Закрити
UA
Краса

Все про мастектомію: що це таке, види операції та відновлення

Поділись:

Інформація, яку варто знати кожній. 

posts-to-db-Фото 1

Діагноз «рак молочної залози» щодня чують кожні 40-45 жінок в Україні. Вони проходять різні етапи лікування та стикаються з вибором: зберегти красу чи життя. Ми запитали Андрія Якобчука, пластичного хірурга та онкомаммолога про особливості лікування цим методом, реабілітацію після операції, а також зробили пам’ятку про те, як стежити за станом своїх грудей.

Читайте також: Як світові та українські бренди підтримують місяць поінформованості про рак молочної залози

 

Про мастектомію

Мастектомія – хірургічна операція з видалення молочної залози. Її можуть призначати у випадках виявлення ракової пухлини, саркоми, при гінекомастії (гіпертрофованому збільшенні грудей). Також операцію проводять, якщо є генетична схильність до раку грудей.

Наприклад, голлівудська актриса Анджеліна Джолі пережила двосторонню мастектомію в 2013 році, а через два роки вилучила яєчники. У Анджеліни ризик розвитку раку грудей становив 87%, раку яєчників – 50%, а її родички – мама, бабуся та тітка – померли через ці хвороби. Завдяки тому, що Джолі широко висвітлювала свою медичну історію у ЗМІ, багато американок звернули увагу на власне здоров’я та перестали панічно боятися мастектомії. 

posts-to-db-Фото 2

Види операції та реконструкція грудей

Існують різні види лікування. Якщо видаляється тільки тканина грудей або груди зі шкірою, після комплексного лікування потрібна реконструктивна операція – одна з найскладніших операцій у медичній практиці, яка відновлює зовнішній вигляд грудей. Щоб реконструювати молочні залози, можна використовувати м’які тканини пацієнта, зробити маммопластику за допомогою імплантів або комбінувати два методи.

Реконструкція в один етап передбачає встановлення імпланта на збережені м’язи грудей, у два – початкове розтягування тканин за допомогою еспандера до розмірів молочної залози. Згодом еспандер замінюється на імплант. Відновлення грудей з використанням власних тканин вважається складнішою операцією. Анджеліна Джолі, наприклад, залишала природний сосково-ареолярний комплекс та ставила імпланти. 

Читайте також: 6 продуктів, які зменшать ризик раку грудей

Відновлення після операції

Хірургічне втручання – завжди стрес для організму, і мастектомія – не виняток. Загальне самопочуття пацієнтки після операції може відновиться досить швидко: на 1-2 добу дівчина починає сідати і вставати, трохи пізніше – пересуватися по палаті, а ближче до четвертої доби самопочуття майже приходить у норму. У лікарні можна провести загалом від 10 до 20 днів.

Після операції можливі кровотечі, інфікування, біль та дисфункція верхньої частини тіла. Щоб уникнути більшості ускладнень через мастектомію, лікарі можуть призначати лікувальну гімнастику, масаж, плавання, носіння компресійного рукава та екзопротезів, психотерапію. Компресійний рукав після операції надягають для того, щоб контролювати лімфедему – це застій лімфи, який спричинений хірургічним втручанням. Екзопротези – це штучні накладки, які імітують жіночі груди. Вони не лише допомагають жінці легше ставитися до перенесеної операції, а й попереджають порушення постави та викривлення хребта.

Як би не було складно фізично та психологічно після операції, слід пам’ятати: ймовірність захворіти на рак молочної залози, пройшовши мастектомію, знижується на 90%.

Читайте також: Знаменитості, які пережили рак грудей

Ставлення громадськості

Завдяки розголосу у світових ЗМІ інформація про рак молочної залози поширюється ширше, але, звичайно, до всіх верств населення та країн їй ще далеко. Останнім часом бренди стали приділяти проблемі захворювання більше уваги.

Наприклад, Стелла Маккартні, дизайнерка, з 2014 року в рамках свого бренду інформує про рак грудей: раніше від цього діагнозу померла її мама. А цього року у лінійці adidas by Stella McCartney створили спортивний ліф для дівчат, які перенесли мастектомію. У ролику знялася не просто модель, а боксерка, яка сама пройшла цю операцію. Або, якщо згадувати про подіум: нещодавно в Нью-Йорку провели альтернативний модний показ, де замість типових моделей на сцену вийшли дівчата, які пережили операції з видалення грудей. В Україні подібні заходи не такі яскраві та медійні, а, швидше, мають формат освітніх лекцій та навчальних зустрічей. 

posts-to-db-Фото 3

Пам’ятки для здоров’я грудей

Ви – господині свого власного здоров’я! Запам’ятайте, що і як часто потрібно робити, щоб завжди знати стан своїх молочних залоз:

  • робіть самообстеження грудей щомісяця;
  • щороку проходьте огляд у мамолога;
  • до 35-ти років щорічне УЗД молочних залоз – обов’язково;
  • після 35-ти років – мамографія.

Як тільки помітили щось незвичайне — ущільнення, почервоніння, виділення — не ставте діагнози, а йдіть до лікаря. Це не обов’язково рак! А навіть якщо і він, то, як свідчить статистика і багаторічний досвід, захворювання на початкових етапах може бути цілком виліковним у 95% випадків. 

Фото: unsplash.com