Пісні про жінок до Міжнародного дня боротьби за права
Спеціально до 8 березня – Міжнародного дня боротьби за права жінок – digital-редакція Marie Claire зібрала особливий плейлист, у якому звучать пісні про жінок.
Катерина Фастовець, керівниця бренду Marie Claire в Україні,
керівниця проєкту з впровадження стратегії сталого розвитку Burda media Ukraine
Це не музичне відео, а відео-маніфест від журналу Girl, Girl, Girl – Be a Lady They Said у виконанні Синтії Ніксон. Здається, кращого пояснення того, що означає бути жінкою в сучасному світі, ще ніхто не зробив. Традиційно переглядаю його напередодні 8 березня.
Ніна Сімон – для мене втілення краси та сили, вразливості та боротьби. Героїні її пісні Four Women – темношкірі жінки, які відчули на собі расизм і сегрегацію в патріархальному суспільстві. Це один із найсильніших маніфестів Ніни Сімон як активістки та співачки. Пісня вийшла у 1966 році та викликала суперечки через гостру соціальну тему. Вона стала відображенням періоду, коли в США активізувався рух за громадянські права темношкірих.
Це нетипова пісня про жіночу силу. Вона є гімном меланхолії та суму, що показує, як навіть із деструктивних емоцій можна знайти ресурс і перетворити його на щось прекрасне, творче, особисте. У піснях Lykke Li дуже багато пережитих втрат: смерть матері, розлучення, екзистенційна криза. Те, як вона перетворює цей досвід на музику, заслуговує на повагу й говорить про її силу.
Юлія Броско, генеральна продюсерка Marie Claire Business Ukraine
Музика може стати ефективним інструментом корекції настрою, і саме у березні хочеться поділитись підбіркою, яка особисто для мене є ментальним енергетиком, що надихає на рух. Мажорні, місцями прямо урочисті звукові хвилі у поєднанні з лірикою, вартою цитування на мотиваційних тренінгах. У будь-якій незрозумілій ситуації – зробіть гучніше і танцюйте від самого серця!
Євгенія Власенко, редакторка сайту Marie Claire Ukraine
Для мене ця пісня – приклад любові до себе. У ній співачка ставить на місце свого колишнього, який її зраджував. Майлі Сайрус дає зрозуміти, що вона сама може купити собі квіти і не потребує когось, хто буде кликати її на побачення. Ода самодостатності та самоповазі.
Головний меседж цієї пісні про те, що жінка вже давно переслала бути “додатком” до чоловіка. Нині вона вільна робити і думати все, що хоче, та грати за власними правилами. І так, із задоволенням купувати собі діаманти, не чекаючи їх від чоловіка. Бо просто такий сьогодні настрій.
Один із найпопулярніших треків Бейонсе, що оспівує силу жінкок. Жінок, які керують цим світом, борються за свої права та захищають одна одну. Пісня Run The World надихає нас йти вперед попри труднощі й боротися з несправедливістю та стереотипами суспільства. Люблю її вайб.
Яна Панюшкіна, редакторка сайту Marie Claire Ukraine
Люблю Арету Франклін і цю пісню. Вона була написана Отісом Реддінгом у 1965 році. Але саме у виконанні Арети Франклін стала хітом №1 і посіла перше місце у Billboard Hot 100 у 1967 році. Respect – це гімн руху за права жінок та руху за громадянські права тих часів.
Wannabe – головний хіт Spice Girls. А ще – символ руху Girl Power. Цікаво, що у 2016-му цю пісню обрали для реклами Глобальних цілей ООН. У межах кампанії зробили свій ремейк відомого музичного кліпу: у рекламному відео #WhatIReallyReallyWant висвітили проблеми гендерної нерівності, з якими стикаються жінки в усьому світі.
Пісня Unstoppable вийшла у 2016 році в альбомі This Is Acting, де Sia зібрала пісні, які вона написала для інших зірок, але ті відмовились їх виконувати. Тож Sia вирішила заспівати Unstoppable сама. Ця пісня – про силу та впевненість. Яка не тільки словами, а й своєю історію розповідає про те, що, коли дієш і маєш настрій на перемогу, можливо все.
Софія Коваленко, SMM-менеджерка Marie Claire Ukraine
Аріана Гранде у цій пісні оспівує внутрішню енергію жінок й пропонує інший погляд на створення світу. Бог – це жінка, вона створила небо й землю. Саме до цієї тези співачка апелює зокрема і в кліпі, де чимало релігійних посилань. Мені близька основна думка пісні про те, що кожна з нас має всередині себе безмежний Усесвіт і силу.
Одна з пісень мініальбому співачки “Можливо, стала доросліша” оповідає історію дорослішання й становлення дівчини. У багатьох рядках я впізнаю себе, мені резонуюють деякі емоції та слова. Пісня “Очі різних кольорів” особливо відгукнулася мені, коли я дізналася, що Ліза присвятила цю пісню своїй подрузі, і співає вона саме про її очі. Це настільки мило! Я завжди якось по-особливому щемливо сприймаю історії жіночої й дівочої дружби, коли є величезна підтримка й любов – адже жінкам потрібні жінки.
Музично-театральний гурт Schmalgauzen уже давно підкорив моє серденько. Коли на одній із їхніх вистав почула слова цієї пісні, зрозуміла, що ця любов надовго. Для мене “Крок” – це ода всеохоплюючого кохання до жінки. А зізнання в цьому коханні, хочеться розбирати на цитати: “Ми танцюємо з тобою тоді, коли весь світ плаче, під дощем” або “Ти пахнеш так само, як ладан. Не змушуй мене бути святим. Ти вбила у мене фіолетовим градом. Мистецтво у тому, щоб бути з тобою живим”.
Маргарита Якимович, стажер, журналістка Marie Claire Ukraine
Ця пісня – справжній гімн жіночій багатогранності. Вона говорить про те, що жінки можуть усе: бути сильними, люблячими, мудрими, пристрасними, незалежними. Це потужне послання про самодостатність і внутрішню силу, яке звучить так само актуально, як і десятиліття тому.
Історія про вихід із тіні, про те, як знайти свій голос і навчитися захищати себе. Пісня символізує боротьбу за себе, силу духу та віру в власні можливості. Вона стала справжнім гімном упевненості, особливо для тих, хто пройшов через труднощі та навчився “ревіти” на весь світ.
Це про те, як зібратися після розчарувань і йти далі з високо піднятою головою. Cher співає про жінку, яка пережила біль, але не дозволила йому зламати себе. Пісня заряджає вірою в те, що кожна може бути достатньо сильною, щоб рухатися вперед, залишаючи позаду все, що її тягне вниз.
Ольга Коров’ячук, стажер, журналістка Marie Claire Ukraine
Пісня характеризує жіночу самостійність, та правильне ставлення пріоритетів – ти в себе завжди на першому місці. Ми позбуваємось непотрібного, ми цінуємо перш за все власну безпеку та почуття. Ми самі за себе несемо відповідальність, і нікому нічого не повинні.
Ця композиція розповідає історію жінки, котра вчасно усвідомила токсичність та руйнівний валив відносин, в яких вона знаходилася. Наразі, коли вона перевернула цю сторінку в житті, то рефлексує на тему, чому попри бажання і тягучу любов вона обрала себе, чому це був правильний вибір. Співачка має на увазі свої абʼюзивні відносини з партнером, який руйнував не лише себе, але і їі як особистість. Вона розповідає, чому важливо відмовитись від такого роду почуттів, які неминуче є деструктивними, хоча такими й не здаються.
Ця пісня – гімн фемінізму в сучасній адаптації. Лірична героїня характеризує собою незалежність, свободу, самодостатність. Пісня розкриває думку про те, що жінки в собі містять усе, що потрібно, вони самі по собі є цільними, доповненими одиницями. Для того аби почуватися добре, жіноцтву потрібна краплина самовпевненості, дрібка зухвалості та порція бажання проявити себе.
Фото: Miguel Bruna / Unsplash