У всьому світі набирає обертів явище ДНК-туризму. Суть його в тому, що люди, здавши ДНК-тест на генеалогію, подорожують місцями своїх предків. Це явище потягнуло за собою таке. Про нього ми й поговоримо.
З’ясувалося, що ДНК-тести фактично надають інструкцію щодо максимально ефективного управління організмом. Про те, як використовувати ці дані ДНК, ми розповімо нижче.
Якщо підходити до теми генетики з погляду здоров’я та краси, то здавши ДНК-тест ви зрозумієте набагато більше, ніж очікуєте. Найяскравішим прикладом є випадок із Анджеліною Джолі. Пройшовши ДНК-тест, вона дізналася про схильність до раку грудей (близько 87%) та раку яєчників (50%). Ген, який відповідає за подібні захворювання і є їх індикатором, виявили у Анджеліни.
Генетика дуже важлива для кожної людини, так як наші сімейні гени схиляють реакції і схильність організму на різні захворювання або на певні процеси життєдіяльності.
Існує окрема наука – нутрігенетика, яка вивчає взаємозв’язок наших генів з особливостями харчування. Кожна поживна речовина чи то жири, вуглеводи, вітаміни засвоюється організмом по певному ланцюжку, який складається з білків. Таких ланцюжків дуже багато, тому кожен із нас по-різному засвоює різні продукти. Хтось добре переносить лактозу, а хтось ні, хтось переносить глютен, а хтось ні. Те саме з вітамінами — у кожної людини різний рівень засвоюваності. Чий організм швидко засвоює вітамін з їжі, а потім його швидко виводить, чийсь – ні. Кожен організм дуже індивідуальний.
ДНК-тест не оцінить нинішній стан людини, але покаже, як працює її організм. Якщо людина одночасно здає ДНК-тест і водночас аналіз на поточний стан вітамінів, крові, волосся, нігтів, то можна зіставивши цю інформацію, сказати, як варто скоригувати дієту для того, щоб рівень вітамінів був такий, який рекомендований. Наприклад, може бути ситуація, коли в людини брак вітаміну С, і ми бачимо, що причина в генетиці. Це саме той випадок, коли вітамін швидко виводиться із організму і не засвоюється. Тоді треба рекомендувати йому споживати набагато більше вітаміну С, ніж за нормою. Тому, маючи дані ДНК-тесту та аналізів на вітаміни та мікроелементи, дієтолог може скоригувати ваше харчування та сказати, що потрібно робити, щоб рівень кожного елемента був у нормі.
Читайте також: Які вітаміни варто приймати, щоб бути здоровою і щасливою
Певні варіанти генів по-різному беруть участь у відкладанні підшкірного жиру. Наприклад, є такі люди, у яких внаслідок силових вправ товщина підшкірно-жирової клітковини збільшується, тобто жир не спалюється, а накопичується. Таких людей небагато, лише кілька відсотків, але вони є. Якщо вони хочуть спалити жир, то силові вправи не приведуть їх до результату, який вони хочуть отримати.
Організм кожної людини загалом по-різному реагує на фізичні вправи. Хтось дуже швидко спалює жир, щойно починає тренуватися. Хтось, навпаки, робить це дуже повільно. Це теж визначається генетикою, наскільки швидко організм вміє задіяти жирові запаси, перетворюючи їх на енергію, яка витрачається під час вправ. Тому зробивши тест, ви зрозумієте як влаштований ваш організм і як йому легше боротися з жиром, що накопичився.
У когось постійні вивихи, хтось мучиться з наслідками струсу мозку. Ця інформація також пов’язана із генетикою. Наші зв’язки складаються з різних білків – вони можуть бути більш менш міцними. Якщо менше – людина легко отримує вивих. Не варто забувати, що щільність тканин залежить у тому числі від живлення та способу життя, але існує генетична схильність. Також є певні маркери, які підвищують або знижують ризик переломів, струсу головного мозку.
Найпростішим прикладом послужить процес струсу головного мозку. При струсі утворюється токсичний викид, який спрямовується в головний мозок. Якщо організм вміє швидко виводити ці токсини, навіть при виникненні травми ніякого ризику для головного мозку немає. Але якщо організм не вміє їх виводити, відбувається отруєння головного мозку. Ці знання допоможуть обрати вид спорту з урахуванням можливих травм.
За процес старіння відповідають сотні різних генів, якогось певного гена немає. Тому люди не можуть створити універсальну таблетку від старості і не можуть передбачити, коли людина помре, скільки вона житиме. Але вплинути на деякі процеси все ж таки можна.
Існують два яскраві критерії, такі як стан шкіри та рівень гормонів. Головним вважається гормон-тестостерон. Зниження його рівня – сигнал для організму, що він старіє і настав час усі функції уповільнювати. Початковий рівень тестостерону, який був на піку в молодості, у різних людей варіюється. Залежно від початкового рівня організм по-різному реагує на зовнішній тестостерон як таблеток (тестостеронозамещающая терапія). Зараз це модно називається антиейдж-терапія, а насправді це гормонозамісна терапія. Цієї технології вже років двадцять. Фактично людям після 35-40 років рекомендують приймати певну дозу гормонів, щоб підтримувати рівень власних гормонів. Це впливає на ваш стан: ви старієте трохи повільніше, ніж належить. Наскільки повільніше залежить і від людини, і від того, що їй прописують лікарі. Як правило, вдається відкласти старіння на десять років.
Читайте також: «ДІЄТА ПРОТИ СТАРОСТІ»: ПРАВИЛА ХАРЧУВАННЯ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ УПРАВЛЯТИ ВІКОМ
Дахлість або пружність шкіри залежить від того, в якому стані знаходяться різні колагенові волокна. Генів колагенів дуже багато, вони бувають різні мутації, різні варіації. Всі засоби догляду, які містять колаген, у плані дії цього колагену безглузді, тому що він не може проникати крізь шкіру. Вивчаючи гени білків-колагенів, можна припустити, як шкіра старітиме. У когось вона старітиме швидше, у когось повільніше.
Однією з генетичних проблем є реакція шкіри на ультрафіолет, який може прискорити процес старіння. Якщо людина має схильність до фотостаріння шкіри, то їй потрібно активно користуватися сонцезахисними кремами. Якщо він не має схильності — все ще потрібно, але не в таких обсягах. Питання, який крем вибрати: одному знадобиться захист SPF 50 і більше, іншому достатньо захисту SPF 30. Загар для різних людей може бути по-різному корисним або шкідливим. З одного боку, вплив сонця допомагає у виробленні вітаміну D, з іншого – збільшує ризик меланоми та старіння шкіри. Кожній людині варто зіставляти будь-які можливі ризики та користь.
Існує безліч підходів до ДНК-тесту, популярність якого зростає дедалі більше. Якщо підходити до теми генетики з погляду здоров’я та краси, вибирати необхідно комплексний підхід до продовження молодості організму. Він заснований на методах доказової медицини та із застосуванням різних методів діагностики. Комплекс включає такі етапи: