Закрити
UA
Мода

5 ознак того, що ви перебуваєте в аб’юзивних відносинах

Поділись:

Що таке «аб’юзивні стосунки» і як зрозуміти, що це про вас?

Токсичні стосунки — термін, який ми чуємо скрізь та звідусіль. Його вживають настільки часто, що іноді стає страшно: як такі стосунки можуть існувати і чому люди терплять це? Редакція Marie Claire вирішила розібратися у цьому.

аб'юзивні відносини

Позбутися аб’юзу у відносинах складно з багатьох причин, серед яких найяскравіше виявляються страх, заперечення і залежність. Насильство буває різним. Якщо побиття і сексуальне насильство мають фізичний характер, то психологічне та емоційне насильство розпізнати не так просто, але від цього воно не стає менш руйнівним. 

Що ж таке аб’юзивні стосунки?

Абьюз – це процес, коли над людиною здійснюється насильство, фізичне чи психологічне. Найчастіше аб’юзивні відносини характеризують з погляду психологічного тиску. Як це працює? Одна людина, «домінант», постійно створює некомфортні умови життя іншого, «донора». Він принижує свого партнера/друга/колегу/родича, знецінює або залякує його. В результаті цього «домінант» отримує приліф гормону дофаміну та окситоцину, що «дарують» відчуття щастя та мотивації, а «донор» перебуває в пригніченому стані, наближеному до депресії.

Токсичні або аб’юзивні відносини, на відміну від конфлікту, характерні своєю однобічністю та нерівністю. Тобто, аб’юзер перебуває в сильнішому становищі, наприклад, фінансово, вище кар’єрними сходами і так далі. Таким чином, він користується своїм становищем і створює дискомфорт іншим людям (якщо йдеться про компанію) або своєму партнеру (дружба, кохання чи родинні зв’язки).

Передумови аб’юзивних відносин

Такі відносини можуть виникнути там, де відчувається нерівноправність сил, наприклад між батьком і дітьми, керівником і підлеглим, партнерами з різних соціальних чи економічних верств. Найчастіше аб’юз народжується там, де один із учасників відносин впевнений у несамостійності іншого або гіперопіці.

І тільки тому, що чоловік не залишає синців або шрамів на вашому тілі, це не означає, що він не ламає вас. Ці п’ять попереджувальних ознак того, що ваш партнер – аб’юзор:

ознаки аб'юзивних відносин

1. Він завжди хоче знати ваше місцезнаходження

Психологічне насильство може набувати форми нав’язливого моніторингу, каже Лорі Енн Пост, професор кафедри медико-соціальних наук у Школі медицини ім. Файнберг Північно-Західного університету. На ранніх етапах стосунків його питання «А де ти зараз перебуваєш?» найчастіше сприймається, як увага та турбота, але далі ситуація може прийняти зовсім інший оборот. 

Можливо, ваш партнер починає з’являтися на вашій роботі без попередження та кликати вас, наприклад, на обід. Він просто хоче знати, що ви робите і з ким, 

— каже Піст.

Це може зайти досить далеко, аж до встановлення на ваш телефон спеціальних шпигунських програм. 

2. Він часто змінює свою поведінку

Аб’юзивні партнери можуть здійснювати контроль над своїми «жертвами», завдаючи непоправної шкоди їхній самооцінці. Вони можуть критикувати вас, коментувати у негативному ключі ваші зовнішній вигляд, одяг та дії. Чоловіки-«гвалтівники» також можуть відслідковувати вашу вагу і постійно говорити вам, що ви не відповідаєте їхнім уявленням про жіночу красу. 

Але рано чи пізно все може кардинально змінитися. Якщо аб’юзор відчуває, що ще трохи і він втратить вас, то стає зовсім іншою людиною — милим і пухнастим. Зазвичай після сварки чи негативного коментаря слідують зізнання у коханні та компліменти. “Я не можу жити без тебе”, “Я ніколи більше так не скажу”, “Я не це мав на увазі” … Тільки не потрапите на цю вудку. Ваш партнер не має співчуття — це просто ще одна форма маніпуляції, щоб тримати вас під контролем. 

Читайте також: 7 типів чоловіків, на яких не варто витрачати час

як зрозуміти що перебуваєш в аб'юзивних відносинах

3. Він провокує сварку

Всі пари сваряться, але в аб’юзивних відносинах співвідношення сил завжди одностороннє.

Якщо кожна суперечність закінчується перемогою вашого партнера або підвищенням ставок до тих пір, поки він не виграє, це має вас насторожити,

— каже Піст.

Атакуючий партнер менше піклуватиметься про раціональне обговорення, ніж про збереження контролю над вами та вашою думкою. Сенс у тому, щоб залякати вас, щоб змусити вас підкоритися, хоча ви не погоджуєтесь з його думкою. 

як зрозуміти що партнер аб'юзер

4. Він змушує вас боятися

Ви можете багато дізнатися про свої стосунки не тільки за тим, як діє ваш партнер, але й за тим, як ви почуваєтеся. Ви можете боятися порушувати серйозні теми через його реакцію.

Якщо ви відчуваєте дискомфорт, це ще один червоний прапор. Можливо, ваш чоловік приходить до вас в офіс без попередження або просить вас вчинити певні сексуальні дії, які вам неприємні. Якщо вам незручно обговорювати ці речі, тоді потрібно запитати себе чому.

Можливість говорити відкрито важлива не лише для вашого психічного здоров’я, але й для здоров’я ваших стосунків. 

Читайте також: 11 ОЗНАКІВ, ЩО ВАМ ПОРА ЙТИ ВІД ЧОЛОВІКА НЕГАЙНО

об'єктивні стосунки і все, що з цим пов'язано

5. Він є вашим пріоритетом

Мабуть, найскладніша річ у емоційному та психологічному насильстві полягає в тому, наскільки воно може бути поступовим і підступним. Часто люди не усвідомлюють, що стали жертвами, поки їхнє життя не змінюється докорінно, і вони повністю перебувають під чарами свого кривдника.

Партнер-ґвалтівник завжди повинен бути центром вашого всесвіту; коли ви підкоряєтеся, ви поступово починаєте розчинятися в чоловікові, доки не стаєте його придатком. 

Чим може бути небезпечний аб’юз?

Аб’юзивні відносини несуть у собі безліч неприємних наслідків. По-перше, це тотальне придушення людини, яка слабша. Через це можуть розвинутися різні психологічні розлади. Токсичні відносини – провісники постійної тривожності, нервових зривів та депресії. З’являється постійний страх зробити щось не так, знецінення себе, як особистості та невпевненість у кожному своєму кроці та намірах. Це все виливається на погіршення загального стану, падає імунна система, порушення харчування та поганий сон.

Як вийти з аб’юзивних відносин?

Найпростіший і найголовніший спосіб – це швидше вийти з таких стосунків. Але всі ми розуміємо, що це дуже складно, тому є кілька кроків, які допоможу наблизитися від розриву та позбавлення від аб’юзера.

  1. Перестаньте шукати виправдання насильницьким діям аб’юзера. Винен тільки та людина, яка створює вам дискомфорт.
  2. Встановіть особисті межі та не дозволяйте аб’юзеру переступати через них. Не ведіться на його провокації, не вступайте з ним у конфлікт чи суперечки.
  3.  Скласти план виходу із цих відносин. Наприклад, ви можете знайти нову роботу, знайти нових знайомих або змінити місце проживання. Щось має стати поштовхом для першого кроку.
  4. У жодному разі не давати гвалтівнику другий шанс і повертатися у ваше неблагополучне минуле. Запам’ятайте, люди не змінюються!
  5. Дайте собі відпочити та відновитися. Оточіть себе людьми, які вас підтримають і допоможуть упоратися з розривом. Також рекомендується знайти хорошого психолога, щоб було легше вийти з цих відносин.

Джерело фото: unsplash.com