До вашой уваги — живопис, кераміка, гравюра та артоб’єкти.
Ритми природи, несподівані поєднання матеріалів та глибокий аналіз сьогодення — зібрали 6 найцікавіших виставок січня, які захоплять шанувальників актуальної художньої думки.
Розпочати свій мистецький маршрут радимо з виставки Тетяни Русецької «Життя прекрасне». Вона триває у галереї «Білий Світ». До експозиції увійшли роботи різних серій і технік, а також артоб’єкти, об’єднані лише часом написання — війною. Реальне й уявне поєдналося у калейдоскопічному баченні мисткині, уривки різних станів душі та епізоди буття, очікування та страхи, подорожі світом. «Це наш девіз сьогодення — Життя прекрасне — як би нас не хотіли запевнити у протилежному», — впевнено проголошує Тетяна Русецька.
Мисткиня працює у жанрі містичного етноромантизму. Саме тому в її роботах можна побачити як фольклорну символіку, так і міфологію, закцентовану перш за все на силах природи. Художниця оприявнює незбагненні, втім добре відомі кожному відчуття розлитої у довколишньому просторі енергії. Тієї сили, якої, здається, можна торкнутись рукою, і яку палко хочеться спрямувати на захист усього, що любиш.
Де: вул. Чикаленка 21 а, ЦСМ «Білий Світ»
Коли: до 23 січня 2025 року
Вартість: вхід вільний
Запланувати візит варто й на виставку одного із головних представників сучасного українського мистецтва — Павла Макова. Його роботи були представлені на таких знакових майданчиках, як Венеційська бієнале, Музейний квартал у Відні, а також у рідному Харкові в ЄрміловЦентрі та Музеї Ханенків. А нині частиною художнього доробку митця можна насолодитися у The Naked Room.
Роботи, які ви побачите на виставці, є частиною довготривалого циклу «Абракадабра», який Маков розвиває з 2018 року, а цьогоріч випустить у вигляді свого нового артбуку. В «Абракадабрі» Павло продовжує роздуми про глибокі зміни, які відбуваються з природою і світом. Зокрема, через свої монументальні рослини, що колись символізували силу природи, Маков показує її вичерпність і, в деякому сенсі, її занепад.
Де: вул. Рейтарська, 21, The Naked Room
Коли: до 25 січня 2025 року
Вартість: вхід вільний
Ще один яскравий представник українського сучасного мистецтва — Єгор Зігура — презентує свій проєкт «Розломи пам’яті» у Kirisenko Art Gallery. Він продовжує відому серію скульптур «Післясьогодні». У нових роботах Зігура досліджує концепцію пам’яті — її розломи, що залишають відбитки нашої культури, її висоти та падіння. Художник звертає увагу на циклічний розпад, який може охопити суспільства, що загрузли у надмірному споживанні та духовному спустошенні, запрошуючи відвідувачів виставки роздумувати над власним місцем у плинності історії.
Візуально проєкт спирається на прозорі образи, їх віддзеркалення, золоті та бронзові деталі скульптур. Центральною скульптурою є напівпрозорий триптих «Розчинення. Сходження. Явлення».
Де: вул.Золотоустівська, 25, Kirisenko Art Gallery
Коли: до 26 січня 2025 року
Вартість: вхід вільний
У просторі Avangarden триває виставка «Обійми, коли заходить сонце». В експозиції представлені скульптурні рельєфи, автентична кераміка, графіка та живопис Андрія Опришко. Проєкт розповідає про тепло, яке народжується в зустрічі людини з природою та собою. Андрій Опришко досліджує гармонію між матеріалом і ідеєю, вивчаючи, як прості елементи можуть передавати складні емоції.
У творах митця гармонійно поєднані традиційні техніки й природні матеріали, зокрема, глина й дерево, що додають роботам особливої текстури та тактильності.
Де: вул. Січових Стрільців, 23 а, Avangarden
Коли: до 26 січня 2025 року
Вартість: вхід вільний
Тим часом у Squat17b відкрилась перша виставка 2025 року — «Сліди» Максима Паленка та Соломії Гороб’юк. Соломія Гороб’юк є сучасною українською скульпторкою та художницею. Максим Паленко — відомий книжковий графік, ілюстратор, аніматор та концепт-художник. Творчий дует Максима та Соломії представив серію ліноритів створених протягом 2024 року.
Як кажуть автори, сліди — це завжди знак чиєїсь присутності. Сліди залишаються на снігу, від поцілунку, від рани, а можна залишити свій слід у житті й у мистецтві. Власне сама технологія та принцип гравюри — це слід на папері, який є відображенням наших думок емоцій та рефлексій.
Де: вул. Терещенківська, 17 б, Squat17b
Коли: до 4 лютого 2025 року
Вартість: вхід вільний
Це один цікавий маршрут з’явиться на мистецькій мапі Києва 17 січня. Саме цього дня стартує виставка CLAY MAN STORY. Її авторка — Тетяна Забеліна — українська художниця та керамістка. Роботи мисткині експонувалися на міжнародному БІЄНАЛЕ в Опішному та на симпозіумі «Максабал» у Туреччині. «Кераміка — це моє повітря», — так говорить про себе Тетяна.
Нова експозиція досліджує людське життя та саморефлексію. В центрі проєкту — легендарний Голем, створений з глини та позбавлений почуттів. «Глиняна людина», відображена в керамічних скульптурах, проходить стадії усвідомлення себе: від покірності до страху, від люті до бунту. Та чи вдасться йому звільнитися з-під влади господаря?
Де: вул. Володимирська, 24, Софія Київська, зали «Хлібні»
Коли: до 23 лютого 2025 року
Вартість: вхід за квитками на територію заповідника та у виставкові зали «Хлібні»
Фото: Kirisenko Art Gallery