Закрити
кадр з фільму «КВІР», режисера Лука Гуаданьїно за романом Вільяма Барроуза
Культура

«Квір», «Пролітаючи над Гніздом Зозулі» та інші: найцікавіші екранізації письменників біт-покоління

Про свободу, бунт і самовираження.

Поділись:

З 24 квітня розпочинається український прокат фільму «Квір» — екранізації однойменного роману американського письменника Вільяма Барроуза, одного з ключових авторів біт-покоління. Тексти «бітників», чий пік популярності прийшовся на 1950–1960 роки ХХ століття, були сповнені експериментів, абсурдного гумору, сексуальної свободи та психотропних речовин, а тому бачити, як вони оживають на великому екрані — вельми інтригуючий досвід. Початок прокату нової картини став чудовою нагодою пригадати інші цікаві екранізації, як самого Барроуза, так і решти «бітників».

«Квір» (2024)

Режисер Лука Гуаданьїно за романом Вільяма Барроуза

 

Роман «Квір» є напівавтобіографічним для американця Вільяма Барроуза, а для італійця Луки Гуаданьїно, який взявся переносити книгу на великий екран, він став найособистішою роботою в кіно. Історія емоційно травмованого квір-ветерана, що тікає до Мексики аби втопити свою біль у мескалі та опіумних препаратах, відгукнулась режисеру, а тому й сама екранізація вийшла напрочуд точною, атмосферною та естетичною.

«Голий Ланч» (1991)

Режисер Девід Кроненберг за романом Вільяма Барроуза

 

«Квір» не став першою екранізацією прози Барроуза, адже ще в 1991 році культовий канадський режисер Девід Кроненберг зняв кіно-версію іншого популярного тексту — «Голого Ланчу». Перед глядачами розгортається сюрреалістична та дещо галюциногенна історія про винищувача комах, який спробував вживати отруту як наркотик. Згодом герой почав відчувати себе секретним агентом на службі в гігантського жука, що ставить йому завдання — вбити власну дружину.

«На Дорозі» (2012)

Режисер Волтер Саллес за романом Джека Керуака

 

Джек Керуак вважається неофіційним «королем бітників», ба більше — саме він придумав назву для біт-покоління. Автобіографічний роман «На дорозі» став вершиною його творчості, а тому екранізація була лише питанням часу. Питання закрилось у 2012 році, коли бразильский режисер Волтер Саллес, покликавши на допомогу зірковий каст із Крістен Стюарт, Семом Райлі та Вігго Мортенсеном у ролі Барроуза, переніс цю історію на великий екран.

«Пролітаючи над Гніздом Зозулі» (1975)

Режисер Мілош Форман за романом Кена Кізі

 

Культова стрічка Мілоша Формана «Пролітаючи над Гніздом Зозулі», з неймовірним Джеком Ніколсоном у головній ролі, здобула 5 «Оскарів» і вже давно стала частиною сучасної поп-культури. Однак не всі знають, що вона є екранізацією однойменного роману американського письменника Кена Кізі. Хоча формально Кізі й не відносять до біт-покоління, але він вважав себе своєрідним мостом, що поєднує «бітників» та рух хіппі, одним із засновників якого він був.

«Назви Мене Своїм Ім’ям» (2017)

Режисер Лука Гуаданьїно за романом Андре Асімана

 

Андре Асіман є сучасним американським письменником і не має прямого відношення до культових авторів біт-покоління, але дана екранізація чудово вписується в нашу добірку з двох причин. По-перше її режисером знову є Лука Гуаданьїно, а по-друге вона дуже близька по духу до попередніх картин. «Назви Мене Своїм Ім’ям» це одночасно ніжна та пристрасна історія кохання між двома чоловіками, що розгортається одного спекотного італійського літа.

Фото: надано дистрибютором «Артхаус Трафік»

Слідкуйте за новинами в
Також читайте