Експерт Андрій Якобчук розповідає все про замісної гормональної терапії
У житті жінки рано чи пізно настає момент клімаксу – період, коли дітородна функція організму відключається. Менопауза не у всіх протікає легко і спокійно, тому ми часто чуємо про замісну гормональну терапію (ЗГТ) як про метод, який полегшує процес вступу жінки в нову фазу життя. Пластичний хірург та онкомамолог Андрій Якобчук розповідає про те, що таке ЗГТ, чи потрібно її починати і про плюси та мінуси використання гормональних препаратів.
Читайте також: Міфи про здоровий спосіб життя, в які не варто вірити
Клімакс у жінок протікає гостріше та швидше, ніж у чоловіків: триває він від трьох до п’яти років. У середньому він настає до 50 років. В цей час жінки можуть стикатися з різними проявами клімактеричного періоду, наприклад:
Замісна гормональна терапія існує для того, щоб полегшити або зняти перераховані вище симптоми. У період менопаузи в організмі жінки різко знижується рівень вироблення прогестерону та естрогену. За допомогою ЗГТ ці гормони вводяться ззовні у пероральній (таблетки), трансдермальній (підшкірні імпланти) та місцевій (креми) формах, щоб нормалізувати функції в тілі жінки. Звичайно, клімакс все одно настане, але без тих складнощів та дискомфорту, які могли б бути.
Замісна гормональна терапія має як свої прихильники, так і противники, але спочатку поговоримо про те, чому її призначають. Багато досліджень вказують на те, що в більшості випадків ЗГТ захищає кісткову тканину в організмі. Коли необхідні гормони не виробляються в потрібній кількості, кальцій починає вимиватися з кісток, що призводить до їхнього руйнування при незначних травмах. позбавлення від припливів жару та пітливості – ще один доведений результат прийому гормональних препаратів.
Читайте також: Все про мастектомію: що це таке, види операції та відновлення
При замісній гормональній терапії можлива і така користь:
Після призначення лікарем замісної гормональної терапії жінка проходить або короткочасний курс лікування (від трьох місяців до півроку) або тривалий (5-7 років і більше). Звичайно, самостійно переривати курс не можна: пацієнтка і від наслідків клімаксу не позбавиться, і може завдати шкоди власному здоров’ю.
Однак існують і ризики для жінки, яка хоче розпочати замісну гормональну терапію. Напевно, один із найпоширеніших страхів — це бобільша ймовірність захворіти на рак грудей, якщо почати вводити гормони ззовні. Цей ризик цілком обґрунтований науковими дослідженнями: наприклад, вчені з благодійної організації Cancer Research UK підтвердили, що при прийомі гормональних препаратів підвищується можливість виникнення раку молочної залози, матки та яєчників, а також серцево-судинних захворювань. Говорячи про інші ризики, зазначають, що після призначення ЗГТ можуть виникнути чутливість грудей, здуття живота, зміни настрою, підвищення артеріального тиску та маткові кровотечі.
Насамкінець хочеться сказати, що перед прийняттям рішення про початок ЗГТ потрібно подумати самостійно, наскільки це буде корисно для організму. Якщо у вас немає схильності до ішемічної хвороби серця або раку грудей, про прийом гормональних препаратів можна замислитись і піти на подальшу консультацію з лікарем. Він розповість не тільки про можливі ризики та позитивні сторони ЗГТ, але й запропонує альтернативний варіант лікування.
Фото: unsplash.com