UA
RU

Полінуклеотиди: як препаратами краси лікують шрами, отримані під час війни

Редагувати переклад

Полінуклеотиди: як препаратами краси лікують шрами, отримані під час війни-Фото 1

 

Повний гід по полінуклеотидам — препаратам, які у мирний час допомагали позбутися постакне, зробити шкіру пружною та продовжити її молодість, а під час війни стали на варті лікування уламкових та опікових рубців.

Ми вже писали про благодійну ініціативу Averina Clinic, лікарі якої запустили проект допомоги пацієнтам, які отримали страшні травми обличчя та тіла під час обстрілів мирних українських міст. Тепер ми хочемо поділитись методами, з якими працюють фахівці Averina Clinic. Разом із Владленою Аверіною ми зробили повний гід по полінуклеотидам – препаратам, які прийшли з опікової медицини і сьогодні у всьому світі використовуються у косметології для краси та здоров’я шкіри. Все, що ви хотіли знати про полінуклеотиди, розповість лікар-дерматовенеролог, косметолог, засновниця клініки Averina Clinic Владлена Аверіна

 

Полінуклеотиди: як препаратами краси лікують шрами, отримані під час війни-Фото 2

 

Що таке полінуклеотиди?

Це ланцюжок з нуклеїнових кислот, які містяться у ядрах клітин будь-яких живих організмів. За допомогою нуклеїнових кислот формується та функціонує ДНК, основною функцією якої є передача генетичної інформації

 

Наскільки безпечними є полінуклеотиди? Чи багато хто побоюється небажаних реакцій, адже полінуклеотиди з молок лосося по суті несуть чужу генетичну інформацію в нашу шкіру?

Раніше полінуклеотиди були плацентарного походження, тому іноді на них виникали алергічні реакції. Сьогодні їх добувають із молок лососевих риб. Чому саме з молок? Ядро клітини лососевих молок дуже велике, з нього можна отримати дуже багато якісного матеріалу, який, перш ніж потрапити до формули препарату для ін’єкцій, проходить ретельну обробку. Побоюватися, що ДНК лосося може якось впровадитись у наші клітини і там нашкодити, – не варто. Клітина має мембрану з дуже вузькими порами, які здатні відфільтровувати великі речовини. Також клітина має ядро, яке теж має свої пори, ще меншого діаметру. Тому жоден полінуклеотид через свій розмір не здатний проникнути в клітину шкіри і вплинути на генетичну інформацію. Працюють полінуклеотиди зовсім по-іншому.

Як саме працюють полінуклеотиди у шкірі?

При введенні полінуклеотидів у шкіру, клітина отримує інформацію, що у позаклітинному просторі є «уламки кораблетрощі», тобто поруч є частки ядерного вмісту, полінуклеотиди. Рецептори сприймають таку інформацію як «десь зруйнувалася клітина», відповідно треба зібратися і видати якусь реакцію, наприклад, відповісти посиленою регенерацією, самовідновленням. Відповідь клітини залежатиме від того, які це частинки, скільки їх, яка їхня концентрація. Ефект полінукліотидів завжди залежить від дози, концентрації, тривалості курсу ін’єкцій. Шкіра відповідає на те, як саме ми хочемо її простимулювати. Варіантів у випадку з полінукліотидами досить багато, тому вони сьогодні такі популярні. Це стимуляція колагену, протизапальна та антиоксидантна дія, вплив на судини шкіри, гіперпігементацію.

 

Чому полінуклеотиди наразі такі популярні?

Полінуклеотиди прийшли до нас із опікової медицини (комбустіології), де їх вперше почали використовувати широко. Що таке опік – це травмвтичне ураження шкіри внаслідок дії високих температур, вогню, хімічних речовин, електричного струму, що може привести до рубцювання. Тобто, йде заміщення одного виду тканини – іншим її видом (сполучною тканиною). У данному випадку, сполучна тканина — це і є рубець, шрам. Для того, щоб процес загоєння протікав наскільки це можливо фізіологічно – використовували полінуклеотиди, які змушували певні клітини шкіри працювати інтенсивніше. Тобто, замість грубого потворного рубця, утворювалися менш помітні, норматрофічні рубці. Норматрофічний рубець — це шрам, який знаходиться на одному рівні зі шкірою, не виступає і не провалюється в неї.
З появою полінуклеотидів стало можливим навіть відновлення власної тканини при неглибоких опіках. Естетична медицина, яка збирає як пилосос звідусіль все найкраще, де мова йде про видиме покращення якості шкіри, відразу взяла полінуклеотиди на озброєння. Для лікування рубців постакне, розтяжок, шрамів, гіперпігментації, омолодження, звуження пір і вирівнювання рельєфу шкіри. З усіма цими проблемами та станами шкіри полінуклеотиди чудово справляються.

 

З появою полінуклеотидів у косметології виникло таке питання: що краще – пептиди чи полінуклеотиди?

Це два нерівноцінні препарати, які не варто порівнювати. Полінуклеотиди дають широкий діапазон вирішення шкірних проблем. Пептиди працюють інакше. У кожного пептиду, який має свій набір амінокислот, – вузькоспрямована дія. Тобто різні види пепетидів діють тільки на певні клітини і викликають тільки один певний ефект. До того ж, добре вивчених пептидів наразі не так багато. На вивчення одного пептиду має йти щонайменше 10 років. Сьогодні у багатьох корейських ін’єкційних препаратах можна побачити мікси із 7-15 пептидів. В мене такі препарати не вселяють довіру, тому що незрозуміло наскільки безпечно таке поєднання пептидів. Незважаючи на те, що пепетиди дають вау-ефект, з ними вірогідніші алергічні реакції, більш тривалий період відновлення шкіри після ін’єкцій, оскільки папули розсмоктуються довго, непередбачені відстрочкні реакції

З якими компонетами у препаратах найчастіше поєднуються полінуклеотиди?

Найчастіше полінуклеотиди йдуть у препаратах як монокомпонент. Вони можуть бути різної концентрації, довжини ланцюжків, ступеня полімеризації, молекулярної ваги. Але є препарат, з яким найчастіше поєднуються полінуклеотиди – це гіалуронова кислота. Гіалуронова кислота дає швидкий видимий ефект та потенціює дію полінуклеотидів.
Чи можна поєднувати ін’єкції полінуклеотидів з іншими ін’єкційними чи апаратними процедурами?
Ін’єкції полінуклеотидів відмінно поєднуються з багатьма іншими методиками та вбудовуються у косметологічні лікувальні протоколи. Наприклад,відмінне поєднання з апаратними процедурами. Переважно, фахівці черегують апаратний вплив та ін’єкції полінуклеотидів, це приносить гарний результат. Наприклад, якщо ми говоримо про вплив на судинну сітку, то ми можемо чергувати полінуклетиди (кожні три-чотири тижні) та IPL (фототерапію) – раз на два тижні. Якщо це інвазивні процедури, наприклад фракційний лазер або RF, полінуклеотиди використовуються після них, щоб швидко відновити шкіру. Адже головна та первинна функція полінуклеотидів – регенерація. Також полінуклеотиди чудово працюють з ін’єкціями плазми (черегуючи їх) і ми використовуємо такі протоколи в лікуванні алопеції. У воєнні часи ми використовуємо такий протокол для корекції осколкових та опікових рубців.

 

Полінуклеотиди: як препаратами краси лікують шрами, отримані під час війни-Фото 3

 

Який ефект можна отримати від полінуклеотидів та як швидко?

Не варто очікувати від полінуклеотидів вау-ефекту одразу після введення. Вони не працюють миттєво. Тому часто в препаратах вони йдуть у тандемі з гіалуроновою кислотою. Саме вона дає швидкий ефект, який пацієнт відчуває відразу: зволоження, підвищення тургору, розгладжування. Роботу полінуклетидів ви почнете відчувати не менш як через два тижні – це освітлення та вирівнювання тону шкіри, помітне розгладжування рельєфу, скорочення глибини зморшок, підвищення еластичності та помітний ліфтинг ефект. Якщо ми говоримо про антиейдж, то оцінити роботу полінуклеотидів при їх регулярному використанні ви зможете на зустрічі однокласників, через 10 років на спільному фото.
Дуже добре полінуклеотиди показали себе у роботі з рубцями будь-якого типу. Якщо раніше ми використовували їх для лікування постакне і домагалися відмінних результатів, то під час війни нам доводиться працювати з безліччю посттравм різного походження, у тому числі уламковими та опіковими. І тут препарати на основі полінуклеотидів показали себе дуже ефективними, надаючи протизапальну та регенеруючу дію.

 

Від чого залежить якість препаратів на основі полінуклеотидів? Як не помилитися у виборі?

Від їх концентрації, молекулярної ваги, розміру та щільності зв’язку між нуклеїновими кислотами. Наші ферменти шкіри повинні ще нарізати їх на дрібніші частини, щоб ці частинки з’єднувалися з рецепторами і дали необхідний ефект. Тому сьогодні концентрація полінуклеотидів у монопрепаратах, що дають відчутний терапевтичний ефект, становить 1-2,5 %. Полінуклеотиди такої концентрації достатньо вводити один раз на 2-4 тижні. Є полінуклеотиди з невеликою концентрацією 0,2%, але в цьому випадку вони не грають у препараті першу скрипку. До них зазвичай додається цілий коктейль супутніх складових – амінокислоти, мінерали, вітаміни, гіалуронова кислота. У цьому випадку ми говоримо лише про підтримуючу легку мезотерапію, яка потребує більш частого введення – 1 раз на 2 тижні, для отримання видимого ефекту.

 

Чи бувають неякісні полінуклеотиди?

Якщо вам пропонують препарат з полінуклеотидами, який необхідно колоти один раз на тиждень і концентрація їх у препараті нижче 0,2%, варто замислитись. Можливо, це звичайна мезотерапія стандартними коктейлями (що теж непогано) Але. Щоб простимулювати шкіру полінуклеотидами, запустити каскад реакцій, та отримати відповідь – потрібен час. Тому препарати з високою концентрацією полінуклеотидів які необхідно колоти часто – це або не знання виробником патогенезу або жадоба наживи.

 

Чи заслуговують на увагу домашні лінії косметики з полінуклеотидами?

Хоча домашні доглядові засоби не проникають глибоко, косметика з полінуклеотидами безумовно заслуговує на увагу. Як працюють полінуклеотиди у складі кремів та сироваток? Це насамперед хороша зволожуюча, стимулююча та освітлююча дія для шкіри. Яскравість ефекту залежить і від того, що окрім полінуклеотидів вміщує формула таких засобів, але основне завдання «домашніх» полінуклеотидів – нормалізіція функції та оновлення шкіри.
Чи використовуються полінуклеотиди в лікуванні випадання волосся?
Наразі полінуклеотиди активно використовуються в лікуванні алопеції, зокрема дифузного та постковидного випадання волосся. Вони добре поєднуються з PRP-терапією (плазмотерапією) у протоколі, де чергується плазмотерапія та полінуклеотиди раз на два тижні.

 

Полінуклеотиди: як препаратами краси лікують шрами, отримані під час війни-Фото 4

 

Ви активно застосовуєте полінуклеотиди у лікуванні постожогових і постуламкових рубців, отриманих під час війни, які результати?

До війни ми практикували ін’єкції полінуклеотидів у протоколах лікування рубців постакне, які були атрофічними (тобто менше рівня шкіри). Інша картина і тактика була після маммопластики (збільшення грудей). Іноді через сильне натягування тканини під грудьми і в ореолярній ділянці міг утворюватися грубий гіпертрофічний рубець. Після застосування ін’єкцій полінуклеотидів він згладжувався, ставав норматрофічним (на одному рівні зі здоровою шкірою).
У благодійному проекті фахівці Averina Clinic використовують апаратні методи, плазматерапію та полінуклеотиди для лікування рубців, отриманих під час війни: це уламкові та опікові посттравми обличчя і тіла. Минуло 4 місяці, і ми вже бачимо перші результати. Полінуклеотиди добре працюють і там, де є нестача тканини, тобто атрофічний рубець, і де є рубці, що височіють над поверхнею шкіри – гіпертрофічні рубці. Полінуклеотиди нормалізують процеси вироблення колагену, вирівнюють колір шкіри в районі пошкоджень, прибирають синюшність або почервоніння, дозволяють зробити рубці менш помітним.

З якими препаратами ви працюєте у благодійному проекті Averina Clinic щодо лікування уламкових та опікових травм?

Що стосується ін’єкційних процедур, на початку повномасштабного вторгнення Росії, у нас був власний запас препаратів, які ми надавали безкоштовно, поки вони були в наявності. Одночасно ми вели переговори з дистриб’юторами про те, щоб нам надавали препарати з полінуклеотидами як гуманітарну допомогу для лікування пацієнтів із подібними травмами. Деякі компанії нас почули та приєдналися до проекту. Наразі ми отримали препарати від ANK Aesthetic Group «Pluryal Silk 1,5% PDRN» та «Pluryal Density 2% PDRN+НА» для лікування конкретної пацієнтки. Але ми тільки почали процес лікування цими препаратами, він триває. Ще декілька місяців ми поступово видалятимемо уламки зі шкіри (цей процес почався з травня), на очищених ділянках переходимо до препаратів з полінукліотидами.

 

Читайте також: Повертаємо красу: як у Averina Clinic безкоштовно лікують опікові та уламкові посттравми обличчя і тіла, отримані під час війни

 

З якого віку варто починати колоти полінуклеотиди?

Наприклад, при наявності рубців постакне, ін’єкції полінуклеотидів можна призначати підліткам у 15-16 років, з письмового дозволу батьків. В інших випадках для покращення якості шкіри: рельєфу, кольору, тургору шкіри, прибирання темних кіл під очима– полінуклеотиди можна розпочинати з 20-25 років (за наявності показань).

Фото надано компанією ANK Aesthetic Group
Статьи по теме