Закрити
Борис Михайлов виставка
Культура

Вперше у світі: спільна виставка Тільманса та Михайлова у Харкові

Унікальна виставка “Парне катання” об’єднає роботи Вольфґанґа Тільманса та Бориса Михайлова

Поділись:

Унікальна виставка “Парне катання: Вольфґанґ Тільманс і Борис Михайлов” відкриється в Україні. Це перша спільна виставка двох видатних митців.

Вольфґанґ Тільманс Борис Михайлов виставка

В Україні відкриється перша у світі спільна виставка Вольфґанґа Тільманса та Бориса Михайлова.

Виставка “Парне катання: Вольфґанґ Тільманс і Борис Михайлов” вперше у світі поєднає роботи двох найвпливовіших сучасних фотографів зі Сходу та Заходу у безпосередньому художньому діалозі. Попри тематичну й візуальну спільність, раніше Тільманс і Михайлов перетиналися лише на групових виставках. Але ніколи – у спільному проєкті.

“Парне катання” – рідкісна можливість дослідити їхню мистецьку спорідненість, простежити зв’язки в концептуальному вимірі, ключових мотивах творчості і художньої мови, виходячи за межі географії, політичного і культурного контексту. Вона ознаменує собою важливий момент для міста та української мистецької спільноти загалом”, – зазначають організатори виставки.

Символічно, що виставка відкриється у Харкові – місті з багатою творчою спадщиною, де народилася Харківська школа фотографії. Проєкт зачіпає природу фотографії:

“Михайлов і Тільманс кожен у свій спосіб розширювали межі цього медіуму: Михайлов – через експериментальні маніпуляції та гостру соціальну критику, Тільманс – через інноваційні підходи до друку і поліграфії, інсталяції та абстракції”.

Борис Михайлов виставка

Boris Mikhailov, from Yesterday’s Sandwich series, 1970s, © Courtesy Boris and VitMikhailov and Barbara Weiss Galerie

Виставка “Парне катання: Вольфґанґ Тільманс і Борис Михайлов”

На виставці будуть представлені найбільш значущі роботи обох митців. Кожна робота підкреслює те, як автори говорять про минуле, теперішнє і майбутнє фотографії. Обидва митці фіксують у своїх об’єктивах крихкість, стійкість і гумор, що притаманні стaну людини. А також вразливість тіла та поняття обмежень – політичних, соціальних, особистих. Їхні візуальні мотиви перегукуються між собою.

“Назва виставки, запозичена у фігуристів, що рухаються в унісон, є влучною метафорою для двох митців, які, незважаючи на те, що виросли у дуже різних політичних, культурних та мистецьких середовищах, розмовляють напрочуд схожою мовою фотографії”, – пояснюють організатори.

На виставці будуть представлені, серед інших, новаторські роботи Михайлова “Вчорашній бутерброд” (кінець 1960-х – початок 1970-х), “Історія хвороби” (1997–1998) та “Щоденник” (кінець 1960-х – дотепер). І знамениті роботи Тільманса Tukan (2010), Nite Queen (2013), Frank, in the shower (2015). Серед найцікавіших зіставлень – пронизливі зображення Криму, зроблені Михайловим, і The State We’re In Тільманса. Митці використовують морські пейзажі як політичний коментар для дослідження понять переміщення та приналежності, а також пошуку дому, ідентичності та мінливих кордонів.

Кураторками виставки стали Марія Іссерліс і Тетяна Кочубінська. Виставка буде представлена платформою RIBBON International в ЄрміловЦентрі у Харкові з 25 квітня по 28 вересня 2025 року. Вхід вільний.

Вольфґанґ Тільманс виставка

Wolfgang Tillmans, The State We’re In, A, 2015. Galerie Buchholz, Berlin/Cologne, David Zwirner, New York, Maureen Paley, London

Вольфґанґ Тільманс

Вольфґанґ Тільманс народився у 1968 році у Ремшайді. Протягом майже сорокарічної кар’єри сформував сферу сучасного мистецтва. Митець має великий вплив на молоде покоління митців. У своєму мистецтві Тільманс відповідає на фундаментальне питання про те, що означає створювати фотографії у світі, який стає дедалі більш перенасиченим зображеннями. Останніми роками автор бере участь у політичному активізмі. У тандемі зі своїм проєктом Truth Study Center він створив плакати для кампанії проти Брекзиту у Британії, а також роботи у відповідь на правий популізм у Німеччині. Роботи митця зберігаються в музейних колекціях по всьому світу. Тільманс живе і працює в Берліні та Лондоні.

Борис Михайлов

Борис Михайлов народився у 1938 році у Харків, проживає в Берліні та Харкові. Він – ключова фігура Харківської школи фотографії та один з найвидатніших майстрів сучасної фотографії. Михайлов отримав освіту інженера-електромеханіка, самостійно вивчив фотографію і розвинув соціально свідому практику, яка досліджує становище людини у середовищі, що швидко змінюється. Його відома серія “Історія хвороби” (1997–1998) з гострим і часто нігілістичним гумором документує наслідки розпаду СРСР і висвітлює боротьбу вразливих верств населення. Михайлов – лауреат премії “Гассельблад”. Його роботи виставлялися по всьому світу, включно з Музеєі сучасного мистецтва у Нью-Йорку.

Фото: Wolfgang Tillmans, Boris Mikhailov, RIBBON International / ЄрміловЦентр

Слідкуйте за новинами в
Також читайте