Закрити
UA
Краса

Нові технології в стоматології: вакцина від карієсу та цифровий дизайн посмішки

Поділись:

Що за стоматологія запропонує нам завтра? Своїми прогнозами на майбутнє з Ольгою Кіктенком поділилися фахівці світової величини.

GettyImages-85745190

Скандинавські, британські та китайські вчені щосили розробляють вакцину від карієсу. Проте не розслабляємось – жодне щеплення не замінить чищення зубів. У майбутньому, можливо, з’явиться спеціальний ополіскувач, який прибиратиме шкідливий наліт без участі щітки та пасти. А поки що стоматологію змінюють на краще цифрові технології.

Раніше в лікуванні та реконструкції зубного ряду лікарі керувалися лише рентгенівськими знімками. Тепер активно використовують DSD – цифровий дизайн посмішки. Суть методики авторства бразильського стоматолога Крістіана Кочмана полягає в тому, щоб пацієнт зміг побачити результат заплати, протезування, встановлення вінірів або коронок ще до початку лікування. Для цього виконуються цифрові знімки особи (анфас, профіль, з посмішкою у всі 32, на повному серйозі, під час мімічної активності), потім портрети завантажуються в спеціальну програму і в результаті комп’ютерного моделювання пацієнту видають варіанти майбутньої посмішки. Можна вибрати той дизайн, який вам подобається. Приблизно, як із візуалізацією ремонту квартири.

Читайте також: Як доглядати за зубною емаллю: найкращі методи

Затверджений фотопроект «копіюється» в ротову порожнину за допомогою композитної пластмаси – проводиться примірка майбутніх зубів. На цьому етапі ви оцінюєте їхню форму і колір і навіть можете протестувати нову конструкцію на ділі, пожувавши, скажімо, яблуко.

Лариса Дахно, стоматолог-хірург, рентгенолог, засновник та керівник Стоматологічної клініки доктора Дахно та Central Laboratory Diagnosis of the Head каже: «Ми запрошуємо пацієнтів брати участь у процесі планування посмішки, що дозволяє краще зрозуміти їхні побажання. Завдяки “цифрі” ми можемо проводити віртуальну пластичну хірургію кістки та стежити за зміною естетики обличчя. Спеціальні програми дозволяють правильно спланувати позицію імпланту та потім максимально точно впровадити його під час операції».

І додає, що висококласний сучасний стоматолог має вміти працювати з мікроскопом. Наприклад, надтонкі керамічні накладки на зуби (вініри) вимагають від лікаря ювелірної обробки зуба, що неможливо зробити без цього приладу. Напрямок digital – це і велика підмога для ортодонтів. Завдяки цифровій візуалізації вони визначають причину неправильного прикусу, друкують на 3D-принтері прозорі капи і з них вже створюють брекети.

На даний момент тестуються зубні імпланти та протези, надруковані на 3D-принтері з футуристичного матеріалу, здатного вбивати у слині 99% бактерій. До уваги, останні полімери справляються тільки з 1%. Останнім часом у стоматології дедалі частіше використовуються клітинні технології. Доведено, що стовбурові клітини, введені в кістку, діляться, перетворюючись на необхідний будівельний матеріал. А ось зуби, вирощені зі стовбурових клітин із «нуля» – все ще наукова фантастика.