Нашій шкірі, як і всьому організму, повсякденні стрес, тривоги та переживання на користь не йдуть. Насправді, значення має не сам стрес, а його кількість. Але у нас добрі новини: все можна виправити.
Мало хто знає про таке поняття як «імунітет шкіри». Це складна система, яка підтримує певний баланс кислотності, жирності та всієї спільноти бактерій на нашій шкірі. Наприклад, коли нам загрожує інфекція, її усунення організм відправляє лімфоцити, макрофаги та інші складові імунної системи.
Читайте також: ЕФІРНІ МАСЛА, ЩО ДОПОМОЖУТЬ СПРАВИТИСЯ З ТРИВОЖНІСТЮ І СТРЕСОМ
При стресі відповідальність бере він один із гормонів – кортизол. Коли ми тривалий час відчуваємо стрес або перебуваємо у стресовому стані, цей гормон пригнічує та гальмує синтез пептидів. Без них усі запальні реакції не працюють як належить, і організм, у свою чергу, перестає чинити опір і «відчиняє ворота» інфекціям.
Стрес сприяє запальним, алергічним, інфекційним захворюванням шкіри, викликає випадання волосся та уповільнює загоєння ран. Лікарі стверджують, що він у 40% випадків передує першому прояву псоріазу. У чотирьох із п’яти випадків стрес викликає загострення, у 70% запалення призводить до атопічного дерматиту.
Читайте також: БУДЬТЕ УВАЖНІ: 6 ФІЗИЧНИХ СИМПТОМІВ СТРЕСУ
Меланоцити (клітини шкіри, що відповідають за вироблення пігменту меланіну), шкіра та нервова система розвиваються з одного джерела – ектодерми, – і зв’язок між ними дуже тісний. Тому на будь-які зміни обстановки та на стрес першою реагує наша шкіра. У ній є рецептори, чутливі до всіх гормонів, що виділяються під час тривоги, переживань.
В результаті шкіра стає жирнішою, більш сприйнятливою до появи запалень і ранок, які гояться повільніше і гірше, ніж зазвичай. Можуть початися вугрові висипання та загостритися шкірні алергії та дерматити. Через підвищення рівня гормону тестостерону може випадати волосся на голові, а на тілі та обличчі, навпаки, рости.
Зв’язок шкіри та нервової системи настільки сильний і складний, що є навіть спеціальний напрямок — психодерматологія, яка розглядає як вплив психічного стану на шкіру, так і навпаки.
У хронічному стресі наша шкіра, як і тіло, втрачає багато води. Цей процес названий трансепідермальною втратою води. Шкірі загрожує подразнення і сухість, оскільки рідина потрібна підтримки бар’єрних функцій. У такому випадку варто убезпечити дерму та затримати в ній воду. Для цього потрібно вибирати засоби, що містять компоненти натурального зволожуючого фактора. У складі таких засобів можна знайти натуральні олії, силікони, спеціальні емоленти – такі як молочна та гіалуронова кислоти. Зменшити та уповільнити запальні процеси допоможуть речовини з пребіотиками та пробіотиками – продуктами розщеплення бактерій.
Не варто забувати про те, що наше тіло – наш будинок, і воно активно реагує на стрес. Потрібно дбати про себе як зовні, так і всередині, збагачуючи організм корисними вітамінами, необхідними гормонами та позитивними емоціями.