Передсвяткова лихоманка витягла всі соки? Настав час перевести дух.
Ментальне виснаження – це стан емоційної втоми внаслідок накопиченого стресу в особистому чи професійному житті. Емоційне виснаження одна із ознак вигоряння.
Люди, які відчувають ментальне виснаження, часто відчувають, що вони не мають влади і контролю над тим, що відбувається в їхньому житті. Їм видається, що вони стали заручниками ситуації. Нестача енергії, проблеми зі сном та зниження мотивації можуть ускладнити подолання емоційного виснаження. Згодом цей хронічний стресовий стан може завдати непоправної шкоди вашому здоров’ю.
Як зрозуміти, що маєте ментальне виснаження? Ми зібрали головні симптоми.
ви швидко дратуєтесь. Будь-яка дрібниця може вивести вас із себе, а світ уявляється в згущених темних фарбах.
ви скрізь спізнюєтеся. Почуття того, що час тече крізь пальці і вам його катастрофічно не вистачає, призводить до того, що ви постійно поспіхом, але нікуди не встигаєте.
ви маєте проблеми з мотивацією. Завдання, які раніше викликали захоплення і бажання якнайшвидше вирішити, зараз видаються важким вантажем, який ускладнює і так нелегке життя.
ви страждаєте від безсоння. Ваше майбутнє видається вам невиразним, а в теперішньому ви бачите одні тільки проблеми та перешкоди, що призводить до складнощів із засипанням.
ви уникаєте відповідальності. Раніше це не було для вас проблемою, але зараз ви не хочете відповідати за свої рішення і слова.
ви плачете без причини. Вам просто іноді хочеться пустити сльозу і таким чином полегшити вантаж, який давить усередині.
Читайте також: ОАЗИС СПОКОЇ: ЯК ПОЧАТИ МЕДИТУВАТИ І НАВІЩО?
1. Робіть перепочинки
Якщо зараз у вас немає можливості піти у повноцінну відпустку, тоді почніть з малого: робіть тайм-аути. У черзі в супермаркеті, протягом робочого дня, під час миття посуду. Дозвольте собі хоч п’ять хвилин не думати про те, що вас турбує, і просто перейдіть на те, що приносить вам задоволення. Уявіть, як повернетеся після важкого дня додому і увімкніть улюблений серіал або обійміть кохану людину, а краще — і те, й інше.
2. Перейдіть на моносенсорність
Відпочиньте від зайвих світла та шуму. Проведіть кілька хвилин, сидячи в темній тихій кімнаті, і відзначте про себе, наскільки це розслабило вас. Вживіть заходів для зменшення надмірного сенсорного впливу, з яким ви стикаєтеся щодня. Наприклад, надягніть навушники в метро, вимкніть телевізор, якщо ви його не дивитеся, купіть щільні штори. Робіть все, що зменшить зайвий сенсорний внесок у ваше життя.
Читайте також: 5 Ознак того, що вам потрібен ментальний відпочинок
3. Дозвольте собі розслабитись
Якщо у вас багато справ та список завдань ніколи не закінчується, ви можете стати жертвою фрази «Я винна». Але якщо у вас перерва на обід або кава, то дозвольте собі насолодитися цим часом сповна. Чому ми так часто почуваємося винними за те, що розслаблюємось та відпочиваємо?
Бути дорослим – це добре знати себе і знати, що для вас є дійсно розслаблюючим, втішним та підтримуючим. Якщо те, що вам подобається, – це дивитися в YouTube на сплячих котиків, то робіть це без будь-яких докорів сумління. Дозвольте собі спокійно насолоджуватися простими радощами, будь то відео з котиками або бутерброд.
4. Будьте реалістами
У сучасному світі рідко кому вдається виконати хоча б частину завдань, які перед ним стоять щодня. Тільки ви викреслили одну справу, як на її місці з’являється ще дві. Усвідомте, що ви (всі ми) не в змозі зробити все. Це розуміння подарує вам почуття легкості та свободи. І не лайте себе за те, що щось не змогли.
5. Визначте пріоритетні завдання
Деякі зусилля приносять дивіденди, тоді як інші – ні. Подумайте, які сфери життя варті того, щоб витрачати на них свої сили та час, а які ні. Це дозволить вам не розпорошуватися на непотрібні речі. Якщо ви почнете правильно розподіляти свої ресурси та спрямовувати енергію у потрібне русло, це дозволить вам робити менше, а отримувати більше.
– визначте стрессор і позбавтеся його;
– займайтеся спортом;
– харчуйтеся правильно;
– Медитуйте;
– Більше спіть;
– Зверніться до фахівця.
Бережіть себе та своє ментальне здоров’я!
Джерело фото: unsplash.com