UA
RU

9 головних жіночих гормонів: знайти і любити

Редагувати переклад
Здебільшого ми не надаємо відповідного значення тому, що є непомітними для наших очей. Та саме такі, незначні з першого погляду, речі відіграють важливу роль у житті.

9 головних жіночих гормонів: знайти і любити-Фото 1

Про гормони кожен чув неодноразово, але чи замислювався, що це й є ті самі «піщинки», котрі допомагають повноцінному функціонуванню організму? Лікарі The Hormone Health Network, філії The Endocrine Society, стверджують:

Кожна частина вашого тіла, від мозку до шкіри, серця, нирок та м’язів, відповідає за виконання певних функцій. Гормони подорожують кровотоком до тканин або органів, щоб повідомити кожній з них, яку роботу потрібно робити, коли і як довго. Вони життєво важливі для вашого здоров’я і впливають на безліч процесів, таких як зростання, розвиток, метаболізм, статеві функції, самопочуття та навіть настрій.

У цій статті ми зосереджуємось на головних жіночих гормонах, їх ролі та впливі на процес схуднення.

9 головних жіночих гормонів: знайти і любити-Фото 2

1. Естроген

Відомий як головний жіночий гормон. Відповідає за формування гарної фігури, він перенаправляює жирові відкладення у зону стегон, сідниць та молочних залоз, сприяє здоровому протіканню вагітності. Нестача цього гормону призводить до розвитку безпліддя, а надлишок – до швидкого набору ваги, різких змін настрою, набряклості, появи незвичного червоного рум’янця на обличчі.

Читайте також: ТОП-5 ГОРМОНОВ МОЛОДОСТИ, КОТОРЫЕ СОХРАНЯТ КРАСОТУ НА ДОЛГИЕ ГОДЫ

2. Тестостерон

Хоча і вважається чоловічим гормоном, нам, жінками, він також потрібен у певній кількості. Тестостерон відповідає за безліч процесів:

  • вуглеводно-жировий обмін;
  • робота сальних залоз;
  • регуляція менструального циклу;
  • ріст кісток під час формування;
  • тонус м’яз;
  • настрій та впевненість.

Знижений рівень призводить до зайвої ваги, постійної втоми, слабкості, зниження лібідо. Підвищений рівень також не веде ні до чого хорошого: акне, випадіння волосся на голові й одночасно поява зайвого волосся на тілі, порушення циклу і навіть безпліддя.

Тож потрібно ретельно слідкувати за рівнем обох гормонів.

3. Тиреоїдні гормони

Гормони щитоподібної залози, котра регулює обмін речовин, впливають на тиск, пульс, частоту дихання, температуру тіла та багато іншого. Враховуючи що ця залоза керує більшістю елементів жіночого здоров’я, необхідно їх не просто любити, а й оберігати як зіницю ока.

9 головних жіночих гормонів: знайти і любити-Фото 3

4. Лептин

Виробляється жировими клітинами і надсилає до мозку сигнал про ситість організму. Відповідно знижується апетит і збільшуються енергетичні витрати. Рівень цього гормону залежить від кількості жирів у вашому організмі. І тут необхідна «золота середина». Адже якщо рівень зависокий – сигнал про ситість припиняє поступати і виникає бажання «їсти як не в себе», а на додачу знижується еластичність судин, підвищується ризик серцево-судинних захворювань, діабету та утворення тромбів. З низьким рівнем також не все гаразд – організм отримує команду «більше їсти, менше витрачати».

Окрім зазначеної функції, лептин бере участь у роботі головного мозку, імунних процесах, а також впливає на репродуктивну здатність. Тож, уникайте дієт зі зниженим рівнем жирів.

Читайте також: КАК ГОРМОНЫ ВЛИЯЮТ НА НАШУ КОЖУ В РАЗНОМ ВОЗРАСТЕ

5. Грелін

Виконує повністю протилежну до лептина функцію – сигналізує про голод. У нормі рівень гормону підвищується, коли шлунок пустий і знижується при отриманні необхідної кількості їжі. Однак при невеликих порціях, а то й взагалі їх відсутності, рівень постійно підвищується і стимулює їсти більше. Ось чому дієти постійно нас підводять. І саме тому наразі дієтологи наголошують на збалансованому харчуванні без голоду.

До речі, жири та білки відповідають за рівень ситості, тож не забувайте про них.

6. Інсулін

Регулює рівень глюкози в організмі, а саме відповідає за її надходження до клітин, де вона спалюється. Коли рівень інсуліну постійно високий і він вимушений працювати понаднормово, виникає інсулінорезистентність – відсутність відповіді клітин на дію гормону. Тому важливо звернути увагу на, так званий, глікемічний індекс. Він вказує, наскільки швидко продукти розщеплюються та перетворюються на глюкозу. Аби не зустрічатись з діабетом чи серцево-судинними захворюваннями, обирайте продукти з низьким та середнім показниками.

І декілька порад від дієтолога Наталії Зубаревої:

  1. надавайте перевагу поєднанню «вуглеводи + ненасичені жири» (наприклад, салат с оливковою олією);
  2. не вживайте знежирені продукти, бо це свідчить про заміну природних жирів на вуглеводні сполуки, що «незаплановано» збільшують рівень глюкози та інсуліну відповідно.

9 головних жіночих гормонів: знайти і любити-Фото 4

7. Адипонектин

Разом з греліном та інсуліном варто згадати й про цей гормон, адже усі вони пов’язані між собою. Він відповідає за чутливість клітин до інсуліну і знижує рівень глюкози в організмі. Низький рівень адипонектину призводить до зниження метаболізму, ендокринних та серцево-судинних захворювань. Нормальний рівень зменшує ризик діабету, раку та симптоми депресії, покращуючи настрій.

8. Кортизол

Гормон стресу, енергії та бадьорості. Основна дія – це вивільнення інсуліну для надходження глюкози в клітини, аби отримати енергію і впоратись зі стресом. Опісля організм повертається до звичного функціонування. Однак проблема в тому, що ми реагуємо на усі стресові ситуації однаково, не залежно, чи то затори на дорозі, чи зустріч з тигром. Тож ймовірність мати підвищений рівень кортизолу досить велика. Тим паче у сучасному світі, коли нас часто переслідують непередбачувані події, що не завжди є приємними.

Для нормалізації свого стану Наталія Зубарева пропонує додавати вітаміни С, групи В, Омегу-3; спати не менше 8 годин; не тренуватись перед сном; піклуватись і радувати себе; навчитись говорити «ні», адже велика кількість справ пов’язана з тривожністю і хвилюванням; та нарешті знайти свій метод релаксації.

До речі, у 2009 році лауреати Нобелівської премії Елізабет Блекберн, Джек Шостак та Керол Грейдер довели, що стрес вкорочує вік.

Читайте також: КАК УРЕГУЛИРОВАТЬ УРОВЕНЬ ГОРМОНОВ ЕСТЕСТВЕННЫМ ПУТЕМ

9. Соматротопін

Гормон росту, що знижує відкладення підшкірного жиру, посилює спалення жиру та збільшення м’язів, контролює рівень холестерину, допомагає у виробленні колагену, котрий необхідний для пружності шкіри.

Найбільше він синтезується разом з мелатоніном при повній темноті у проміжок між 23:00 до 01:00. Саме цим обумовлені поради лягати спати о 22 вечора.

Тож спіть удосталь, любіть та бережіть себе!

Автор: Ліза Єрмоленко

Статьи по теме