Закрити
Культура

«Коли руйнується світ»

Поділись:

В Києві відкрито виставку, присвячену мистецькому осмисленню трагедії Бабиного Яру в проєкті меморіалу, створеному Адою Рибачук і Володимиром Мельніченком

29 травня у виставковому центрі «Жива памʼять» Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» відкрився документальний виставковий проєкт «Коли руйнується світ». Виставка присвячена роботі над меморіалом трагедії Бабиного Яру, яку провели Ада Рибачук і Володимир Мельніченко (АРВМ) для архітектурного конкурсу 1965 року. Експозиція ґрунтується на архівних матеріалах і досліджує шлях художників у спробі знайти мову для вшанування памʼяті.

На виставці представлені архівні матеріали, авторські ескізи, фотографії, тексти та відреставрований макет меморіалу із колекції Фонду збереження культурної спадщини АРВМ. Ці експонати документують прагнення художників осмислити й вшанувати памʼять про трагедію Бабиного Яру — і водночас свідчать про намагання радянської влади стерти або применшити її масштаб в публічному просторі.

«Повернення нам власного минулого і руйнування міфів, які створила радянська влада про Голокост, є одним зі стратегічних напрямків діяльності Національного історико-меморіального заповіднику Бабин Яр», — зазначила у вступній промові його очільниця Роза Тапанова. Вона наголосила, що конкурс 1965 року був надією для громади вшанувати жертв, проте радянська цензура лише імітувала діалог. В решті решт влада скасувала конкурс, а згодом у 1976 році, на державне замовлення було виготовлено і встановлено «Пам’ятник радянським громадянам і військовополоненим солдатам і офіцерам Радянської Армії, розстріляним німецькими фашистами у Бабиному Яру».

«Радянська влада переписувала історію і замовчувала факти. Ця виставка — є відтворенням нашої памʼяті. Адже, як написано на фасаді виставкового центру, той хто не памʼятає, змушений проживати свою історію ще раз і ще раз. Бабин Яр — трагічна і важлива сторінка історії України і тому йому було надано статус національного заповідника. І та діяльність, яку веде його команда, повністю відповідає нашим національним інтересам сьогодні — повертати правду про нас», – додав Бєляєв Сергій Станіславович, заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань спадщини.

Кураторська команда проєкту — Марія Мізіна, Анастасія Пасєка та Михайло Алексеєнко — розповіла про підхід до роботи з архівними матеріалами, концепцію експозиції та наголосила на актуальності теми.

«Ця виставка – результат майже піврічної дослідницької роботи, яку ми проводили у співпраці з Фондом збереження культурної спадщини АРВМ. Ми працювали з архівними матеріалами, знаходили їх буквально по фрагментах. Оцифрували частину документів, ескізів, фотографій, відреставрували макет. В процесі роботи, ми зрозуміли що цей проєкт значною мірою випередив свій час», — зазначила Марія Мізіна.

«Нам було важливо показати логіку мислення самих художників: як вони приходили до ідеї, як її формулювали, як шукали мову для того, щоб говорити про трагедію Бабиного Яру. Виставка побудована саме на цій внутрішній послідовності: документах, ескізах, текстах і спогадах», — додав Михайло Алексеєнко.

«АРВМ не просто створювали пам’ятник — вони розробляли меморіал-досвід. Їх підхід до меморіалізації базувався на глибокому дослідженні місця та контексту. І хоча проєкт не був реалізований, ми вважаємо, що він є важливим саме зараз. В Україні триває процес переосмислення того, як ми вшановуємо пам’ять. Ми шукаємо нову мову для цього — і проєкт АРВМ дає нам цінні орієнтири», — підкреслила Анастасія Пасєка.

«Під час роботи над виставкою, коли макет меморіалу вже був відреставрований, зʼявилася ідея створити фільм-маршрут. Ми використали просту візуальну мову — рух камери шляхом, закладеним у проєкті Ади Рибачук і Володимира Мельніченка. Цей прийом дозволив створити ефект занурення — своєрідну кінематографічну подорож, в якій глядач проходить цей шлях сам», — розповів режисер Олексій Радинський, чия відеоробота представлена на виставці.

Також у відкритті взяли участь представники Фонду збереження культурної спадщини АРВМ.

«Сьогоднішній публічній презентації цього проєкту передували десятиліття забуття. Проте Ада й Володимир ніколи не сумнівалися, що рано чи пізно він отримає заслужену оцінку. Ми щасливі, що Фонду вдалося зберегти і донести зусилля митців до цього дня», — зазначив Інокентій Вировий.

«Цей проєкт був першим підходом до теми пам’яті та меморіалізації, яка надалі не лише розкрилася в інших проєктах творчого тандему, але й стала визначальною рисою всього творчого спадку АРВМ», — додав Олександр Галинський. 

ДОВІДКОВО:

Графік роботи виставки «Коли руйнується світ»:

Адреса: Виставковий центр «Жива пам’ять», вул. Юрія Іллєнка, 46А
Дати проведення: 29 травня — 31 липня 2025 року

Години роботи:
Пн–Пт: 10:00–19:00
Сб–Нд: 11:00–19:00
Вхід вільний

Слідкуйте за новинами в
Також читайте