Закрити
UA
Як зміцнити імунітет
Краса

Як зміцнити імунітет собі та дитині: 8 перевірених способів

Розповідаємо, як зміцнити імунітет дорослим і дітям, а також як прискорити одужання, якщо ви вже захворіли. Які є способи покращити здоров’я.

Поділись:

Розповідаємо, як зміцнити імунітет дорослим і дітям, а також як прискорити одужання, якщо ви вже захворіли. Які є способи покращити здоров’я. 

Як зміцнити імунітет

Розповідаємо, як зміцнити імунітет дорослим і дітям.

Часті застуди, сонливість, брак енергії, а також поява папілом або герпесу свідчать про необхідність підвищити імунітет. Основними причинами зниженого імунітету вважаються стреси, хронічна втома, нестача ключових захисних речовин і, навпаки, надлишок тих, що підживлюють хвороботворні віруси та бактерії.

Анастасія Цибуляк

Анастасія Цибуляк, екоактивістка, засновниця компанії Glossary Organic Products та екофонду Glossary Foundation

Екоактивістка, засновниця компанії Glossary Organic Products та екофонду Glossary Foundation Анастасія Цибуляк поділилася своїми лайфхаками, які покращать імунітет та здоров’я в цілому.

Зміцнюйте здоров’я кишківника

Мікробіота, також відома як кишкова флора, — це всі мікроорганізми (бактерії, віруси, гриби, найпростіші), які мешкають у кишківнику кожної людини. Ось чому зовсім не дивно, що цей орган відіграє вирішальну роль у загальному здоров’ї та в підтримці імунітету.

Мікробіота формується від народження і приблизно до чотирьох років, потім продовжує повільніше розвиватися протягом дитячого періоду і стає основою мікробіоти на все життя. Ось чому харчування та спосіб життя дітей у цей період має неоціненне значення.

Вживайте продукти, багаті на вітаміни та мінерали

Вітаміни та мінерали необхідні для правильного функціонування імунної системи, тому вони мають бути присутніми в раціоні регулярно. На перший погляд, може здатися, що це дуже банальна порада. Однак, занадто часто невизначеність поняття «багаті вітамінами та мінералами» веде до хаотичного споживання одних продуктів та ігнорування інших. Тож, мені хотілося б прояснити: серед найважливіших елементів для зміцнення імунітету дітей і дорослих присутні вітаміни A, C, E, D, а також усі вітаміни групи В, цинк, залізо, селен, магній і мідь.

Вибираючи їжу з цими компонентами, важливо насамперед звертати увагу на цільні, необроблені продукти. Незайвим також проявляти деяку обережність щодо методів зберігання і вибору способів приготування продуктів — ці чинники впливають на вміст у них поживних речовин.

як прискорити одужання

Вітаміни та мінерали необхідні для правильного функціонування імунної системи.

Включіть до раціону протизапальні продукти

Хронічне запалення може послабити імунну систему і збільшити ризик усіляких захворювань. Багаті антиоксидантами протизапальні продукти допомагають зменшити клітинний стрес і супутнє йому запалення, покращуючи імунну відповідь організму. Протизапальна дієта також може запобігти або полегшити симптоми деяких хронічних захворювань, пов’язаних із запаленням.

Намагайтеся щоденно вживати продукти з «протизапального» списку: всі різноколірні овочі та фрукти, Омега-3 (міститься в жирній рибі, рапсовій олії, рижиках), спеції та трави (куркума, імбир, часник), горіхи та насіння (льон, волоські горіхи, мигдаль).

Уникайте сильно оброблених продуктів

Найчастіше оброблені продукти багаті вельми суперечливими інгредієнтами (як-от ароматизатори, барвники, консерванти та підсилювачі смаку), які можуть порушувати баланс ендокринної системи та спричиняти імунні порушення.

Крім того, всі ці компоненти мають низьку харчову цінність — по суті, у разі вибору їжі з цим складом ви «годуєте» організм «порожньою» їжею. Також ароматизатори, барвники, консерванти та підсилювачі смаку негативно впливають на мікробіоту кишківника, створюючи дисбаланс, що перешкоджає нормальному засвоєнню поживних речовин, та водночас сприяє проникненню шкідливих речовин.

як зміцнити імунітет дорослим і дітям

Вживання достатньої кількості чистої, негазованої води необхідне для правильного функціонування всіх систем організму.

Дотримуйтесь водного балансу

Вживання достатньої кількості чистої, негазованої води необхідне для правильного функціонування всіх систем організму, включно з імунною системою. Саме вода допомагає транспортувати поживні речовини та кисень до клітин, включно з імунними, тим самим сприяючи їх правильному функціонуванню. Саме вода допомагає виводити токсини та метаболічні відходи, тим самим знижуючи навантаження на імунну систему.

Ось чому порада наших мам про «пити багато води під час респіраторних захворювань» не просто корисна, а й науково обґрунтована.

Крім того, хороша гідратація зберігає слизові оболонки зволоженими, забезпечуючи тим самим непробивний бар’єр для патогенів.

Приділяйте достатньо часу фізичній активності

Навіть помірні, але головне — регулярні, фізичні вправи можуть зміцнити імунну систему завдяки поліпшенню кровообігу, що, своєю чергою, допомагає імунним клітинам ефективніше циркулювати по всьому організму. Крім того, фізичні вправи допомагають зменшити вплив стресу і запалення — дві головні небезпеки для імунітету.

При цьому, важливо пам’ятати, що тривалі та занадто інтенсивні тренування без адекватного відновлення можуть тимчасово послабити імунітет.

Як покращити здоров'я

Регулярні фізичні вправи можуть зміцнити імунну систему.

Якісний сон

Сон відіграє фундаментальну роль у правильному функціонуванні імунної системи. Саме під час сну організм відновлює ушкодження в тканинах і виробляє цитокіни — білки, необхідні для боротьби з інфекціями та всілякими запаленнями. Недостатній або неякісний сон може послабити імунну систему, зробити організм вразливішим до інфекцій і уповільнити одужання.

Крім того, хронічне позбавлення сну неминуче пов’язане з посиленням запальних процесів і дисбалансом імунних реакцій.

Важливо: не забувайте провітрювати кімнати щонайменше протягом 10 хвилин перед тим, як відправитися в ліжко. Це зробить сон глибшим і якіснішим.

Суперфуди для підтримки імунітету:

  • Бета-глюкани
  • Продукти бджільництва: мед, маточне молочко, прополіс
  • Омега-3
  • Вітамін D
  • Цинк

Як зміцнити імунітет, якщо ви вже захворіли

Якщо ви або дитина вже захворіли, і маєте скарги на підвищену температуру — скористайтеся цими правилами для посилення імунної відповіді та прискорення одужання.

  • Вітамін С — по 500 мг 4 рази на день під час температури та 3 дні після. Приймати його бажано після їжі.
  • Q10 — 200 мг 1 раз на день під час температури та 5 днів після. Приймати його бажано після їжі.
  • NAC  по 500 мг 2 рази на день під час температури та 2 дні після. Приймати його можна незалежно від прийняття їжі.
  • Деревій — 410 мг 2 рази на день протягом усього періоду температури та 2 дні після. Приймати його можна незалежно від прийняття їжі.
  • Електроліти — по 1 дозуванню, зазначеному на пакуванні 3 рази на день під час температури та 3-4 дні після. Приймати їх можна незалежно від прийняття їжі.
  • Мінеральна вода (лужна) — по ½ склянки 3 рази на день (газ можна попередньо випустити, за бажанням).

Фото: Tangerine Newt / Unsplash, Ella Olsson / Unsplash, Alicja Gancarz / Unsplash, Towfiqu barbhuiya / Unsplash

Слідкуйте за новинами в