Поняття «тривожне розлад особистості» сьогодні знайоме практично всім. Іноді воно переростає в обсесивно-компульсивний розлад та завдає багато незручностей. Як визначити, що це саме воно та що з цим знанням робити, з’ясовувала Ганна Пономаренко.
У період інформаційного тиску тривожні розлади стали частиною життя мільйонів людей. За даними NCSR (National Comorbidity Survey Replication), у США вони спостерігаються у 18% населення. В Україні статистика набагато нижча, близько 4%, але це пов’язано із невисоким рівнем діагностики психологічних проблем. Виявлятися тривога може по-різному, але найчастіше привносить у життя дискомфорт. На 1000 чоловік у світі приблизно у двох можна діагностувати обсесивно-компульсивний розлад (ГКР).
Відповідно до міжнародної класифікації хвороб 10-го перегляду (МКБ-10), для ДКР характерна наявність нав’язливих думок або вимушених дій, що повторюються. Нав’язливі думки є ідеї, образи або спонукання, які знову і знову приходять хворому на думку в стереотипному вигляді. Вони майже завжди прикро, і пацієнт часто безуспішно намагається чинити опір їм.
У більшості людей є дитячі спогади про те, як вони не наступали на стики плиток на вулиці, торкалися всіх ніжок стільця або предметів на столі, вважали сходинки тощо. Часто це ставало своєрідним ритуалом, який не можна було залишити незавершеним. Прожити цей досвід – частина дорослішання та природного розвитку особистості, згодом вони мають зникати. Тим не менш, є велика група дорослих (приблизно 1 на 100), які створили для себе велику кількість обов’язкових дій і вірять, що їх порушення призведе до незворотних наслідків: смерті або хвороби близьких, розлучення або інших сумних подій.
Читайте також: ЕФІРНІ МАСЛА, ЩО ДОПОМОЖУТЬ СПРАВИТИСЯ З ТРИВОЖНІСТЮ І СТРЕСОМ
Ритуали – основний симптом ДКР. Вони допомагають впоратися з тривогою, яку викликають тривожні думки, і можуть бути різними: від питання «чи вимкнула я праска?» до нав’язливого страху збити велосипедиста на дорозі. У людини зі стійкою психікою вони проходять досить швидко, а у тривожних людей можуть затримуватися на тривалий термін, завдаючи все більшого дискомфорту. І тут на допомогу приходять ритуали. Вони знижують рівень тривожності, напругу та дають вихід енергії. Люди з ДКР їх може бути як кілька, і настільки багато, що вони займають весь день.
Лікар-психіатр вищої категорії Катерина Дроздова наводить кілька прикладів:
Жінка не може лягти спати, поки не вимиє підлогу у всій квартирі, або вимагає від усієї сім’ї розставляти чашки у певному порядку або за кольором. Це можна трактувати як акуратність або особливість особистості, поки вони не позначаються на якості життя та стосунки з оточуючими.
Один із яскравих образів у масовій культурі, який показує ДКР зовні та зсередини, – фільм «Авіатор» з Леонардо Ді Капріо у ролі мільйонера Говарда Хьюза. Головний герой був одержимий потребою ретельно мити руки і завжди носив із собою коробочку з милом. Часто йому здавалося, що руки недостатньо чисті, тому він мив їх, доки не виступала кров.
Занадто часто і ревне миття рук – один з найпоширеніших симптомів ДКР, як правило, не єдиний.
На одному з форумів, присвяченому проблемам людей із тривожними та психічними розладами, користувач із ніком Хенкок розповідав про те, з якими труднощами йому довелося зіткнутися через ДКР. Наприклад, прийняття душа займало годину-півтори (його переслідувала думка, що він недостатньо чистий), гоління – близько 50 хвилин, стрижка нігтів – 40-50 хвилин. Кожне з цих дій (компульсій) супроводжувалося кругообігом нав’язливих думок (обсесій). Це типові симптоми для людей з ДКР. Зацикленість на чистоті, порядку, системному розміщенні предметів і великий рівень стресу, якщо якийсь із пунктів порушений – щоденна реальність пацієнтів з таким діагнозом. З ними настільки звикають, що вони стають частиною особистості.
Катерина Дроздова пояснює, що за допомогою звертаються ті, хто в певний момент починає сумніватися в тверезості власного розуму, найбільше бояться виявитися божевільними:
Пацієнтів до фахівців найчастіше наводить страх. Страх божевілля. Акцентуація на щоденних ритуалах забирає багато сил, і людині потрібні пояснення. Лікар допомагає знизити рівень тривожності та внести ясність.
Чому виникає ДКР, наука поки що відповісти не може. Достеменно відомо, що симптоми яскраво виявляються чи посилюються на тлі стресу та депресії, коли зростає почуття тривоги. Також це може бути спадковим, якщо дитина перейняла від батьків такий спосіб проживання незрозумілих ситуацій.
Ритуали вважаються безпечними, поки не впливають на якість життя та стосунки з іншими людьми. Людина, одержима чистотою, може половину дня проводити над виконанням своїх безпосередніх робочих обов’язків, а наводити лад на робочому місці. Або вимагати від членів сім’ї точного дотримання порядку.
Вихід із такої ситуації один: звернутися за допомогою до фахівця. Самостійно подолати ДКР дуже складно, якщо не розібратися із джерелами тривоги. За словами Катерини Дроздової, комбінація медикаментів та психотерапії показує найкращий ефект. Тільки препарати тимчасово впливають і можуть мати занадто неприємні побічні ефекти. Робота з грамотним фахівцем допоможе знайти джерело напруги та побудувати своє життя таким чином, щоб ритуали справді знімали тривогу, при цьому не стаючи джерелом проблем та дискомфорту у житті.
Читайте також: ТРИВОЖНИЙ ДЗВІНОК: СИМПТОМИ, ЯКІ КАЖУТЬ, ЩО ВАМ ВАРТО ЗВЕРНУТИСЯ ДО ПСИХОТЕРАПЕВТУ
Користувач Хенкок, про якого згадувалося вище, кілька років працював над собою, щоб взяти під контроль ритуали. На форумі він поділився своїми успіхами та методами. Прийняття душа тепер займає не більше 20 хвилин, як і інші гігієнічні процедури. Один із методів, які виявилися ефективними для нього, – спостерігати за звичайними людьми під час миття рук і робити так само. Такий спосіб дозволив йому поступово спростити свій обряд.
Якщо зрозуміли, що ДКР – це не про вас, зітхніть із полегшенням. А якщо відчуваєте тривогу, наведіть порядок у найближчій шафі. Прості механічні дії, такі як збирання, допомагають відновити душевну рівновагу.
Джерело фото: unsplash.com