Втратила близьку людину – удар по ментальному стану, але треба вміти з цим справлятися.
Рано чи пізно близькі нам люди йдуть, і не важливо чому. Втрата людини – складний період, коли світ стає безликим і все втрачаємо сенс. Такий стан дуже небезпечний для того, хто переживає, тому необхідно мати під рукою методи, які допоможуть впоратися з таким горем. Редакція Marie Claire знайшла сім способів боротьби з гнітючим почуттям від втрати чогось або когось.
Давайте, спочатку розберемося, що означає термін “втрата”. Не існує якогось універсального пояснення цього поняття, адже кожен сприймає втрату відповідно до свого світогляду та життєвого досвіду. Це не швидкоплинне почуття, воно має властивість розтягуватися на тривалий термін і може стати частиною життя.
Горе це цілком природна реакція людини на втрату різних факторів (людини, здоров’я, часу). Вона може нести як фізичний і емоційний характер. Наприклад, може зникнути апетит і з’явитися постійна втома, а може бути почуття затуманеного розуму, почуття провини чи агресії.
Наша психологія влаштована так, що ми можемо відчувати горе від втрати чого-небудь. Можливо, якийсь із факторів не викликав у вас особливої теплоти, але при втраті його відчувається порожнеча всередині.
Через що ми можемо переживати втрату:
Чинники можуть бути різні, але усвідомлене їхнє рішення є і не одне. Ключове, це підходити до боротьби із почуттям втрати раціонально та об’єктивно, не йдучи на поводу у своїх почуттів.
Читайте також: Емоційний шопінг: Як зрозуміти, що ви на гачку
Згідно з джерелом Mindful Communications, “усвідомленість (у психологічному сенсі) – це основна людська здатність повністю бути присутньою, усвідомлювати, де ви знаходитесь і що робите, а не надмірно реагувати або пригнічуватися тим, що відбувається навколо вас”. Коли ви усвідомлюєте свої почуття тут і зараз, це і є психологічна усвідомленість.
Головні критерії такого стану:
Іноді це відбувається автоматично, а іноді потрібно трохи практики. Існує безліч способів практикувати усвідомленість, а ми хочемо розповісти про сім важливих кроків у боротьбі з почуттям втрати.
Хоча це може бути нелегко, прийняття того, що ви відчуваєте, – це перший крок до зцілення і найважливіший у процесі усвідомленого переживання горя. Дозволяючи собі без осуду відчувати те, що ви відчуваєте, ви перестаєте чинити опір своїм емоціям. Це означає, що ви можете припинити боротися з тим, що відчуваєте.
Ви також починаєте розуміти, що горе – це не лінійний шлях, а скоріше цикл. Він може проходити хвилями, припливами та відливами без пояснення причин. Стає набагато легше справлятися зі своїми почуттями, знаючи, що врешті-решт вони пройдуть.
Як тільки ви приймете свої почуття, необхідно переключитися на щось, чим себе зайняти. Наприклад, можна написати листа незнайомцю або почати вести bullet-щоденник, записатися на танці або зайнятися садівництвом. Потрібно знайти заняття, в якому ви зможете проявити і полегшити свої переживання.
Горе може сформувати почуття, що ви нікому не потрібні, але незалежно від того, чи поглинені всі ваші думки втратою, чи вони приходять і йдуть, правда, що ви не самотні у своєму горі. Якщо ви можете використати усвідомленість, щоб розуміти свої почуття, ви також зможете усвідомити, що не самотні в цих почуттях – завжди знайдуться люди зі схожим досвідом, які готові поділити його з вами.
Теоретично, медитація – найпростіша річ. Насправді, особливо під час втрати, медитація може здатися нездійсненним завданням. Сидіти наодинці зі своїми думками та емоціями може здатися надто складно. З практикою медитація може створити структурований простір, щоб дозволити собі просто бути, відчувати та приймати. Це створює безпечне середовище для того, щоб ваш біль просто існував без опору.
Коли ви журитесь, друзі та знайомі з кращих спонукань можуть захотіти вам допомогти. Хоча насправді це не завжди працює. Якщо вам необхідно побути наодинці, просто повідомте про це своїм друзям і близьким, створіть здорові кордони, через які не дозволяйте переступати, при цьому не ображаючи людей.
Хоча горе може приходити та йти, почуття втрати завжди залишається. Якщо у вас все ще сльозяться очі, коли в розмові або у ваших думках з’являється хтось, кого ви втратили, через роки, це не означає, що ви “застрягли”. Фактично, це може бути здоровим вираженням вашої незмінної любові та вдячності до цієї людини.
Такі речі, як зміна апетиту та порушення сну, можуть ще більше ускладнити переживання горя. Хоча це не означає, що ви застрягли, деякі нормальні реакції горя можуть негативно вплинути на ваше життя. Якщо ви погано спите через кошмари, можливо, настав час вивчити способи покращити свій сон або звернутися до професіонала.
Хоча це не обов’язково має відбуватися відразу, ми рекомендуємо поділитися своєю власною історією з іншими. Говорити про те, що сталося і про те, як виглядає ваш процес скорботи, може виявитися неймовірно потужним методом. Якщо ви поділитеся своєю історією, це не тільки допоможе вам пережити горе, це також вшановує пам’ять вашої коханої людини.
Сподіваємось, ці 7 простих кроків допоможуть вам перебороти почуття втрати.
Фото: unsplash.com