Розповідаємо про використання кислот в догляді за шкірою і розбераємось, на які саме магічні перетворення став здатен домашній догляд.
Впродовж багатьох років жінки вірили, що дійсно помітних результатів можна досягнути лише в кабінетах косметологів: “cалонні процедури вирішують проблеми, а от домашній догляд – це скоріш приємний бонус, що особливо не впливає на ситуацію”. Часи змінилися, і доволі давно – стверджує Наталія Бобок (ех. Деркач), кандидатка медичних наук і засновниця всесвітньо відомого швейцарського бренду INSTYTUTUM (ІНСТИТУТУМ). Тож, давайте позбавмось стереотипів і розберемось, на які саме магічні перетворення став здатен домашній догляд, і яку роль в цьому відіграють кислоти як активні компоненти доглядової косметики.
Наша шкіра постійно оновлюється, скидаючи ороговілі часточки, відроджує нову себе, гладеньку і рівну. Проте якщо в юному віці цей процес зазвичай відбувається сам собою, то чим старші ми стаємо, тим повільніше і важче відбувається це оновлення. До тридцяти років для регенерації клітин шкірі потрібно близько 30 діб, а далі цей термін збільшується і збільшується. А враховуючи всі стресові фактори, яким ми піддаємо наші обличчя – забруднене міське повітря, перепади температур від кондиціонерів та опалення, декоративна косметика, агресивна лужна міська вода – аби позбавитись зайвого, шкіра починає потребувати нашої допомоги. Тут і вступають в гру засоби ексфоліації – скраби, пілінги, спеціальні апаратні процедури. І особливу роль серед них відіграють кислоти.
Абразивні скраби, що відлущують ороговілі клітинки і бруд завдяки механічному впливу дрібних часточок, підходять не для всіх типів шкіри і часто травмують суху або чутливу шкіру, до того ж, їх не можна використовувати при запаленнях. Натомість, кислоти м’яко послаблюють зв’язки між лусочками рогового шару епідермісу, забезпечуючи ефективне і при цьому м’яке відлущування, стимулюють відновлення клітин, а деякі – ще й додатково зволожують шкіру. За регулярного використання, шкіра стає гладкою, щільнішою, тон і текстура вирівнюються, а тьмяність, дрібні зморшки і забиті пори лишаються в минулому.
Наразі існує чимале розмаїття кислот, які використовують виробники косметики. Всі вони мають свої особливості і сфери застосування. Глобально, найпопулярніші кислоти в косметології зараз можна розділити на дві великі групи – це альфа- і бета-гідроксильні кислоти. AHA — водорозчинні, тому не проникають в глибокі шари шкіри, а відмінно працюють на її поверхні й інтенсивно оновлюють шкіру. Тоді як бета-гідроксильні кислоти (BHA) проникають глибше, працюють з такими проблемами, як ретельне очищення, освітлення та лікування запалень, і для них важливі правильно підібрані концентрації і чітке слідування правилам використання.
Найдієвішою та найуніверсальнішою AHA-кислотою можна назвати гліколеву. Її отримують з цукрової тростини та зеленого винограду, і вона чудово працює як із сухою, так і з жирною шкірою. Завдяки найнижчій молекулярній масі серед усіх AHA-кислот, гліколева кислота легко проникає в роговий шар епідермісу, стимулюючи оновлення клітин та інтенсивно впливаючи на текстуру і тон шкіри. Вона діє як потужний ексфоліант, розчиняючи “склеюючі” зв’язки між відмерлими клітинами, що прискорює процеси регенерації. Засоби з гліколевою кислотою вирівнюють тон та текстуру шкіри, покращують колір обличчя, освітлюють пігментні плями та згладжують дрібні зморшки. Крім того, вона стимулює вироблення колагену, що робить шкіру більш пружною та еластичною. Завдяки своїм властивостям гліколева кислота ефективно бореться з наслідками фотостаріння, зменшує сліди постакне та готує шкіру до кращого засвоєння інших активних інгредієнтів.
Також, обов’язково зверніть увагу на засоби з молочною та лимонною кислотою. Молочну кислоту отримують з кислого молока та йогурту. Вона має відлущуючі властивості, а також покращує здатність шкіри утримувати вологу. Лимонну кислоту, неважко здогадатися, видобувають з цитрусових: лимонів, лаймів, апельсинів і грейпфрутів. Вона має найвищу молекулярну масу з усіх AHA, тому працює на поверхні шкіри. Окрім відлущування (загального для всіх кислот), вона також має потужні відбілюючі властивості.
З BHA (бета-гідроксильні кислоти) в косметології широко використовується тільки саліцилова кислота, зазвичай – для лікування акне і звуження пор. Вона блокує запалення, зменшує вироблення себуму і добре відбілює шкіру. На відміну від AHA-кислот, саліцилова кислота проникає глибоко в пори, очищаючи їх від забруднень. Обираючи концентрацію, віддавайте перевагу 2% для жирної та проблемної шкіри, а для нормальної — менш насичену формулу з добре збалансованим складом, щоб уникнути пересушування шкіри. Тут дуже важливо покладатися на бренди, яким ви довіряєте, та додатково консультуватися з косметологом, якщо є сумніви. У формулі мають бути й мʼякі активи, які сприяють швидкому відновленню шкіри і балансують дію кислот. Тоді продукт діє потужно, але мʼяко і безпечно водночас.
Дивовижний (і на диво поширений) міф стверджує, що регулярне використання кислот наче б то стоншує шкіру, і тому варто використовувати їх з обачністю і починати чим пізніше, тим краще. В цьому твердженні є неправдою абсолютно все. Почнімо з того, що будь-якій проблемі в косметології набагато легше запобігти, ніж намагатися подолати наслідки. І своєчасний старт регулярної ексфоліації – запорука того, що ви пізніше стикнетеся з ознаками старіння на кшталт нерівного тону, дряблості, тьмяності, тонких ліній і зморщок. Тож ні, починати “чим пізніше” – взагалі не варіант.
По-друге, поговорімо про “стоншення шкіри”. Я розумію, звідки могло з’явитися таке уявлення – на побутовому рівні ми так розуміємо дію кислоти, вона ж-бо “роз’їдає”, тож, мабуть, стоншує. Ні, це абсолютно не так. Наша шкіра стоншується – але це відбувається незалежно від кислот. Просто з віком нашим клітинам важче виробляти достатню кількість колагену та еластану, необхідних для пружності шкіри, і в цілому шкіра стає схильнішою до зневоднення, сухості, втрати тонусу. Регулярна ексфоліація правильно підібраними засобами протистоїть цим процесам, оскільки знімаючи верхній змертвілий шар вона стимулює шкіру до відновлення на клітинному рівні, прибирає все зайве і підсилює шкіру. А у випадку молочної та гліколевої кислот, шкіра ще й отримує додаткове інтенсивне зволоження. Тож, все навпаки: регулярне використання кислот робить шкіру щільнішою, пружнішою і більш “молодою”.
Взагалі, ефективний антиейдж-догляд важко уявити без грамотної ексфоліації. Бо скільки б ми не намагалися впливати на шкіру, якщо на її поверхні – ороговілий шар, вона хоч-не-хоч виглядатиме тьмяною і позбавленою тонусу.
Я б використала таку аналогію: уявіть собі домашнє щоденне чищення зубів і професійну чистку у стоматолога. Безумовно, вони відрізняються одна від одної. Проте чи справедливо буде сказати, що чистити зуби вдома немає сенсу, краще раз на півроку сходити до професіонала?
Домашня ексфоліація працює зі шкірою системно, постійно і якісно, і оскільки це відбувається регулярно, вплив від неї – дієвий, потужний, хоч і водночас м’який. Агресивні салонні пілінги звісно можуть за раз допомогти досягти результату, але ви також маєте налаштуватись на процес відновлення і тривалої реабілітації, адже шкіра після опіку буде пекти, лущитись, свербіти і потрібно набратись терпіння. Я вважаю, що зовсім не варто піддавати шкіру таким екстремальним навантаженням і терпіти бʼюті тортури та опіки. Адже сучасні кислотні тонери, пілінги і пілінг-пади чудово справляться з задачею і приведуть вас до бажаної мети.
Звісно, зазначу, що я веду мову скоріш про антиейдж-догляд та вирішення базових проблем, на кшталт очищення, регуляції вироблення себуму та зволоження. Є стани, такі як акне, пост-акне, рубці – в яких салонні процедури можуть бути обов’язково показані дерматологами. Проте це – приблизно 10% всіх випадків. У 90% домашній догляд може вирішити більшість проблем – і, що важливіше, не допустити більшості проблем, спрацювати на випередження.
Є декілька важливих моментів у виборі засобів з кислотами для домашнього догляду, на які я раджу звертати увагу. Для початку при виборі засобів звертайте увагу на бренди, чия ефективність підтверджена клінічними дослідженнями, інформацію про які можна знайти у відкритих джерелах. Часто на упаковках може бути зазначено, що у складі є AHA чи BHA кислоти, але засіб не буде ефективний, якщо концентрації цих кислот у формулі будуть занадто малі, тобто недієві. Ми в INSTYTUTUM поєднуємо передові активні інгредієнти в оптимально високих концентраціях, щоб забезпечити максимальний результат, який зберігається довго. І друга порада щодо вибору продуктів з кислотами стосується їх поєднання з іншими продуктами для догляду. Для досягнення найкращих результатів обирайте засоби від одного професійного бренду. Їхня взаємодія протестована клінічно, що гарантує узгоджену дію всіх продуктів, синергізм компонентів, а значить і видатні максимально можливі результати догляду. Засоби з однієї лінійки розроблені для підсилення ефекту один одного, знижуючи ризик подразнень, небажаних реакцій і несумісності.
З доглядових засобів з кислотами я маю кілька фаворитів. По-перше, це наші пілінг-пади — Flawless Pads. Ми наситили їх комплексом з одразу 5 кислот, ретельно протестованих на взаємодію між собою. В синергії, вони працюють як салонний пілінг, проте безпечно, без побічних ефектів і необхідності в реабілітації. Ми проводили дослідження: за 10 днів застосування вже помітні вражаючі результати на шкірі, а за 4 тижні ви позбуваєтесь зморшок, гіперпігментації, а тон стає рівним – це просто магія. Ці пади ви можете використовувати декілька разів на тиждень для підтримування процесу оновлення шкіри, або щоденно для звуження пор, корекції зморшок та гіперпігментації. Виражений ефект відновлення шкіри ви побачите одразу після використання!
Інший бестселер INSTYTUTUM – Triple Action Resurfacing Peel. Цей трансформуючий пілінг для обличчя потрійної дії містить 10% гліколевої й саліцилової кислот, ензими папаї й мікрогранули бамбука, які м’яко оновлюють шкіру, розгладжують зморшки, вирівнюють тон та боряться з гіперпігментацією. В оновленій формулі є синьо-зелені водорості (природній аналог ретиноїдів), які розгладжують шкіру, сповільнюють фотостаріння, пришвидшують оновлення клітин зсередини. Не дарма у цього засобу стільки прихильників, адже він, які і інші наші продукти, поєднує в собі три ключові ефекти: швидка дія, тривале збереження результату та постійне безпечне використання для досягнення ідеальної шкіри. Загалом, я використовую обидва засоби – пілінг тричі на тиждень, а в інші дні – пади, зранку і ввечері.
Окремо треба розказати про правила використання кислот в догляді за шкірою. Перш за все, кислоти підвищують фоточутливість, тож з ними варто завжди використовувати сонцезахисні креми з SPF 50. Не важливо, яка зараз пора року – якщо індекс UF вищий за значення 2, не нехтуйте захистом від сонця. Шкіра буде дуже вдячна.
Якщо ви вводите кислоти в догляд вперше, починайте поступово – з кількох разів на тиждень, спостерігаючи за результатами, і з часом переходьте на щоденне використання (якщо це щоденний засіб, бо деякі пілінги варто використовувати не частіше 3 разів на тиждень).
І з кислотами, і в догляді в цілому, уникайте використання кількох засобів (особливо різних брендів) одночасно. Найкраще знайти один мультифункціональний засіб одного бренду – це і менше упаковки, і менше продуктів на поличці, і впевненість у результаті.
Якщо ваша шкіра чутлива, і при використанні кислот пече, лущиться чи виникає відчуття стягнутості, краще зверніться для підбору догляду до скінексперта. Це зекономить вам час і позбавить багатьох неприємностей порівняно зі спробами знайти “свій” догляд шляхом власних спроб і помилок. В цілому, для чутливої шкіри завжди краще спершу відновити гідроліпідну мантію, наситити шкіру вологою і вийти зі стану “чутливості”, а вже тоді починати догляд з активами.
Ну, і звичайно, порада для всіх косметичних засобів – не лише з кислотами – уважно читайте етикетки. У складі хорошого засобу з кислотами обов’язково будуть додаткові компоненти, покликані балансувати їхній вплив. Наприклад, в INSTYTUTUM ми завжди врівноважуємо активний інгредієнт — кислоти, ретиноїди – заспокійливими мʼякими активами, щоб досягнення вираженого ефекту відбувалося м’яко, без подразнень і потреби в реабілітації. Саме такий science-based підхід у догляді за шкірою пропагують зіркові лікарі найвибагливіших селебріті Голлівуду, адже пріоритетом акторок є швидкі виражені результати без побічних ефектів.
Тож, раджу кожній людині, що досі не спробувала на собі магічний ефект ексфоліації кислотами, якнайшвидше спробувати – і отримати свій приголомшливий результат. Дбайте про себе і – сяйте!
Фото: INSTYTUTUM