Закрити
UA
Краса

Елімінаційна дієта: що це та з чим його їдять

Поділись:

Настав час познайомитися з ще однією цікавою дієтою!
Елімінаційна дієта меню

Ваша подруга Аня відмовилася від вуглеводів, друга половинка виключила з меню “молочку”, а колега заявила, що сироїдність – це шлях до нірвани? Можливо, це знак, що вам також потрібно вибрати якусь особливу дієту для себе? Ми зібрали деякі відомості про елімінаційну дієту, які, напевно, допоможуть вам визначитися «бути чи не бути». 

Що таке елімінаційна дієта?

Мусимо попередити тих, хто прийшов сюди шукати легкий спосіб скинути п’ять кілограмів за два дні: елімінаційна дієта не про це. Вона створена для того, щоб визначати продукти, до яких ваш організм особливо чутливий і може навіть відгукуватися алергією. елімінувати* (звідси і назва) їх із вашого раціону на тижні або місяці. 

Читайте також: DASH-ДІЄТА: ЩО ЦЕ І З ЩО ЙОГО ЇДЯТЬ

Як вона працює?

Разом з лікарем вам потрібно скласти список продуктів, які можуть спричинити неприємні симптоми. Найчастіше до цього списку потрапляють:

  • молоко

  • яйця

  • горіхи

  • пшениця

  • кукурудза

  • молюски

  • алкоголь

  • соя

Після того, як ви складете індивідуальний «чорний список», вам доведеться повністю виключити всі ці продукти з вашого раціону та поспостерігати за тим, як реагуватиме на це ваше тіло. Для цього фахівці рекомендують вести щоденник харчування та записувати туди не тільки те, що відправили у свій шлунок, а й те, що відповів вам ваш організм (наприклад, після салату з огірком та капустою відчула здуття). Потім слід реінтродуктивна фаза, коли вам можна потроху повертати заборонені продукти в своє меню. Один продукт за один раз. Але при цьому ви не повинні забувати записувати всі свої відчуття у щоденник. Якщо ви зможете провести причинно-наслідкові зв’язки між продуктом та реакцією організму, тоді будьте готові назавжди викреслити його зі свого меню та життя. 

Елімінаційна дієта, що це

Чи варто спробувати елімінаційну дієту?

Якщо ви страждаєте від певних алергічних реакцій при прийомі певних продуктів (задуха, першіння у горлі, висип), тоді ван потрібна не елімінаційна дієта, а візит до лікаря. Але якщо ми зараз говоримо про більш легкі реакції (здуття живота, головний біль, втома, проблеми з травленням), причина яких так і залишається вам загадкою, тоді вам варто спробувати цю дієту. 

Читайте також: ПАЛЕО-ДІЄТА: ЩО ЦЕ І З ЩО ЙОГО ЇДЯТЬ

Чи є побічні ефекти?

Вам потрібно терпіння, багато терпіння: щоб зрозуміти, який саме продукт виводить організм з ладу, вам потрібно як мінімум пару тижнів проводити експерименти з «підозрілими» жителями холодильника і ретельно все записувати. Щоб все спрацювало, вам також доведеться бути дуже уважною і в магазині (читайте етикетки), і в ресторані (влаштовуйте допит офіціанта). Не забувайте і про те, що вам доведеться пройти весь цей шлях пліч-о-пліч з професіоналом – тільки він підкаже, як доотримувати всі корисні речовини при відмови від деяких продуктів. Щось ще? Ах, так, якщо елімінаційна дієта комусь допомогла, це зовсім не означає, що вона допоможе вам. 

posts-to-db-Фото 3

Вердикт експерта

Важливо розуміти, що елімінаційна дієта не дієта для схуднення, а харчування з метою виключення алергічних реакцій та інших несприятливих впливів продуктів на організм.

Часто до алергенного списку потрапляють шоколад, молоко, зернові, гриби, морепродукти, томати, полуниця, цитрусові та інші екзотичні фрукти. Як зрозуміти, що саме цей продукт треба виключати? Прийде заморочитися і вести щоденник, докладно описуючи всі симптоми. Потрібно буде їсти продукт принаймні двічі на день та у досить великій кількості. Час реакції на проблемний продукт може змінюватись: від 10 хвилин до 12 годин.

Шукати потрібно такі ознаки: головний біль, свербіж, здуття, нудота, запаморочення, втома, діарея, нетравлення, сонливість через 30 хвилин після їди, почервоніння шкіри, прискорене серцебиття.

Пам’ятайте про можливість перехресного реагування. Тобто, якщо у вас харчова алергія, наприклад, на коров’яче молоко, з раціону потрібно виключити також козяче молоко, і телятину, і яловичину. А при алергії на курячий білок протипоказані не тільки курячі, а й перепелині яйця, майонез на їх основі, а також деякі лікарські препарати. Якщо після припинення вживання можливих алергенів хвороба регресує, отже алергенний препарат було визначено правильно.

Тим, хто планує спробувати елімінаційну дієту, дуже рекомендую робити це під наглядом лікаря.

– радить wellness-коуч, засновниця фітнес-програми Beautycamp Ольга Сухова.

Якщо вас вимотує неприємне відчуття в шлунку після їжі і у вас є підозра, що виною не захворювання шлунково-кишкового тракту, а саме «не ваш» продукт, варто поспілкуватися з лікарем або дієтологом. Фахівець підкаже вам, чи варто намагатись щастя з елімінаційною дієтою чи ні. 

Елімінувати – (книжн.) видаляти, виключати, усувати що-небудь.