6-річна Аша Керіс разом зі своєю мамою Симоною запустили онлайн-петицію у відповідь на заборону католицької школи носити штани замість шкільного сарафану. «Я думаю, що у них має бути альтернатива, на зразок штани та шорт, але у них її немає», сказав Симона Керісс у ранковому ефірі мельбурнського радіо 3AW.
Політика школи дозволяє хлопчикам носити штани взимку, але змушує дівчаток ходити у сукнях та товстих панчохах. Мама Аші сказала, що це незручно, тому вони й попросили у школи дозволу зробити форму лояльнішою. Керівництво відповіло, що форма служить своєму призначенню, проте Симона Керісс ставить під сумнів законність цієї політики, вважаючи її дискримінаційною.
Керівництво католицької школи пізніше стверджувало, що не відмовляло у проханні, а їхня відповідь була недозрозуміла. Невідомо, у чому полягала складність відповіді на таке просте прохання, проте школа переглянула запит Аші, і дівчинка отримала дозвіл на носіння штанів. Її мати буде включена до так званого процесу батьківського аналізу уніформи.
Глава Католицької освіти Мельбурна Стівен Елдер сказав, що школи ухвалюють рішення щодо форми в індивідуальному порядку. «Ця автономія є одним з основних компонентів католицької освіти, яка надає нашим школам свободу та гнучкість, щоб діяти на користь своїх студентів та їхніх сімей», сказав він.
Міністр освіти Джеймс Мерліно закликав католицьку освіту наслідувати приклад школи Аші:
Це 2016 рік, і я думаю, що всі студенти повинні мати можливість носити штани, якщо їм подобається
− сказав він радіостанції 3AW.
До речі, шкільна форма, як і раніше, залишається приводом для сексистських скандалів, і форма дівчаток – тут головна дійова особа. Нещодавно, міжнародну популярність здобули два випадки, коли підлітків, які порушили дрес-код, відправили додому. Учениця однієї канадської школи прийшла на уроки в максі-сукні, що оголювала частину спини і плеча. А іншу ученицю зі США змусили переодягнутись через те, що її вбрання оголювало ключиці. Їхні образи назвали «провокаційними», і кожна з дівчат стверджувала, що у школі вимагають максимально закритого одягу, щоб не привертати увагу чоловіків та чоловіків-учителів.
Однак ці два випадки не зрівняються через безглуздість з тим, що відбувається в деяких школах Гонконгу. Там, наприклад, дівчаток змушують ставати навколішки, щоб перевірити довжину їхніх суконь. У разі невідповідності до правил поділ вимагають перешити або купити нову форму.
У нашій країні також нерідкі випадки, коли дітей відправляють переодягатися додому через «неналежний» зовнішній вигляд, при цьому це необов’язково має бути мереживна сукня, але й звичайні штани. Міністерство освіти України дозволяє школам самостійно визначати вид форми, проте зазначає, що вона має виконувати «виховну функцію, прищеплювати поняття етикету та моралі». Офіційний дрес-код, який передбачає і штани, в нашій країні залишається дискримінуючим, коли жінкам пропонують лише один варіант – спідницю. У кращому випадку, штани можна носити взимку.
Дотримання суворого дрес-коду в школах покликане запобігти необґрунтованій увагу чоловіків. Таким чином, ця логіка відображає найпоширенішу точку зору на становище жінки в суспільстві: її тіло – сексуальний об’єкт, і це небезпечно, тому вона повинна захистити себе від пильної уваги та засудження з боку чоловіків, неминучого у випадку, якщо вони одягнені недостатньо скромно.