Виставка “Я і ковчег, Я і потоп всесвітній”: мистецтво як інструмент деколонізації
Виставка “Я і ковчег, Я і потоп всесвітній” об’єднала митців із Азербайджану, України, Грузії, Литви, Боснії і Герцеговини та Чехії.
Проєкт об’єднав митців із шести країн. Рімас Сакалаускас, “Сесія”
У Баку відкрилася виставка “Я і ковчег, Я і потоп всесвітній” українського куратора Костянтина Дорошенка про стан та роль людини у світі. Тут представлені роботи митців із Азербайджану, України, Грузії, Литви, Боснії і Герцеговини та Чехії.
Володимир Будніков, “Ландшафт”
Проєкт зосереджується на сучасному переосмисленні ідей азербайджанського мислителя, поета і суфія XIV століття Сеїда Імадеддіна Насімі. На тлі глобальних світових змін – від воєн і міграцій до деколонізаційних процесів та зловживань інформаційними технологіями – його філософія тотожності людини та всесвіту, свободи духу та усвідомлення себе набуває нового значення. Людина водночас є частиною світу й творцем цього світу. Так само, як мистецтво є відображенням епохи, але й здатне її формувати.
“В часи найскладніших випробувань російської війни проти України мені було важливо, щоби голоси українських митців звучали в діалозі з митцями інших країн, які зазнали досвіду колонізації, імперіалістичної агресії, чия культура досі недооцінена, але має потенціал збагатити світ новими підходами та відкриттями. Нам є що сказати одне одному й людству”, – розповідає Костянтин Дорошенко.
Михайло Алексеєнко, “Уламки”
Проєкт об’єднав митців із шести країн, що представляють різні генерації та художні підходи. Від України свої роботи представили Михайло Алексеєнко, Володимир Будніков і Влада Ралко. В інсталяції “Уламки” Михайла Алексеєнка представлений артефакт із деокупованої Бучі – склеєна митцем наново розбита вибуховою хвилею чарка. Робота присвячена відновленню, перезбиранню понівечених війною людських доль. Монументальний живописний твір “Ландшафт” Володимира Буднікова розкриває анатомію Землі, понівеченої війною та антропоценом. Експресивне полотно “Ніхто” Влади Ралко відображає образ розлюднення представників країни-агресорки, що відмовились від соціальної та політичної суб’єктності. Втративши особистісну цілісність, вони здатні порушувати будь-які кордони.
Влада Ралко, “Ніхто”
Свої роботи також надали митці з Азербайджану – Тарлан Горчу, Уджал Горчу, Орхан Гусейнов, Ельтуран Маммадов, Алібек Гусейнзаде, Селім Туран. А також Павла Нікітіна (Чехія – Україна), Наталія Васадзе, Bouillon Group (Грузія), Младен Мільянович (Боснія і Герцеговина), Рімас Сакалаускас (Литва).
Виставка проходить у просторі сучасного мистецтва YARAT. Вона триватиме до 26 жовтня.
Фото: Ali Rza / YARAT Contemporary Art Space