Ми поговорили з Валерією Чачибаєю – співзасновницею онлайн-радіостанції «Аристократи» – про жіночу складову будь-якого робочого процесу, про те, що означає премія (A) PRIZE для України та в чому наша відмінність від світового ринку.
Премія (A) PRIZE заснована у 2016 році та присвячена українській музиці. І насамперед нової української музики. Знайдене покоління артистів, які створюють альбоми, здатні зайняти гідне місце в українській та світовій культурі.
Переможці (А) Prize 2018 – гурт MARU з альбомом «1». Про те, як пройшла премія, читайте на офіційному сайті.
Партнер премії (A) Prize 2018 – Pepsi. Музика – це момент. Насолоджуйся їм.
Як з’явилася ініціатива заснувати нагороду за найкращий музичний альбом країни?
Ми завжди тримали зв’язок із молодими українськими музикантами. Робили сотні розмов та лайвів. Щоразу я дивувалася сміливості та завзятості цих прекрасних людей. Музична індустрія – це досить дорогий бізнес, займатися ним, часто не маючи ні інвестицій, ні навіть належної та заслуженої підтримки медіа – це мужньо. Ми думали, чим ще можемо бути корисними для друзів-музикантів, як їх підтримати, крім ефірів, презентацій та іншої кропіткої роботи Аристократів. Премія була логічним продовженням цих дій. До того ж, в Україні немає премії, на результат якої впливають ті, хто дійсно працює над тим, щоб нові альбоми та нові імена ставали помітними та затребуваними.
Чи є велика різниця між організацією премії та іншими заходами?
О, так, і це привід для окремої розмови! Нас консультували фахівці, коннект із якими побудував на наш запит Британську Раду в Україні. Зокрема, Джон Рострон, засновник Welsh Music Prize — премії, яка діє в умовах, схожих на наші. Валлійці впевнені у своєму хорошому музичному смаку і мужньо розвиваються поряд із сильним ринком Англії.
Чому вас навчило перше нагородження?
Не шкодувати себе, своїх ресурсів, робити справи, корисні країні загалом. Вчитися, шукати шляхи покращення методик, прислухатися до авторитетів. Головне – це рух уперед!
Як змінилася команда? Чи стало більше дівчат?
Список 100 найвпливовіших людей музики за версією Billboard говорить сам за себе. Серед усіх власників лейблів, технологічних гуру, менеджерів та медіа гуру лише 15 жінок. Скажу відверто, я стежу за популярною темою «жінки в музичній індустрії» та захоплююсь результатами, яких ми досягаємо в Україні. Може навіть, на відміну від світового ринку. Зверніть увагу на звіт Billboard на тему ґендерної представленості у музичній індустрії.
Що скажете про гендерну різноманітність премії цього року? (Команда, виконавці?)
Я в захваті! Люблю і жінок, і чоловіків, але не можу не світитися від думки, що три сильні альбоми цього року зробили Sophie Villy, Dakooka та INAIA. Звісно, у кількох інших альбомах «голос жінки» звучить також дуже виразно — Yeyo, Maru, Yuko. Є ще кілька винятково гарних альбомів, які не потрапили саме до шортліста, але й там жіночий голос творить магію. І окремо хочу звернути вашу увагу на склад журі, бо Алла Загайкевич – це українська гордість та фахівець світового рівня!
Без чого не обійдеться успішний захід?
Без рідної публіки! Без любові та підтримки один одного. На нас чекають танці, обійми, нестримні прояви радості та нагородження Альбому Року – вечірка аристократів нового часу, одним словом! Це наші основні джерела натхнення.
Ми запитали вокалісток шорт-листа Премії, а також єдину жінку, яка входила до складу журі, про те, що дівчина відчуває в музиці.
Юля, ЮКО.
З дитинства мене вчили, що Артист — істота безстатева, тому користуватися стереотипами, жіночими хитрощами й кривляннями, робити себе слабку і безпорадну я не люблю. Для того, щоб перебувати в музичній індустрії, потрібно мати сталеві нерви, величезний запас терпіння і нескінченне бажання працювати над собою і вдосконалюватися. І коли ти оточена такими ж однодумцями — це найкраще, що можна собі уявити.
Тоня, nousinthis
Для мене бути дівчиною у музиці – єдиний можливий варіант, без перебільшення, бути цілком щасливою людиною. У цьому світі для мене немає нічого, що могло б захопити і поглинути з такою ж силою. Я не знаю, яким буде кінцевий результат того, що ми робимо, але все це має велике значення для кожного з членів групи, і тут я не виняток.
Sophie Villy
Що далі, то все сильніше відчуваю, що обравши музику і саме цей шлях, я зробила найправильніший вибір у житті. Це те, що робить мене щасливішим і сильнішим щодня. Бути дівчиною в музиці, це ніби бути дощем у пустелі.
YEYO
Я почуваюся максимально органічно, бо життя так склалося, що здебільшого мої друзі — хлопчики. Щодо безпосередньо створення музики разом — то я відчуваю, що дуже багато в чому дівчатка відстають. Занадто мало нас поки що у цій сфері — які самі пишуть музику, а не лише співають. Тому у чоловіків-музикантів я навчаюсь технічним моментам і не вважаю, що це моя слабкість, а навпаки — я беру все, що можу взяти для своєї реалізації
DAKOOKA
Ну як я почуваюся жінкою у музиці. Все дуже погано. Жартую. Насправді, якби я була співаючим собакою, то відчувала себе також добре. Чесно! Мені байдуже, скільки там у нас виконавців жінок чи чоловіків.
ІНАЯ
Музика, насамперед, емоційне мистецтво і стати тут не є визначальною. Музика для мене спосіб вираження та вивільнення почуттів, спроба надати їм звукової форми. Прослуховування може бути сеансом катарсису, контактом з вищою матерією, стимулятором чи тортурою.
Алла Загайкевич
Колись на фестивалі нової імпровізаційної музики почула, що створення музики — абсолютно жіноча стихія, Народження чогось нового. І я в це досі вірю!
Гра на музичному інструменті, спів, написання музыки — щось таке дуже несерйозне… Трохи «дитяче» навіть. Так намагаюсь до цієї справи і ставитися.