Дослідження Американського товариства пластичних хірургів показало, що ін’єкції ботулотоксину були найпопулярнішою косметичною процедурою минулого року: у 2021 році було виконано 4,4 мільйони процедур. «Незважаючи на популярність, у знаннях пацієнтів все ще є інформаційні прогалини і стереотипні помилки про ботулотоксину. – каже дерматолог, провідний спеціаліст клініки «Делекос», Валерія Холод. — Якщо ви замислювалися про його введення, напевно, теж задавалися питаннями: скільки часу потрібно, щоб Ботокс подіяв або скільки триватиме його ефект, чим відрізняються уколи ботулотоксину від філера? Для початку відповімо на запитання: навіщо взагалі потрібні ін’єкції препаратів ботулотоксину, як вони працюють? Ботокс, Диспорт та інші препарати на основі токсину ботулізму фактично блокують нервові сигнали до м’яза, в який його вводять, тому м’яз не може скорочуватися. В результаті тонкі лінії та зморшки на шкірі розгладжуються. У цьому його на відміну від ін’єкцій філерів: наповнювачі на основі гіалуронової кислоти просто заповнюють зморшку, але ніяк не впливають на причину появи заломів – активну міміку». -Пояснює Валерія.
Все, що ще потрібно знати про уколи ботулотоксину, читайте нижче.
Як довго продовжується дія препаратів на основі ботулотоксину після введення?
Виробник вказує в інструкції термін дії – 3 місяці. У практиці – 6-9 місяців, іноді до року. Це залежить від стартової мімічності пацієнта та дозування ботулотоксину.
Скільки потрібно часу, щоб препарат подіяв?
Дія препарату починається негайно, але видимий результат може з’являтися на 3-4 день після процедури і наростати до 14 дня. На 14-21 день лікар із пацієнтом зустрічаються, оцінюють отриманий результат та необхідність корекції. Корекція раніше 14 днів не проводиться!
Чи може розвинутись несприйнятливість до ботулотоксинів після систематичного введення?
На жаль, явище резистентності (несприйнятливості) до токсину зустрічається на практиці, і найчастіше це буває зумовлено недотриманням інтервалів між процедурами та використанням необґрунтовано високої дози препарату.
Що краще Ботокс чи Діспорт?
Не буває поганого ботулотоксину, бувають недостатньо кваліфіковані спеціалісти та несертифіковані, а також прострочені препарати. На сьогоднішній день в Україні офіційно зареєстровано 4 препарати: Діспорт, Ботокс, Ксеомін та Нейронокс. Який вибрати? Вибирати повинен лікар з урахуванням ваших анатомічних особливостей та особистого клінічного досвіду. Механізм дії всіх ботулотоксинів однаковий, але є особливості техніки введення, використовуються різні дозування та, як наслідок, результати можуть відрізнятися. Моя думка: у гонитві за збереженням молодості не можна перегинати ціпок. Корекція має бути ефективною, але природною. Не можна допускати радикальної зміни рис обличчя, створювати «маскоподібну» особу із застиглим поглядом. Це завжди виглядає некрасиво. Мій вибір – однозначно Диспорт, препарат із прогнозованим та досить стійким, а головне – природним результатом.
Чи правда, що згодом проміжок між уколами ботулотоксину скорочується?
Абсолютно неправильно. Якраз навпаки. За той період часу, доки триває дія ботулотоксину, м’яз відвикає від надмірного скорочення, від рухів-паразитів: наморщування чола, примружування очей, зведення брів. Пацієнти зазначають, що вони виглядають краще, ніж до процедури, навіть коли дія препарату закінчується. І на практиці інтервали між введенням ботулотоксину можуть навіть трохи збільшуватися, а дози препарату, що вводиться, — зменшуватися.
Як ще можна використовувати ботулотоксин, крім розгладження зморшок?
Спектр використання ботулотоксину досить широкий: на лікування ДЦП, кривошии, блефароспазма, косоокості, мігрені. У дерматокосметології використовується для корекції мімічних зморшок, лікування гіпергідрозу. Дуже потрібна процедура, що дозволяє «вимкнути» область підвищеного потовиділення до року без будь-яких побічних ефектів.