї говорити та любити її. Сумно для неї, правда? І тому, коли я це бачу, я також відчуваю, що про мою подругу піклуються так, як про неї мають піклуватися, чи не так? І коли я чую її на весь голос, я думаю, що вона робить те, для чого була народжена. Це все ще дуже особисте. Можливо, пізніше я віддалюся», — вона посміхається, — «але, поки це все для мене дуже особисте».
Автор: Лєна Бассе
Фото: кадри з фільму «Марія» та з пресконференції